Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získal ukrajinský režisér Sencov

  12:09aktualizováno  12:34
Evropský parlament ve čtvrtek udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení vězněnému ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi, oznámila nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS), která jej na ocenění navrhla.

Sencov je odpůrcem ruské okupace Krymu a v Rusku byl odsouzen ke dvaceti letům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. 

Svůj trest si Sencov odpykává ve věznici v městě Labytnangi v ruském Jamalo-něneckém autonomním okruhu na Sibiři. Tam také letos 14. května zahájil hladovku, kterou se chtěl domáhat propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně. Hladovku ukončil po 145 dnech 5. října, protože mu proti jeho vůli hrozila nucená výživa. Během hladovky zhubl 20 kilogramů. 

V polovině tohoto měsíce se objevily zprávy, že má v důsledku hladovky nezvratně poškozené zdraví a že leží na jednotce intenzivní péče. Kancelář ruské ombudsmanky informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popřela.

Podle obžaloby byl Sencov členem také ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázaná. Obviněný to odmítl, hlásí se ale k ukrajinskému hnutí Euromajdan, které stálo za svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014. 

Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Podle jeho výpovědi ho agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. V srpnu odmítl Kreml žádost Sencovovy matky o milost pro jejího syna. Ruské úřady odmítají vydat Sencova Ukrajině kvůli jeho ruskému občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoli ji odmítal. 

Fotogalerie

Společně se Sencovem byli letos v užším výběru Sacharovovy ceny marocký disident Násir Zifzáfí a skupina jedenácti nevládních organizací, které ve Středozemním moři pomáhají zachraňovat migranty.

K propuštění Sencova vyzvaly Evropská unie, Spojené státy, organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová. 

Bývalý polský prezident Lech Walesa navrhl Sencova na Nobelovu cenu za mír a Paříž mu udělila čestné občanství. K propuštění Sencova také vyzvalo české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která se připojila k výzvě Evropské filmové akademie a 14. srpen uznala jako den Oleha Sencova. 

Část českých senátorů poslala dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sencova podpořila také Umělecká rada i Akademický senát FAMU a několik českých filmařů začalo 21. srpna držet na podporu Sencova řetězovou hladovku. Akci ve stý den Sencovovy hladovky iniciovala Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS).

25.října 2018 v 12:03, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 12:06

Oleg Sencov, ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu dostane od EP letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení #sacharovovacena https://t.co/wO39bVFQli


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Léčba dětí z homosexuality v Utahu v USA zřejmě skončí. Včetně elektrošoků

Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na...

Parlament konzervativního amerického státu Utah bude projednávat zákon, který má zakázat „terapii“ nezletilých gayů a...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz