Policejní hlídka v Minneapolis vybavená štíty a obušky. (9. června 2020)

Policejní hlídka v Minneapolis vybavená štíty a obušky. (9. června 2020) | foto: AP

USA řeší reformu policie. Demokraté chtějí zakazovat, republikáni motivovat

  • 346
V americkém Kongresu se tři týdny po smrti Afroameričana George Floyda rozběhla debata o reformě policie. Republikáni s demokraty se však neumějí shodnout, jak razantní by tato reforma měla být. Zatímco demokraté chtějí přímo zakázat škrticí chvaty nebo vnik do domu podezřelého bez zaklepání, republikáni chtějí strážce zákona pouze finančně motivovat k tomu, aby od sporných kroků upustili.

„Reforma, odpovědnost a transparentnost,“ představil ve středu svůj návrh senátor republikánů Tim Scott. Ve Spojených státech se teď podle něj odehrává debata v podobě „podporuješ policii, nebo lidi tmavé pleti?“.

„To je špatná, binární volba. Odpověď na otázku, na kterou stranu se přikláníte, je: ‚Podporuji Ameriku,‘“ poznamenal s tím, že je potřeba navrátit nebělošským občanům důvěru v bezpečnostní složky.

Stanice CNN ještě před tím získala text tohoto návrhu. Dokument o 106 stranách se zkráceným názvem Justice Act hovoří například o tom, že by policisté měli informovat úřady o každém zásahu, při kterém přikročili k použití síly.

„Chceme zajistit, že když je někdo vážně zraněn nebo zemře, všechny informace se dostanou k FBI. Dnes takové informace předává jen 40 procent policejních oddělení,“ uvedl Scott. Ideálně by měla vzniknout databáze používání síly. Ta by nicméně spadala pod dekret prezidenta Donalda Trumpa, který má policejní sbory přimět k „osvojení nejvyšších profesních standardů“.

Kvůli chybějícím informacím republikáni namísto zákazu zatím mluví jen o „odrazení“ policie od některých praktik jako škrcení. A to třeba tak, že policejní složky, které od sporných technik neupustí, dostanou od federální vlády méně peněz, píše The Washington Post.

Jediný republikánský senátor tmavé pleti Scott také zmínil případ černošky Breonny Taylorové, kterou zastřelili policisté v jejím bytě. Do bytu vešli, aniž by zazvonili nebo se jinak ohlásili. Policie ke kroku může přistoupit v případě, že hrozí zničení důkazů nebo ohrožení muže v uniformě. Tato praxe je v USA známá jako „no-knock warrant“ a i tu by policisté měli hlásit, míní republikáni.

Americká policie se chová jako armáda na nepřátelském území, tvrdí kritici

Scott řekl, že se správnými daty bude možnost zajistit lepší výcvik policistů tak, aby uměli deeskalovat situaci a zasáhnout třeba v případě, že jejich kolega klečí někomu na krku, místo toho, aby jen nečinně přihlíželi. Právě na proškolování amerických mužů zákona je podle něj třeba klást největší důraz. 

V návrhu se tak píše i o edukačním programu muzea černošské komunity pro policii. Novela by mimo jiné měla zajistit granty na nové kamery, které policisté nosí na uniformách, a zřízení speciální komise. Ta má stanovit nejvhodnější policejní praxi.

A pokud už konkrétní člen policie selže a překročí své pravomoci, jeho disciplinární prohřešky se mají objevit v evidenci přístupné i pro ostatní služebny. Aby v případě přijímacího pohovoru zaměstnavatelé věděli, jakou má budoucí zaměstnanec historii. Návrh však nemluví jen o roli policie, z lynčování by se například měl stát zločin z nenávisti.

Hlavní rozdíly mezi republikánským a demokratickým návrhem? MSNBC je shrnuje v této tabulce. Zatímco demokraté nechtějí přidávat peníze policii, republikáni ano. Opozice chce také zrušit imunitu policistům, ovšem republikáni nic takového v plánu nemají:

A není to málo? ptá se opozice. Její návrh jde dál

Předložený senátorský návrh je podle magazínu Forbes nejzásadnější, který kdy republikáni dosud představili. Opozičním demokratům však nestačí. Ze Sněmovny reprezentantů, ve které mají demokraté většinu, navíc vzešel alternativní návrh policejní reformy. 

Z velké části se shoduje s tím republikánským, je však ráznější. Škrcení podezřelých chce přímo zakázat a policisty, kteří se proviní proti profesním standardům, už nechce chránit před trestním stíháním. 

Republikán Scott však souzení policistů označil za „jedovou pilulku“ a jeho kolega McConnell zároveň prohlásil, že demokraté se svým návrhem nemají v Senátu šanci. Ti by zase mohli zablokovat projednávání Scottovy novely.

Minneapolis zvažuje, že kvůli Floydovi a protestům zruší městskou policii

Senát, v němž mají republikáni většinu, se bude republikánským návrhem zabývat příští týden, uvedl McConnell. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů mezitím chtějí o svém návrhu hlasovat 4. července. 

„Pokud se opravdu chtějí zbavit škrcení, měli by ho zakázat. Náš zákon to dělá. Není to tak složité,“ napsal na Twitteru demokratický kongresman Gerry Connolly.

Republikánský Justice Act ve zkratce:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video