Miloševič ničí svědky svými výslechy

  • 56
Slova se ujímá Slobodan Miloševič. "Ve svém prohlášení jste uvedl, že vám za vaši výpověď bylo cosi nabídnuto. Co to bylo?" Svědek se brání: "Nechci odpovídat na takové otázky." Miloševič se pohrdavě usměje: "Je to vaše povinnost na ně odpovídat, ať se vám to líbí nebo ne." Soudce Richard May mu dává za pravdu a následuje zdlouhavý výslech, při němž se kosovský Albánec několikrát zakoktá, když je přistižen, že si nepamatuje přesný sled událostí.

Tak vypadá typický den v Haagu čtyři měsíce od zahájení procesu s bývalým srbským prezidentem.

Muž, o kterém se v únoru spekulovalo, zda nespáchá sebevraždu, je dnes jako vyměněný. Pozorovatelé tvrdí, že se v křížových výsleších doslova "vyžívá".

Agim Zeqiri byl po Miloševičově výslechu tak rozrušen, že druhý den odmítl svědčit. Jiní žádají lékařskou pomoc. Další propadají zoufalství. "Vůbec jste se mě nezeptal, jak jsem se cítil!" vykřikl 80letý sedlák Sadik Januzi, jemuž se podařilo přežít masakr v Izbici tak, že se skryl pod těla zabitých rodáků. "Nemám dalších otázek," odpověděl suše Miloševič.

Jindy jich však má více než dost. "Jak rozeznáte, z jaké vzdálenosti byli ti muži zastřeleni?" ptal se patologa Erika Baccarda, jenž svědčil v případě masakru v Račaku z ledna roku 1999. Zcela zpochybnil jeho výpověď a naznačil, že albánské civilisty ve skutečnosti zastřelili sami Albánci z UCK.

Kde bere na takové chování právo? Paradoxně je získal tím, že odmítl uznat pravoplatnost tribunálu a nenechal se zastupovat právníkem. Jelikož se obhajuje sám, má na křížový výslech svědků k dispozici hodinu - stejně jako obžaloba.

Tvrdohlavě odmítavý postoj z počátku procesu mu dnes nese ovoce. Miloševič například nemusí sám podstupovat křížové výslechy na lavici svědků. Sedí pohodlně rozvalen na otáčivé židli, levou ruku ležérně za zády, a vůbec působí značně uvolněně.

JAK ZÍSKAT ČAS

Haag, 27. května.
Miloševič (M) vyslýchá svědka "K".

M: UCK (Kosovská osvobozenecká armáda) zabíjela Albánce kteří zůstali loajální Srbům. Bylo to tak?
K: Nevím, říkali to lidé.
M: Tak lidé. Byli to snad sousedé, nebo přátelé?
K: Byli to lidé v táboře.
M: Ve výpovědi jste udal konkrétní jména.
K: Jaká jména myslíte?
M: Jména ve vaší výpovědi.
K: Nevím už, říkali to lidé

--------- (po půl hodině)--------

M: Kolik vám bylo v roce 1984?
K: Asi 19 nebo 20.
M: Kdy jste se narodil?
K: V roce 1969.
M: Tak to vám bylo 15, ne?
K: Nepamatuji se už.
M: V roce 1984 vás vyhodili ze školy.
K: Já si to již nepamatuji, přesný rok si nepamatuji.

(Záznamy z výslechů jsou na http://www.un.org/icty/)

Mimo jiné proto, že jako jeden z mála nemá na uších obrovská, nemotorná sluchátka. Soudci mu totiž ze strachu, že se nebude zajímat o průběh procesu, nechali nainstalovat malý reproduktor. Ze všech sil se snažili, aby proces působil jako spravedlivý.

O to, že by jej Miloševič ignoroval, dnes již nikdo starost nemá. Kdyby nešlo o spolustrůjce strašlivých zvěrstev, bylo by asi na místě hovořit o zrodu skutečné právnické hvězdy.

Miloševič dokáže využít jakékoli nesrovnalosti k tomu, aby se soud co nejvíce protáhl. Důvody k tomu má přinejmenším dva. Předně ví, že ačkoli jsou lavice soudní síně v Haagu poloprázdné, doma v Bělehradě je bedlivě sledován.
Druhým důvodem je to, že termín pro předložení všech důkazů vyprší obžalobě letos v červenci.

Kdyby šlo o standardní soudní proces, žaloba i obhajoba by se dohodly na seznamu některých nezpochybnitelných skutečností, o nichž by se již nejednalo.
Jelikož však jde o první proces týkající se Kosova, žalobci musí nejprve prokázat, že srbské jednotky se v této provincii skutečně dopouštěly vraždění, znásilňování a vyhánění. Tedy něco, co je pro veřejnost naprostou samozřejmostí.

Proto jsou povoláváni noví a noví svědci, kteří v podstatě opakují stále totéž. Miloševič pak každému z nich znovu položí stejné otázky: "Připravoval jste agresi NATO proti Jugoslávii? Spolupracoval jste s teroristy, takzvanými UCK?" Ve většině případů působí exprezident jako nesnesitelný hnidopich (viz box), avšak někdy zaboduje.

Například hned první svědek, bývalý vůdce kosovských komunistů Mahmut Bakalli, se před tribunálem zesměšnil, když odpověděl rezolutním "ne" na dvě Miloševičovy otázky: "Věděl jste o pašování drog v Kosovu? A co takhle o pašování zbraní?" O pašování drog a zbraní v Kosovu musel přitom vědět každý, kdo zde strávil alespoň týden.

Proces s Miloševičem je svým významem přirovnáván k tribunálu v Norimberku. Ani v tomto případě hlavní viník zřejmě neujde trestu. Rozdíl v průběhu obou dějinných okamžiků je však do očí bijící. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video