Pravděpodobná podoba šéfa Talibanu mully Muhammada Umara

Pravděpodobná podoba šéfa Talibanu mully Muhammada Umara | foto: iDNES.cz

Osnují krvavý teror a drží Západ v šachu. Kdo jsou šéfové Talibanu?

  • 102
Jméno Abdul Baradar znal až do minulého týdne jen málokdo. A přitom uvízl v sítích špionů faktický šéf Talibanu. Rozklad hnutí se ale nekoná. Na uvolněný post je několik adeptů, kteří už devět let drží v šachu Evropu i USA. A co víc - hrozí, že se do čela hnutí postaví někdo mnohem radikálnější.

V pákistánské vazbě nyní agenti americké CIA a pákistánské tajné služby ISI grilují opravdu velkou rybu. Abdul Baradar by mohl rozkrýt struktury Talibanu, popsat jeho fungování. Jméno Baradar (bratr) mu dal sám spirituální vůdce Talibanu mulla Umar. (o dopadení Baradara čtěte zde)

ZNOVUZROZENÍ MULLY UMARA

Tajemný šéf Talibanu se vrátil po osmi letech

Dopadení Baradara ale paradoxně nemusí být jen dobrou zprávou. Jednačtyřicetiletý talibanský matador, který připravoval vojenské operace a fakticky řídil místo šéfa Talibanu mully Umara celé hnutí, totiž patřil ke staré, umírněnější větvi Talibanu.

Talibanská "frančíza" se šíří Afghánistánem

ACHUND

Bývalý šéf resortu obrany mulla Ubajdulláh Achund

Bývalý šéf resortu obrany mulla Ubajdulláh Achund

Postu pravé ruky šéfa Talibanu se nyní mohou zmocnit členové takzvaného nového Talibanu. Ti se objevili po pádu režimu v roce 2001 a k teroru mají mnohem blíž než jejich soukmenovci z devadesátých let.

Jméno nového vůdce budeme znát už brzy a může zásadně změnit obraz i strategii celého hnutí. Kdo tedy připadá v úvahu, kde vlastně Taliban "loví mozky" schopné vést organizaci? K tomu je potřeba pochopit, jak celé soukolí teroru v Afghánistánu a Pákistánu funguje.

HAKKÁNÍ

Velitel pro operace na jihovýchodě Afghánistánu s těsnými vazbami na Al-Kajdu Siradžudin Hakkání

Velitel pro operace na jihovýchodě Afghánistánu s těsnými vazbami na Al-Kajdu Siradžudin Hakkání

Zjednodušeně jde vlastně o svérázný typ "frančízy", která perfektně funguje v tradičním kmenovém uspořádání. Na začátku se obyčejně lokální skupinky rebelů (buňka má obvykle mezi deseti a padesáti muži) pojmenují "místní Taliban" a pak se snaží vklouznout do hierarchie celého hnutí.

Centrální struktury je posléze uznají a na oplátku nabízejí podporu a spolupráci. Nad dobře promazaným strojem teroru bdí šura neboli nejvyšší rada. Nejmocnější ze všech je Kvétská šura nazvaná podle stejnojmenného města v Pákistánu nedaleko od afghánských hranic. Tam se také setkání nejčastěji konají.

Při seancích Kvétské šury se rozhoduje o strategii

MUTTAKÍ

Šéf mediálního křídla Talibanu Amír Chán Muttakí

Šéf mediálního křídla Talibanu Amír Chán Muttakí

Právě tomuto koncilu předsedá tajnůstkářský jednooký spirituální vůdce Talibanu mulla Umar. S ním rozhodují o velkých akcích a strategii jeho nejbližší spolupracovníci a významní vůdci místních kmenů.

O zasedáních mocné šury se toho ví jen málo a jasno není ani o počtu jejích členů. Podle bývalých Talibanců v ní rozhoduje 22 lidí, mluví se ale i o deseti zástupcích.

"Šura poskytuje především intelektuální a ideologickou podporu," vysvětluje někdejší americký velitel v Afghánistánu David W. Barno.

DADULLÁH

Někdejší šéf armády za vlády Talibanu mulla Dadulláh

Někdejší šéf armády za vlády Talibanu mulla Dadulláh

Kromě Baradara a Umara na seancích často zasedá například velitel pro operace na jihovýchodě Afghánistánu s těsnými vazbami na Al-Kajdu Siradžudin Hakkání nebo šéf mediálního křídla Talibanu Amír Chán Muttakí.

Na kvétskou sešlost ale dochází i Ustad Jasar nebo bývalý guvernér Kábulu a Herátu Abdul Manan. Mezi mocnými usedá i bývalý šéf letectva za vlády Talibanu Akhtar Mohammed Mansúr.

MANAN

Vysoký člen Talibanu a bývalý guvernér Kábulu a Herátu Abdul Manan

Vysoký člen Talibanu a bývalý guvernér Kábulu a Herátu Abdul Manan

Dříve byli pravidelnými účastníky i někdejší šéf armády mulla Dadulláh, který zemřel v roce 2007, nebo bývalý šéf resortu obrany mulla Ubajdulláh Achund. Toho ten samý rok dopadli v Kvétě.

Horkými kandidáty na Baradarovo místo nejsou žádní nováčci. Protřelý afghánskými bojišti je Abdul Zákir, který byl zajat v roce 2001 a několik dalších let strávil v různých věznicích, mimo jiné i na Guantánamu.

ZÁKIR

Horký kandidát na post faktického šéfa Talibanu Abdul Zákir

Horký kandidát na post faktického šéfa Talibanu Abdul Zákir

Po propuštění v květnu 2008 neztrácel čas a rychle se vrátil k Talibanu. Dnes je klíčovým hráčem v afghánských baštách Talibanu Kandahár, Hílmand a Uruzgán.

O post by se mohl utkat s veteránem džihádu mullou Mohammadem Hassanem, stínovým guvernérem provincie Kandahár.

Poslední slovo ale stejně bude mít tajemný mulla Umar, o němž ani většina vysokých činitelů Talibanu netuší, jako vlastně vypadá. Existuje jen několik snímků. Jejich pravost ale zasvěcení trvale vyvracejí. Vůdce Talibanu k sobě prý pouští jen omezený počet nejbližších lidí.

STARÝ A NOVÝ TALIBAN

Podobizna mully Omara v - Původní starý Taliban vznikl v důsledku invaze Sovětského svazu do Afghánistánu v osmdesátých letech. Talibanci v první polovině devadesátých let byli většinou studenti madras a nejprve se pasovali do role ochránců slabších. Jejich režim se později proměnil v teror, který měl dosáhnout úplného očištění Afghánistánu. Taliban za své vlády v Afghánistánu mezi lety 1996 a 2001 těžil především z těsných vztahů s Pákistánem. Získával od něj finance i zbraně.

- Nový Taliban je především pákistánským fenoménem. Sympatie k Talibanu se zrodily v pohraničních kmenových oblastech, především v uprchlických táborech Afghánců. Zdejší mladíci se utužili v boji proti západním ideálům. (o nejhledanějších vůdcích teroru čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video