Rumsfeld: Pád tankovacího letadla byla náhoda

  • 25
Tankovací letadlo americké námořní pěchoty havarovalo v Pákistánu nešťastnou náhodou. Ministr obrany USA Donald Rumsfeld ve Washingtonu potvrdil, že za havárií nelze hledat žádnou nepřátelskou akci. "Nemáme žádné důkazy, že by to bylo něco jiného než havárie, při níž letadlo narazilo do skály," řekl Rumsfeld. "Plameny vyšlehly z letadla plného paliva podle našich vědomostí až po nárazu, a ne před ním," dodal.

Letadlo KC-130, užívané k doplňování paliva vrtulníků za letu, havarovalo ve středu se sedmičlennou posádkou při pokusu přistát na odlehlém letišti užívaném americkým letectvem k misím v sousedním Afghánistánu. Havárie stála Amaričany nejvíc životů od začátku protiteroristického tažení v Afghánistánu a poprvé byla mezi mrtvými i žena.

Podle dalších zástupců Pentagonu ztěžoval ve čtvrtek pátrání po tělech obětí nepřístupný horský terén. Na místo se sice dostali členové záchranného týmu, ale potom se stáhli, protože se stmívalo a žádná těla neviděli. Pátrání bude pokračovat v pátek po rozednění.

U Afghánistánu padla první Američanka
Pentagon oficiálně potvrdil, že na palubě stroje KC-130 zahynula celá posádka, tedy sedm lidí. Mezi námořníky byla i pětadvacetiletá seržantka Jeannette Winters. Stala se tak první Američankou, která padla v operaci Trvalá svoboda.

Od začátku operace tak americká armáda přišla už o sedmnáct lidí (viz tabulka).

Podle svědků letoun vybuchl jako ohnivá koule při přistávacím manévru. Zásoby paliva, které vezl, hořely v troskách ještě čtyři hodiny po neštěstí.

Představitelé Pentagonu odmítli spekulovat o příčinách nehody. Podle nich ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že stroj někdo sestřelil.

NA LETADLOVÉ LODI
HAVAROVAL DALŠÍ STROJ

Na letadlové lodi Theodore Roosevelt ve středu odpoledne také havaroval při přistání letoun S-3B Viking, určený rovněž k doplňování paliva. Nehodu, která si nevyžádala oběti ani zraněné, způsobilo zřejmě selhání podvozku. Asi 40 minut po nehodě začala z lodi opět startovat letadla.

Letadlo havarovalo odpoledne asi ve čtvrt na pět středoevropského času v jihozápadní provincii Balúčistán. Na místě nehody, kam vyrazily pákistánské i americké záchranné týmy, byly vidět plameny.

"Letoun vybuchl jako ohnivá koule," vyprávěl Jan Kakar, šéf státní správy v balúčistánském okrese Chara. "Plameny šlehaly z trupu letounu ještě čtyři hodiny po neštěstí," tvrdil Kakar s odvoláním na očité svědky.

Oficiální informace uvádějí, že v letadle, jehož let začal v pákistánském Džakóbábádu, bylo sedm příslušníků 26. expediční jednotky námořní pěchoty, která má svou americkou základnu v Camp Lejeune v Severní Karolíně.

LETOUN KC-130

Letadlo KC-130 ve výzbroji amerických námořních sil pojme na palubu šest až osm osob. Havarovaný stroj bylo tankovací verzí vojenského letadla, určenou k doplnění nádrží helikoptér za letu. Stroj může sloužit i k přepravě lidí a nákladu. Užívá se i pro evakuační mise a podporu speciálních operací.

"Jména vojáků budou zveřejněna až poté, co budou o nehodě informováni jejich rodiny," stojí v prohlášení vedení americké armády pro oblast Pákistánu a okolního regionu. Zveřejnila je však stanice CNN.

Přistání nevyšlo
Stroj se před pádem snažil přistát na základně Šámsí. To se mu ale ze zatím nezjištěných důvodů nepodařilo. Svědci trvrdí, že letoun explodoval ještě ve vzduchu.

Na palubě zemřeli:

  • kapitán Matthew W. Bancroft, 29 let, z Kalifornie
  • kapitán Daniel G. McCollum, 29 let, z Jižní Karolíny
  • seržant Stephen L. Bryson, 35 let, z Alabamy
  • seržant Scott N. Germosen, 37, z New Yorku
  • seržant Nathan P. Hays, 21, z Washingtonu
  • desátník Bryan P. Bertrand, 23, z Oregonu
  • seržant Jeannette L. Winters, 25, z Illinois

zdroj: CNN

Dopadl severně od letiště Šámsí, zhruba 450 kilometrů jihovýchodně od města Kvéta. Autem je to podle reportéra CNN celých osm hodin jízdy. Místo neštěstí je velmi těžko přístupné nejen kvůli odlehlosti, ale taky kvůli těžkému hornatému terénu.

Nehodu, o níž byl informován prezident USA George Bush, vyšetřuje americké ministerstvo obrany. Oblast je špatně dostupná, s těžkým terénem a jen řídce osídlená.

"Na místo nehody spěchaly tucty pákistánských a amerických vojenských vozidel," řekl úředník místní samosprávy Miran Jan.

Vojáci USA, kteří podle Pentagonu zemřeli v operaci Trvalá svoboda

10. října 2001 - První obětí odvety USA se stal voják americké letecké jednotky, který na blíže neurčeném místě uvízl mezi dvěma vojenskými vozidly.

19. října - Dva příslušníci zvláštních jednotek Rangers zahynuli při nehodě vrtulníku v Pákistánu, tři další členové posádky byli zraněni. 

7. listopadu - V Arabském moři spadl přes palubu letadlové lodi Kitty Hawk námořník, jehož se nepodařilo zachránit.

28. listopadu - Důstojník americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John "Mike" Spann (32) byl zabit při vzpouře talibanských válečných zajatců v pevnosti Kaláje Džaundži u severoafghánského města Mazáre Šaríf.

30. listopadu - V Uzbekistánu byl údajně zastřelen příslušník americké 10. horské divize.

5. prosince - Tři američtí vojáci přišli o život a 19 jich utrpělo zranění při explozi americké bomby, která minula cíl a nedopatřením dopadla poblíž protitalibanských jednotek severně od Kandaháru.

4. ledna 2002 - Příslušník amerických zvláštních jednotek Nathan Ross Chapman (31) byl zabit v přestřelce poblíž města Gardéz ve východním Afghánistánu.

9. ledna - Na palubě amerického letounu, který havaroval při přistávání na letišti Šámsí v pákistánské provincii Balúčistán, zahynulo sedm příslušníků americké námořní pěchoty.

 

Letoun KC-130, využívaný americkou armádou

Helikoptéry tankují za letu ze stroje KC-130

Stíhačky tankují za letu z KC-130

Pohled na KC-130 při tankování za letu

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video