Robotický operační sál

Robotický operační sál | foto: Petr Novotný

Pacienty v Ústí operuje robot. Zákrok je rychlejší a přesnější

  • 10
Minimální krevní ztráty, zkrácení délky hospitalizace, menší jizvy a pooperační bolesti a rychlejší návrat do běžného života. Na to se mohou těšit pacienti robotického centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, které bylo otevřeno včera.

Krajská zdravotní, pod kterou nemocnice patří, totiž získala unikátního chirurgického robota jménem Da Vinci SHD. Ten pacienta operuje svými čtyřmi rameny, jež naviguje lékař.

Takzvaná roboticky asistovaná chirurgie se bude v Ústí využívat zejména k operacím onkologických onemocnění, hlavně v oblasti močového ústrojí, ale i ke gynekologickým zákrokům a k operacím střev.

"Operace jsou sice finančně náročnější, než kdybychom je prováděli klasicky, z dlouhodobého hlediska se však vyplatí.

Například provádíme-li takto resekci ledviny, vyjde zákrok skoro na 150 tisíc korun, ale pacient zase nemusí docházet na hemodialýzu, což by stálo zhruba milion korun ročně," popsal Jan Schraml, primář ústecké urologie a robotického centra.

"Pacient jde po operaci dřív domů a její následky jsou obecně menší," doplnil.

Robot se skládá ze dvou základních částí. Z jedné, která pomocí čtyř ramen s nástroji a optikou přímo operuje v těle nemocného, a z konzole, kterou ovládá lékař. Ten se tak teoreticky během operce nemusí pacienta vlastní rukou vůbec dotknout. Obě části robotického systému jsou propojené kabelem.

Průběh operace chirurg sleduje ve speciálním okuláru, a to zvětšený a ve 3D provedení. "Nevnímá tedy, že se dívá na obrazovku, ale má pocit, že je v realitě," poznamenal Jan Řehák, ředitel společnosti Hospimed, která tyto přístroje do českých nemocnic dodává. Tím se práce operujícího značně zpřesní.

Pohyb ramen s nástroji má lékař plně pod kontrolou. "Operatér nástroje ovládá z konzoly pomocí speciálních joysticků," vysvětlil Schraml.

Miniaturní nástroje, které uvnitř těla operaci provádějí, tedy mají téměř stejné pohybové schopnosti jako lidská ruka.

Koupit robota se ústečtí krajští zastupitelé rozhodli mimo jiné proto, že v severních Čechách rok od roku narůstá počet pacientů se zhoubnými nádory. "Jsme krajem s nejvyšším počtem nově hlášených nádorových onemocnění," sdělil ústecký hejtman Jiří Šulc.

Budou pojišťovny ochotné platit zákroky?
Nakolik bude unikátní technologie využívána, však momentálně záleží hlavně na ochotě zdravotních pojišťoven hradit zákroky. Cena jednoho se totiž pohybuje v řádech desítek tisíců korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna slíbila do konce letošního roku uhradit 50 operací rakoviny prostaty. Podle primáře Schramla by robot mohl ročně provést 400 až 450 různých výkonů.

Ústecká nemocnice je třetím zařízením mimo Prahu a sedmým v republice, kde se Da Vinci používá. Ústecký robot je ale ze všech nejmodernější, protože poskytuje operatérovi obraz právě v trojrozměrné kvalitě. Kraj za přístroj zaplatil 72 milionů korun. První operace pomocí robota byla v Ústí provedena už 19. srpna.

Zprovoznit robota se v Ústí povedlo v rekordním čase - koncem června zastupitelé schválili jeho nákup, v srpnu už se operovalo.

Robot Da Vinci vyráběla NASA
Zajímavé je, že robot Da Vinci vznikl jako jakýsi vedlejší produkt americké vesmírné agentury NASA a Pentagonu. "Vláda Spojených států ho uvolnila z embarga v roce 1995. Původně byl vyvinut kvůli operacím astronautů v kosmu nebo vojáků na bitevním poli," upozornil primář Schraml.

Systém totiž umožňuje, že obě jednotky, tedy operující ramena a konzole ovládaná lékařem, mohou být od sebe vzdáleny stovky kilometrů. Lékař tak může z bezpečného zázemí operovat vojáka na frontě nebo kosmonauta na palubě vesmírné lodi.

V Masarykově nemocnici jsou však obě jednotky propojeny zhruba pětimetrovým kabelem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video