Policie v Salvadoru předvádí médiím příslušníka gangu M-18 (19. září 2006)

Policie v Salvadoru předvádí médiím příslušníka gangu M-18 (19. září 2006) | foto: Profimedia.cz

Dcery Mayů prchají na sever, touží uniknout sexuálnímu otroctví

  • 256
Desetitisíce mladých žen a dívek opouští Salvador, Guatemalu a Honduras, aby unikly spárům zločineckých organizací. Ty je cíleně vyhledávají, aby z nich udělaly sexuální otrokyně.

Být krásná může být pro dívku někdy prokletím. Sara Rincónová ze San Salvadoru by mohla vyprávět.

Jednoho dne pospíchala domů ze školy, když u ní přibrzdilo auto se třemi těžce potetovanými gangstery. Jejich vůdce s číslem 18 na holé lebce (což značí příslušnost k vražednému gangu M-18), který ji pronásledoval už několik týdnů, vystoupil, dívku surově přitiskl ke zdi a mezi zuby ucedil: „Ještě žádná mě neodmítla, když se mnou nebudeš chodit, zabiju tě i s celou tvojí rodinou!“

„Vyděsilo mě to k smrti,“ líčila Sara později pro list The Guardian. „Ještě téže noci jsme se všichni sbalili a odjeli jsme do Mexika,“ dodala devatenáctiletá dívka. Ze strachu o holý život se vzdala vysoké školy i přátel. Vlastně všeho, co měla ráda.

„Doma jsme nechali našeho psa i kočku a většinu mých šatů,“ tvrdila Sara, která zatím netuší, zda bude moci v Mexiku zůstat. Šanci uspět v tamním azylovém řízení má totiž zhruba jen každý desátý.

Šílení gangsteři

Sara nebyla zdaleka první, kterou něco takového potkalo. A ani poslední. Čím dál víc hezkých mladých žen a dívek nuceně opouští země tzv. severního trojúhelníku, Salvador, Guatemalu a Honduras, aby unikly spárům zločineckých organizací mara (doslova „skupina lidí“, chcete-li „gang“). Ty je cíleně vyhledávají, aby z nich udělaly sexuální otrokyně. Zprvu pro potěchu svých členů, později – až je omrzí – se stávají zdrojem výdělku v nevěstincích.

Výše uvedené státy Střední Ameriky patří mezi nejnásilnější země na planetě. Míru tamní kriminality dokonce mnozí experti přirovnávají k občanskému konfliktu.

„Počet úmrtí je srovnatelný s občanskou válkou,“ říká Mary Specková z International Crisis Group. Například v malém Salvadoru, který má zhruba 6,5 milionu obyvatel, loni zemřelo násilnou smrtí téměř sedm tisíc lidí.

„Dříve lidé prchali, aby hledali lepší život. Teď utíkají, aby si svůj život zachránili,“ uvedla nedávno Olga Martínezová, která v Mexiku provozuje ubytovnu pro uprchlíky. Novým faktorem strachu v oblasti se stala hrozba sexuálního násilí na ženách a dívkách.

Desetitisíce dívek na útěku

Za letošních prvních devět měsíců zadržely mexické úřady 32 142 uprchlic ze zemí severního trojúhelníku. Každá třetí byla mladší osmnácti let.

„Ženy a dívky žijí v permanentním teroru, stávají se pouhými trofejemi nemilosrdných válek mezi gangy, které mají značný vliv na chod států,“ uvádí na stránkách Amnesty International její americká ředitelka Erika Guevara-Rosasová.

Při pohovorech s pracovníky agentury OSN pro uprchlíky popsaly dvě třetiny žen přímé hrozby a útoky členů zločineckých skupin. Uvedly, že právě toto bylo klíčovým důvodem jejich útěku.

Sedmnáctiletá Andrea Hernandezová prchla z honduraské Tegucigalpy v červnu i s osmi dalšími členy rodiny. Krátce poté, co se jí podařilo vyváznout z únosu, který měl na svědomí místní gang.

„Bála jsem se, že si mě znovu najdou a pomstí se i mé rodině,“ líčila později. Podle své matky byla vzornou studentkou, chtěla být architektkou. „Stačil jeden jediný den a všechno je pryč, domů se už vrátit nemůžeme,“ stěžovala si Andrea.

Tyto mladé ženy, jejichž jediným „zločinem“ je krása a mládí, nejvíce trápí, že jejich problémy vlastně nikoho moc nezajímají.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video