Vladimir Putin předčasný návrat do úřadu odmítá, pozorovatelé ho však vidí jako reálný.

Vladimir Putin předčasný návrat do úřadu odmítá, pozorovatelé ho však vidí jako reálný. | foto: Profimedia.cz

Putinův comeback do prezidentského křesla je opět blíž

  • 53
Vladimir Putin je opět o krůček blíž stát se už v příštím roce znovu prezidentem. Ruští zákonodárci v prvním čtením schválili změny ústavy, které mají prodloužit funkční období šéfa Kremlu ze čtyř na šest let. Současný prezident Dmitrij Medveděv zároveň připustil, že by po přijetí ústavních změn mohl odstoupit.

Změny ústavy prošly v dolní komoře ruského parlamentu, Státní dumě, pohodlnou většinou 388 ku 58 hlasům. Proti byli jen členové ruské Komunistické strany. Premiér Putin po hlasování prohlásil, že ústavní novinky posílí ruskou demokracii.

Média ale spekulují, že navrhované změny mají úplně jiný cíl, a to dostat populárního Putina zpátky do Kremlu. S touto teorií přišel minulý týden ruský deník Vedomosti. - přečtěte si Putin by mohl být už příští rok opět ruským prezidentem

Medveděv připustil, že po schválení změn odstoupí

Ruský prezident Medveděv (vlevo) při rozhovoru s premiérem Vladimirem Putinem.A jak by měl Putinův návrat vypadat? Pozorovatelé tvrdí, že právě nové změny v ústavě, které by mohly začít platit už příští rok, poslouží jako záminka k odstoupení Medveděva a vypsání nových prezidentských voleb. V takovém případě by Putin, kterému stabilně důvěřuje více než 70 procent Rusů, neměl problém volby vyhrát. V prodlouženém šestiletém mandátu by pak šestapadesátiletý Putin mohl setrvat dvě funkční období, tedy do roku 2021.

Putin tuto teorii důrazně odmítá a říká, že Medveděvův mandát potrvá i příští rok. Jeho tvrzení ale dostalo vážnou trhlinu, když současný prezident pro BBC uvedl, že by se v případě přijetí ústavy cítil zavázán odstoupit a usilovat o mandát na základě nových změn v ústavě.

Medveděv nahradil Putina na nejvyšším postu ve státě letos v květnu. Podle ruské ústavy totiž nemohl Putin, kterého lidé v nedávné anketě označili za nejlepšího vládce Ruska za posledních sto let, kandidovat potřetí za sebou. Podle listu Vedomosti měl Medveděv jen provést nepopulární reformy, realizovat změny ústavy a vydláždit tak Putinovi cestu zpátky do nejvyššího úřadu.

Schválení změn je jen formalitou

Novinky v ústavě, které kromě prezidenta prodlužují mandát i poslancům, musí ve Státní dumě projít ještě druhým a třetím čtením a pak tím samým procesem v horní komoře parlamentu. Schválit je musí ještě většina regionálních zákonodárných orgánů.

Schvalovací proces je ale pouze formalitou, protože ve všech zákonodárných sborech má pohodlnou většinu prokremelská strana Sjednocené Rusko, které je Putin členem.

Už příští rok tak může současný premiér stanout v čele úřadu, o kterém ruský komunistický předák Genadij Zjuganov prohlásil, že se v něm soustředí více moci, než má "generální tajemník (Sovětského svazu), car a faraon dohromady". Podle něj navíc tuto moc nikdo nemůže omezovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video