Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) na tiskové konferenci vedle předsedy maďarské vlády Ference Gyurcsánye. (15. listopadu 2008)

Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) na tiskové konferenci vedle předsedy maďarské vlády Ference Gyurcsánye. (15. listopadu 2008) | foto: Karoly Arvai, Reuters

Slovensko a Maďarsko se obviňují z exportu fašismu a nacionalismu

  • 289
Slovenský premiér Robert Fico označil za vážný problém "export fašismu" z Maďarska. Předsedu tamní vlády Ference Gyurcsánye požádal, aby zabránil tomu, aby se na Slovensko dostávali maďarští gardisté, neonacisté a extremisté. Gyurcsány "na oplátku" kritizoval slovenský nacionalismus.

Oba politici sice v prohlášení odsoudili extremismus, společná tisková konference po jednání v Komárně ale ukázala rozpory.

Zatímco slovenský premiér Robert Fico kritizoval akce fašistické Maďarské gardy na Slovensku a napojení na maďarské politické strany, jeho maďarský protějšek Ferenc Gyurcsányi mu vyčetl přítomnost nacionalistické Slovenské národní strany ve vládě.

"Bolí nás, když vidíme hořet slovenskou vlajku"

Fico před novináři řekl, že politickou diskusi začíná narušovat fenomén "fašismu, extremismu a hrubého nacionalismu" a označil za vážný problém "export fašismu z maďarského území na Slovensko".

"Je pro nás velmi citlivé a bolestivé, když vidíme, jak hoří slovenská vlajka v Budapešti před velvyslanectvím Slovenské republiky. Stejně je pro nás velmi citlivé, když vidíme na ulicích transparenty, na kterých je napsáno, že Slováci jsou 'homeless bastards' nebo že jsme jen hosty na území jiného státu," uvedl slovenský premiér.

Narážel na maďarské radikály, kteří před týdnem v Královském Chlumci pochodovali v replikách fašistických uniforem. - čtěte Slovenská policie zadržela 28 maďarských extremistů

"Zasnoubili jste se s nacionalismem"

Gyurcsányi zase vyčetl slovenské politice, že "neflirtuje s nacionalismem, ale zasnoubila se s ním". "V Evropě 21. století nás neohrožuje fašismus, nemá k tomu vhodné podmínky. Ale nacionalismus, netrpělivost a skrytý šovinismus, ty ano," prohlásil.

"Možná, že v tomto regionu žije pár desítek fašistů. Nejsou ve vládě a není jich moc. Nemají hromadnou masovou podporu. Ale nacionalisté mohou lehce získat masovou podporu. Zdá se mi, že ve vaší vládě jsou a jsou takovými činiteli, kteří tvoří reálnou politiku," dodal maďarský premiér v narážce na SNS, která je pověstná protimaďarskými výroky.

Fico opáčil, že Slotova strana není spojena s "polofašistickými organizacemi, ani neorganizuje výlety uniformovaných nacistů do Maďarska, jen "tvrději prosazuje slovenské národní zájmy".

Premiéři se neshodli ani v názoru na zásah slovenské policie proti maďarským občanům na fotbalovém zápase v Dunajské Stredě. Slovensko jej považuje za legální. Na protest proti němu ale maďarští demonstranti v tomto týdnu částečně zablokovali silnice k některým hraničním přechodům na Slovensko, čímž napjaté vztahy ještě vyhrotili. - Maďarští extremisté opět zablokovali hranice se Slovenskem

Systém rychlého varování před extremisty

Fico požádal maďarskou vládu, aby přijala opatření, která zabrání tomu, aby se na Slovensko dostávali maďarští gardisté a extremisté. Navrhl systém rychlého varování mezi tajnými službami a policiemi obou zemí a požádal Gyurcsánye o přijetí zákonů k potlačování projevů fašismu, xenofobie a etnické intolerance.

Maďarský premiér zase chce od slovenského parlamentu, aby promyslel vznik institutu ombudsmana pro národní a národnostní otázky, a vyzval poslance, aby ustoupili od zákazu používání maďarských národních symbolů. Obě strany se mají v krátké době informovat, jaký postoj vůči vzájemným návrhům zaujímají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video