Rakety z Gazy dosáhly k Tel Avivu, Izrael povolal 30 tisíc záložníků

  17:51aktualizováno  22:44
Izraelská armáda mobilizovala 30 tisíc záložníků kvůli ostřelování Tel Avivu palestinskými raketami. Jedna střela dopadla do moře, další dopadla poblíž města. Palestinci se raketami mstí za smrt velitele ozbrojeného křídla Hamasu. Jejich rakety dolétly tak daleko do izraelského vnitrozemí poprvé.

Informaci o mobilizaci oznámila agentura AFP s odvoláním na armádního mluvčího. Mobilizace záloh, k níž dala ve středu předběžný souhlas vláda, byla vyhlášena krátce po dvou raketových útocích na oblast Tel Avivu.

Jednotky izraelské armády se podle nejnovějších informací přemísťují k hranici pásma. Hnutí Hamas odmítlo "jakoukoliv diskusi o příměří s Izraelem v daném stádiu".

Rakety odpálené z pásma Gazy město nezasáhly a nebyly hlášeny žádné oběti. Ministr obrany Ehud Barak po raketových útocích prohlásil, že jde o "eskalaci, za kterou bude muset druhá strana zaplatit".

Armáda porušila tweetovací pravidla

Twitter na zhruba 40 minut zablokoval oficiální účet Izraelských obranných sil (IDF), na kterém armáda zveřejňuje vzkazy o nejnovějších střetech mezi Izraelem a palestinskými radikály. Jeden ze vzkazů na tomto účtu údajně porušil pravidla sociální sítě, která zakazují zveřejňovat "přímé, konkrétní pohrůžky násilím proti druhým". Server dailydot.com v této souvislosti zveřejnil anglicky psaný tweet, ve kterém stálo: "Doporučujeme, aby činitelé Hamasu, ať už nízko postavení či vysoce postavení vůdci, v příštích dnech neukazovali hlavy nad zemí." Server neuvedl, zda se tak stalo kvůli tomuto tweetu, a upozornil, že Twitter se k individuálním účtům nevyjadřuje z důvodů ochrany soukromí.

Zdroj: ČTK

Tel Avivem se před dopadem rozezněly sirény. Následná exploze byla dobře slyšet, jak hlásí dle britské agentury svědci. K útoku se okamžitě přihlásila organizace Islámský džihád.

Extremistická skupina sídlící přímo v Gaze vydala prohlášení, že na město vyslala raketu Fajr 5. "Rozšířili jsme naše bojiště, abychom dosáhli Tel Avivu a rozpoutali něco velkého," citovala Islámský džihád Reuters.

Podle britské BBC je to poprvé od první války v Zálivu, kdy je toto velké izraelské přístavní město přímo ohroženo střelami. Tehdy do něj dopadaly rakety odpalované ze Saddámova Iráku.

První zprávy hovořily o tom, že raketa skutečně dopadla na území izraelského velkoměsta. Agentury hlásily, že útok se obešel bez obětí. Izraelské bezpečnostní složky později upřesnily, že raketa dopadla do moře.

Sirény se rozezněly v komerčním centru města v době, kdy bylo plné lidí. Ti okamžitě zamířili do krytů. Mluvčí izraelské armády potvrdil, že skutečně nedošlo ke ztrátám na životech.

První střela předtím dopadla do neobydleného místa poblíž telavivského předměstí.

Msta za smrt Džabarího

Ozbrojenci v Gaze se palbou mstí za likvidaci velitele ozbrojeného křídla Hamasu Ahmada Džabarího, který zahynul ve středu při izraelském leteckém útoku (čtěte zde).

Militantní Palestinci odpálili od Džabarího smrti už přes 250 raket. Palba zabila tři lidi, situaci na Blízkém východě musel uklidňoval i americký prezident Obama. Jedna z raket mířila i k jadernému komplexu v Dimoně. Desítky střel zničil protiraketový systém Iron Dome (více zde).

Džabarího pohřbu v Gaze se zúčastnilo několik tisíc lidí. Bylo mezi nimi i několik desítek ozbrojenců Hamasu, ale nikdo z vedení organizace. Palestinský předák Mahmúd Abbás kvůli situaci v Gaze předčasně ukončil cestu po Evropě a vrací se do Ramalláhu. Telefonicky se dle ČTK už obrátil na USA, na egyptského prezidenta Muhammada Mursího i na generálního tajemníka OSN a požádal je, aby izraelské útoky pomohli ukončit. Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal vraždu Džabarího odsoudil a slíbil další akce odporu proti Izraeli.

Současná velká operace Izraele, která chce zastavit raketové ostřelování země z pásma Gazy, se v některých aspektech nápadně podobá trestné třítýdenní invazi proti militantnímu hnutí Hamas před čtyřmi lety. Obojí začalo náhlými leteckými údery, hrozbami invaze do palestinského pásma a opět krátce po amerických volbách a před hlasováním v Izraeli, napsala agentura AP. Pravidla "hry" se ale od té doby změnila, upozorňuje agentura s odvoláním na analytiky. Izrael nyní pravděpodobně provede kratší operaci s větším důrazem na stanovené cíle.

Rakety z Pásma Gazy už dopadají i u Tel Avivu.

Rakety z Pásma Gazy už dopadají i u Tel Avivu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Najdete na iDNES.cz