Oleh Sencov | foto: Reuters

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získal ukrajinský režisér Sencov

  • 54
Evropský parlament ve čtvrtek udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení vězněnému ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi, oznámila nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS), která jej na ocenění navrhla.

Sencov je odpůrcem ruské okupace Krymu a v Rusku byl odsouzen ke dvaceti letům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. 

Svůj trest si Sencov odpykává ve věznici v městě Labytnangi v ruském Jamalo-něneckém autonomním okruhu na Sibiři. Tam také letos 14. května zahájil hladovku, kterou se chtěl domáhat propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně. Hladovku ukončil po 145 dnech 5. října, protože mu proti jeho vůli hrozila nucená výživa. Během hladovky zhubl 20 kilogramů. 

V polovině tohoto měsíce se objevily zprávy, že má v důsledku hladovky nezvratně poškozené zdraví a že leží na jednotce intenzivní péče. Kancelář ruské ombudsmanky informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popřela.

Podle obžaloby byl Sencov členem také ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázaná. Obviněný to odmítl, hlásí se ale k ukrajinskému hnutí Euromajdan, které stálo za svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014. 

Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Podle jeho výpovědi ho agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. V srpnu odmítl Kreml žádost Sencovovy matky o milost pro jejího syna. Ruské úřady odmítají vydat Sencova Ukrajině kvůli jeho ruskému občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoli ji odmítal. 

Společně se Sencovem byli letos v užším výběru Sacharovovy ceny marocký disident Násir Zifzáfí a skupina jedenácti nevládních organizací, které ve Středozemním moři pomáhají zachraňovat migranty.

K propuštění Sencova vyzvaly Evropská unie, Spojené státy, organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová. 

Bývalý polský prezident Lech Walesa navrhl Sencova na Nobelovu cenu za mír a Paříž mu udělila čestné občanství. K propuštění Sencova také vyzvalo české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která se připojila k výzvě Evropské filmové akademie a 14. srpen uznala jako den Oleha Sencova. 

Část českých senátorů poslala dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sencova podpořila také Umělecká rada i Akademický senát FAMU a několik českých filmařů začalo 21. srpna držet na podporu Sencova řetězovou hladovku. Akci ve stý den Sencovovy hladovky iniciovala Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS).

25.října 2018 v 12:03, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 12:06

Oleg Sencov, ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu dostane od EP letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení #sacharovovacena https://t.co/wO39bVFQli

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video