Rakousko chce němčinu i po novinářích

  • 33
Od začátku roku musí cizinci, kteří se chtějí usadit v Rakousku a neovládají němčinu, absolvovat jazykový kurz. Policie teď vyzvala i zahraniční novináře akreditované v zemi, aby prokázali, že se domluví německy, píše slovenský deník Pravda.

Cizinecká policie rozeslala dopisy zahraničním korespondentům, že udělení nebo prodloužení povolení k pobytu je podmíněno znalostí úředního jazyka.

Někteří novináři, kteří dopis dostali, se podle deníku obrátili se žádostí o pomoc na Spolek zahraničního tisku.

Rakouské ministerstvo vnitra ale nevidí nic zvláštního na tom, že na novináře chce uplatňovat stejná kritéria jako na ostatní cizince.

"Považoval bych za složité vymýšlet speciální výjimku, když všeobecně vycházím z toho, že každý člověk, který se přistěhuje do Rakouska, musí přistoupit na integrační dohodu," řekl v rakouské televizi ORF Johann Bezdeka, vedoucí oddělení ministerstva pro otázky pobytu a státního občanství.

Televize připomněla, že většina zahraničních novinářů je akreditovaná ve středisku Organizace spojených národů ve Vídni, kde při své práci používají hlavně angličtinu.

Institut integrační dohody platí pro cizince, kteří chtějí získat povolení pro pobyt v Rakousku. Jeho cílem je přinutit přistěhovalce, aby se naučili aspoň základy němčiny, což musí zvládnout během čtyř let.

Rakouská média ale upozorňují, že účast na jazykových kurzech byla dosud chabá, uzavírá Pravda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video