Odkrývání podzemních prostor v kostele svatého Haštala v Praze (16. února 2010)

Odkrývání podzemních prostor v kostele svatého Haštala v Praze (16. února 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Restaurátoři, kteří spustili pátrání po Anežce, zpochybňují jeho výsledky

  • 4
Restaurátoři Denis Anfilov a Marie Stádníková, kteří podnítili pátrání po ostatcích svaté Anežky České v Haštalském kostele, považují dvoudenní průzkum za krátký a neúplný. Týnská farnost, pod kterou kostel spadá, podle nich bránila serióznímu výzkumu. Práci archeologů nezpochybňují.

Vladimír Kelnar z týnské farnosti výtky restaurátorů odmítl.

Dvojice restaurátorů stála loni v listopadu za medializací pátrání po hrobu svaté Anežky v Haštalském kostele v Praze. Podle restaurátorů byl Kelnar od počátku "zásadním odpůrcem" hledání ostatků světice.

Domněnku, že by se v Haštale mohl nacházet po staletí ztracený hrob Anežky České, vyslovila loni v dubnu řádová sestra Anna Koláčková. Opírala se přitom o několik vizí sester z minulosti. U některých představitelů církve v Praze ale zastání nenašla.

"Náhrobník před hlavním oltářem - připusťme alespoň v tuto chvíli - může ostatky ukrývat. Je však vhodná doba na jejich vyzvednutí? Domnívám se, že v daném okamžiku ne. Vzácných relikvií drahých světců máme v Čechách skutečně mnoho," napsal Kelnar loni v červnu Koláčkové v odpovědi na její opakované dopisy.

Odkrývání podzemních prostor v kostele svatého Haštala v Praze (16. února 2010)

Farnost zažádala o povolení k průzkumu jen pár dní poté, co se v listopadu začalo o pátrání psát. Šance, že Anežčiny ostatky v kostele jsou, označoval tehdy Kelnar za poloviční.

"Tady šlo o to, ověřit si, zda platí ty indicie, to 'zjevení', že tam tyto ostatky jsou uloženy, ukázalo se, že ne a my jsme za to zaplatili desítky tisíc korun," uvedl dnes Kelnar. "My teď nemáme v popisu práce rozkopávat kostel a archeologové také ne," dodal.

Archeologové považují výzkum za uzavřený

Archeologové místo zkoumali minulý týden. Našli sice hrobku, rakve a ostatky však podle jejich závěrů pocházejí až z 18. století. "Pro archeology se jedná o uzavřenou kapitolu," řekl Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

Anfilov a Stádníková upozorňují na to, že si prý archeologové nemohli připravit a změřit místo průzkumu sami vlastní radiolokační technikou.

Farnost využila výsledky měření přístrojem Leo Vrzala, který ale není archeologem ani památkářem. Archeolog Dragoun to připustil, zároveň ale dodal, že celý průzkum od počátku považuje za nestandardní.

Archeologie jako věda podle Dragouna neslouží k pátrání na základě domněnek, ale ke zkoumání minulosti. Z archeologického hlediska je prý lepší historické terény zachovat, tedy kopat co nejméně. Budoucí generace archeologů mohou mít podle Dragouna lepší podmínky pro výzkum. Když něco země ukrývá tisíc let, už podle Dragouna málo záleží na tom, jestli to zůstane skryto dalších 300 nebo 400 let.

"I kdybychom prokopali celý kostel, nezabránili bychom tomu, aby to zase někdo zpochybnil," uzavřel Dragoun.

SVATÁ ANEŽKA ČESKÁ

Anežka Přemyslovna.Anežka Přemyslovna se narodila pravděpodobně 20. ledna 1211 jako deváté a nejmladší dítě krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské. Jejím bratrem byl král Václav I. Byla vychovávána přísně nábožensky v klášterech. Jako většina královských dcer měla sňatkem zajistit dvoru Přemyslovců politické spojenectví, s pomocí papeže Řehoře IX. se ale stala řeholnicí. Příkladem jí bylo učení sv. Františka z Assisi.

Král Václav I. jí věnoval pozemky u Vltavy, kde Anežka ze svého věna začala s výstavbou kláštera Na Františku. Vedle ženského kláštera založila i jediný český rytířský řád, křížovníky s červenou hvězdou, kteří do dnešních dob sídlí v Praze.

Anežka se soustřeďovala na pečlivé zachovávání zásady žít v naprosté chudobě. Za její milosrdenství ji už za života lidé označovali za svatou a časem vznikaly legendy o zázracích, na nichž se podílela. Zemřela 2. března 1282 a byla pohřbena v klášteře do hrobky Přemyslovců v chrámu svatého Salvatora v Anežském klášteře na Františku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video