Léky proti drogové závislosti

- Závislosti na drogách se člověk těžko zbavuje. Jen jeho vlastní vůle je totiž obvykle na odmítnutí drogy příliš slabá. To ví každý, kdo propadl nikotinu, alkoholu, stejně jako třeba opiátům. Novou naději na vyléčení přinášejí dvě skupiny amerických výzkumníků. První tým zjistil, že závislost lze léčit pomocí léků; druhý tým pak našel gen, který zřejmě drogovou závislost ovlivňuje.
Lék, který by měl zrušit závislost na kokainu, ale také na nikotinu, morfinu a některých amfetaminech, představili vědci z výzkumných ústavů a univerzit na východním pobřeží USA. Není to léčivo neznámé. Jmenuje se Vigabatrin, vyrábí jej německý koncern Hoechst a používá se v Evropě a v Kanadě při léčení epilepsie.

KOMUNIKACE V MOZKU
Tento lék zvyšuje množství jednoho z neurotransmiterů - látek, které v organismu zlepšují přenášení signálů mezi mozkovými buňkami. Tím Vigabatrin zmírňuje efekt neřízeného přenosu signálů, který vyvolává epileptický záchvat.
Výzkumnící však zjistili, že lék také v mozku zastavuje produkci dopaminu. To je chemikálie, jež způsobuje, že se člověk cítí skvěle. Dopamin vzniká při požívání drog, přináší chvilkový příjemný pocit, na němž nic nemění skutečnost, že droga současně člověka postupně zabíjí.
Výzkumnící zatím Vigabatrin vyzkoušeli na krysách a na paviánech. Ukázalo se, že krysy se radostně opájely kokainem a netrpělivě na něj čekaly. Když však hlodavci dostali Vigabatrin, o drogu ztratili zájem.
U paviánů vědci přímo sledovali dění v mozku. U fetujících opic se zvyšovalo množství opojného dopaminu. Oproti tomu opice, jež dostaly dávku Vigabatrinu a poté kokain, produkci dopaminu nezvýšily.

NÁHRADA METHADONU
Vědci z toho soudí, že užívání Vigabatrinu pomůže léčeným narkomanům odstranit zájem o drogy, protože jim už nepřinesou žádný požitek. "Je to jako kdybyste si zvykli chodit do cukrárny pro sladkosti, jenže pak začaly být v cukrárně regály prázdné. Přestali byste tam chodit," vysvětluje působení nového léku Jonathan Brodie z Newyorské univerzity, který se na výzkumu podílel.
Tento lék by mohl být náhradou methadonu, prostředku, který se používá při léčení závislých narkomanů. "Methadon sám vyvolává závislost, kdežto nový lék nikoli," pochvaluje si Brodie.
Právě nyní se začíná Vigabatrin zkoušet v USA na dobrovolnících. Pokud se jeho působení osvědčí i na lidech, zřejmě si díky němu oddechne spousta narkomanů neschopných zbavit se závislosti, jejich rodin, a vlastně i společnost, v níž narkomanie způsobuje obrovské škody.

GEN ZÁVISLOSTI
Drogám propadají různí lidé různě. Vědci z Univerzity v Cincinnati pomohli odhalit, proč tomu tak je. Popsali totiž nové varianty genu, který ovlivňuje schopnost člověka podlehnout závislosti na opiátech.
Už dříve vědci zjistili, jaká varianta tohoto genu se u lidí závislých na heroinu vyskytuje častěji než u vyznavačů jiných drog.
Výzkumníci z Cincinnati však nyní popsali i tu variantu genu, která proti drogové závislosti zřejmě chrání. Vyskytuje se totiž podstatně častěji u lidí, kteří o drogy nejeví valný zájem.
I v tomto případě výsledky musí být potvrzeny dalšími, rozsáhlejšími pokusy. Jde však o začátek dlouhé cesty k případné léčbě drogové závislosti díky "opravě" genů.

Doktor Stephen Dewey z amerického výzkumného ústavu v Brookhavenu vysvětluje na tiskové konferenci fungování léku, který by měl odstranit závislost na drogách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video