Někdejší zaměstnanec WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg představil v Německu novou knihu o Julianu Assangeovi (9. února 2011)

Někdejší zaměstnanec WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg představil v Německu novou knihu o Julianu Assangeovi (9. února 2011) | foto: AP

Přeběhlík z WikiLeaks líčí proměnu Assange v paranoidního megalomana

  • 78
Někdejší pracovník WikiLeaks vydal knihu o Julianu Assangeovi a jeho serveru. Bývalého šéfa v textu nešetří, údajně se změnil v paranoidního megalomana s vlažným vztahem k pravdě. Portál navíc prý není bezpečný jako dřív, přišel o jeden z klíčových softwarů a už nemůže zaručit anonymitu.

"Z nápaditého, činorodého, skvělého člověka se proměnil v paranoidního megalomana hladového po moci," charakterizoval Juliana Assange autor nové knihy o serveru WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg.

Mladý Němec spolupracoval s Assangem na rozvoji proslulého portálu, jehož cílem je odhalovat nešvary vlád a nadnárodních organizací zveřejňováním jejich tajných dokumentů na internetu. Server funguje už skoro pět let, slávu si ale vydobyl loni na podzim, když odtajnil tisíce depeší americké diplomacie.

Někdejší zaměstnanec WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg představil v Německu novou knihu o Julianu Assange (9. února 2011)

"Assange má velmi uvolněný a nenucený přístup k pravdě," pokračuje Domscheit-Berg v díle Inside WikiLeaks, jež se patrně stane bestsellerem. Někdejšího pracovníka tak ani nemusí mrzet, že u WikiLeaks skončil.

Prohlášení serveru na sebe nenechalo dlouho čekat. "Domscheit-Berg poškodil infrastrukturu WikiLeaks a ukradl materiál," zveřejnil portál s tím, že Němce zažaluje. Server také uvedl, že autor knihy jen "občas působil jako mluvčí WikiLeaks v Německu" a že nebyl "ani programátor, počítačový odborník, bezpečnostní expert, architekt, editor, zakladatel nebo ředitel".

To přeběhlík z WikiLeaks odmítá a na tiskové konferenci v Německu podle americké stanice CNN uvedl, že "byl jediným člověkem, který byl intenzivně zahrnut do veškeré organizace, a to dlouhou dobu". Jenže Assange, se kterým kdysi "zažil perfektní časy a dokázal řadu skvělých věcí", se prý začal chovat autoritativně, a dokonce mu vyhrožoval. Tak se rozhodl odejít, a ne s prázdnou.

Vynesl na 300 tisíc dokumentů, které tam prý nemohl nechat, protože by to bylo "nezodpovědné". Materiál nezveřejnil. Domscheit-Berg navíc prohlásil, že WikiLeaks už není tak zabezpečený jako dřív.

Server údajně přišel o klíčový software, který umožňoval naprosto anonymní předání tajných dokumentů. Web teď prý nejspíš nebude moci garantovat lidem, kteří poskytnou tajné materiály, že na ně nikdo nepřijde.

KNIHKUPECTVÍ ZAPLAVUJE TÉMA WIKILEAKS

Ve světě už vyšlo několik knih o novodobém fenoménu WikiLeaks. Jednou z nich je například publikace editorů z britského listu The Guardian Davida Leigha a Luka Hardinga: WikiLeaks: Inside Julian Assange´s War of Secrecy. (o knize zde)

Také dva reportéři německého týdeníku Der Spiegel napsali knihu Staatfeind WikiLeaks (WikiLeaks, nepřítel státu).

Obě zmíněná média mají se serverem dohodu o zveřejňování dokumentů.

Deník The New York Times nabízí e-book Open Secrets a bloger ze serveru The Nation Greg Mitchell napsal The Age of WikiLeaks: From Collateral Murder to Cablegate.

Zdroj: CNN


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video