Snímky společností DigitalGlobe byly pořízeny v období mezi 22. a 27. březnem, tedy už poté, co se Rusové zmocnili Krymu a jeho anexi posvětili. Novinářům je předal vrchní velitel amerických a aliančních sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Agentura AP zdůrazňuje, že za pravost snímků nemůže ručit.
Aliance odhaduje, že u hranic Ukrajiny se v současnosti pohybuje asi 40 000 ruských vojáků (podle zprávy think tanku RUSI, o níž jsme psali zde, to je přes 40 tisíc vojáků v bojových jednotkách a k 90 tisícům, započítají-li se i podpůrné síly).
Breedlove se minulý týden nechal slyšet, že pokud by Rusové na Ukrajinu skutečně vpadli, dokázali by určité omezené cíle splnit za tři až pět dní.
Na jednom ze snímků jsou vidět ruské bojové letouny Su-27 (či z nich odvozené typy) na základně Primorko-Achtarsk na jihu Ruska. Ze snímku není poznat, zda se jedná o původní či modernizované stroje, přičemž modernizované letouny "rodiny" Su-27 patří ke světové špičce (byť například ve srovnání s letouny západní provenience mají relativně velký radarový odraz a jsou tak snáze zaměřitelné).
Dvoumotorový a extrémně dobře manévrující těžký stíhač je oproti jednomotorovým letounům (například gripenům českého letectva) stíhačem vyšší výkonnostní kategorie (o "suchojích" čtěte více zde). Platí však, že manévrový boj je až nejzazší možností, k níž dnes stíhací piloti sahají.
Snímky dokumentující pohyb ruské armády se už několik dní objevují na sociálních sítích.
Další snímek zachytil ruské vrtulníky Mi-8 a Mi-24 v Bělgorodu, který leží asi 80 kilometrů severně od Charkova. První jmenovaný stroj se začal vyrábět už v 60. letech a patří mezi nejrozšířenější vrtulník na světě. Mil Mi-24 je dvoumotorový bitevní vrtulník určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení tanků a obrněných cílů.
Družice také zachytily ruské tanky a pěchotu na základně Kuzminka u Azovského moře, brigádu výsadkářů Specnaz v Jejsku či dělostřelecký prapor v Novočerkassku nedaleko Rostova nad Donem.