Rúháního po návratu domů zasypaly boty a vejce kvůli hovoru s Obamou

  • 47
Íránsky prezident Hasan Rúhání v pátek absolvoval historický telefonát s Barackem Obamou. Státníci obou zemí spolu poprvé hovořili po více než 30 letech. Jeden jediný telefonát však dokázal rozdělit Íránce na dva tábory. Jedni prozápadní politiku svého nového vůdce vítají, jiní s ní nesouhlasí na Rúháního v sobotu dokonce házeli vajíčka a boty.

Asi stovka odpůrců Rúháního přivítala po návratu z New Yorku, kde se účastnil důležité valné hromady OSN a kde potvrdil své snahy o navázání konstruktivního dialogu se Západem (více o Rúháního vystoupení čtěte zde).

Rozvášněný dav si na íránského prezidenta počkal před teheránským letištěm. Ti, kteří s Rúháního politickým směřováním nesouhlasí, na jeho limuzínu začali házet vajíčka a boty, což je nejen v islámu symbolem velkého opovržení. Reportéři agentury Reuters však připomněli, že Rúháního příznivců je v Íránu přeci jen o něco více.

"Obchod v naší zemi byl v posledních letech na bodu mrazu. Byl jsem proto nadšený, když jsem se v sobotu ráno dozvěděl, že spolu Obama a Rúhání telefonovali," uvedl pro server washingtonpost.com Réza Habíbí, který pracuje v jednom z malých obchůdků, jenž se nacházejí hned naproti bývalé americké ambasádě. Habíbí podle jeho slov v navázaní lepších mezinárodních vztahů Íránu vidí velký potenciál pro ekonomický růst.

V Íránu jsou s kroky Rúháního spíše spokojeni

Za pravdu mu dává i taxikář Jaffarian. Podle něj je v Íránu stále mnoho lidí, kteří jsou rozhodnuti za čest své země zemřít, většina Íránců však chce jen lepší život, který jim může přinést jen vstřícná zahraniční politika.

Malá skepse je však z pohledu Jaffariana přeci jen cítit . "Ještě včera jsme hlásali smrt Americe a teď říkáme ahoj USA? To pro nás není lehká věc," myslí si 47letý taxikář a válečný veterán z osmiletého konfliktu mezi Íránem a Irákem

Spíše pozitivnější tón volí také místní média. Titulky většiny deníků Rúháního chválí a pomyslně pokyvují hlavou nad jeho pozitivním přístupem k Západu. "Rúhání připravil perfektní podmínky pro co nejrychlejší mezinárodní spolupráci," shodují se íránská média.

Ne všem se však zcela nové směřování Íránu zamlouvá. "Dokud nebudou sionisté nadobro odstraněni z vedení Spojených států, není zde prostor pro žádnou skutečnou diplomacii," myslí si zaměstnanec jednoho z teheránských knihkupectví.

Telefonát jako definitivní zlom v zahraniční politice Íránu

Telefonický rozhovor obou státníků, který agentura Reuters označila za historický, se týkal vleklého sporu kolem íránského jaderného programu. Západní společenství se domnívá, že se Teherán snaží vyvinout atomové zbraně, Írán však taková obvinění odmítá.

Rúhání slíbil, že bude vůči světu otevřenější než jeho předchůdci, a spor chce vyřešit do půl roku. Rúhání se prý na závěr rozloučil anglicky "have a nice day" (mějte se hezky, pozn. red), na což Obama pohotově odpověděl ve fársí "chodá háfez" (nashledanou, pozn. red.).

Telefonát naznačuje ochotu Teheránu jednat o svém jaderném programu a o usmíření se západními státy. Rozhovor zřejmě příznivě zapůsobil i na hodnotu íránského ríjálu, který na volném trhu vůči dolaru vzrostl o dvě procenta (více o telefonátu Obamy a Rúháního čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video