Fidel Castro hovoří s novináři během návštěvy amerického senátora Charlese...

Fidel Castro hovoří s novináři během návštěvy amerického senátora Charlese McGoverna na Kubě (květen 1975) | foto: Reuters

Tání v Karibiku pokračuje, USA zrušily zákaz dovozu kubánských doutníků

  • 78
Spojené státy ruší některá omezení ekonomických vztahů s Kubou. Ministerstvo financí oznámilo, že uvolní cestování na karibský ostrov a peněžní transfery. Oficiálně padl zákaz dovozu kubánských doutníků.

„Dnešní oznámení nás dostává o krok blíže k nahrazení zastaralé politiky, která k ničemu nevedla, a přináší politiku, která pomáhá podporovat politickou a ekonomickou svobodu kubánského lidu,“ uvádí prohlášení amerického ministra financí Jacoba Lewa agentura Reuters.

Současné oslabení sankčního režimu se týká zejména cestování a má usnadnit kontakty mezi příbuznými žijícími v obou zemích. Cesty na Kubu se zjednoduší i pro americké novináře, oficiální činitele, pracovníky mezivládních organizací a některé další skupiny obyvatel USA. Návštěvníkům Kuby budou k dispozici služby amerických cestovních kanceláří.

USA a složité vztahy s Kubou

Napjaté vztahy mezi USA a Kubou panují od roku 1959, kdy se na ostrově chopili moci komunisté vedení Fidelem Castrem. 

První hospodářskou blokádu proti Kubě zavedly Spojené státy v říjnu 1960 a v následujících letech ji zostřovaly. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a rok nato v únoru zahájily embargo na veškerý obchod s Kubou.

V dubnu 1961 se skupina kubánských emigrantů řízených CIA vylodila v Zátoce sviní na jihovýchodě Kuby s cílem zažehnout v zemi povstání proti vládě. Bez původně slibované letecké podpory USA však akce skončila po třech dnech; výsledkem bylo 300 mrtvých a 1200 zajatců. Akce Castrův režim posílila a vyhrotila americko-kubánské vztahy.

Po "karibské krizi", kdy USA zahájily námořní blokádu Kuby na protest proti přítomnosti sovětských raket na Kubě z podzimu 1962, zakázala americká vláda v létě 1963 jakékoli finanční transakce s Kubou. Toto nařízení rovněž výrazně omezilo cesty Američanů na Kubu.

Američané budou napříště moci na Kubě používat kreditní karty a americké společnosti budou moci na komunistický ostrov vyvážet některé technologie dříve podléhající embargu. K návštěvě Kuby nebudou občané USA potřebovat zvláštní povolení.

Uvolnění přišlo po propuštění desítek vězňů

Důležité pro americké kuřáky je rozhodnutí uvolnit pravidla pro dovoz kubánských doutníků. Z Kuby si nyní Američané mohou odvézt alkohol a tabákové výrobky v ceně stovky dolarů (asi 2400 korun). „Zákaz dovozu kubánských doutníků je minulostí,“ zvěstovala Američanům radostnou zprávu agentura AP.

Rozhodnutí Bílého domu přichází tři dny poté, co Washington potvrdil splnění kubánského slibu ohledně osvobození politických vězňů. Kuba propustila 53 disidentů v rámci dohody s USA o normalizaci diplomatických styků (více čtěte zde).

Klíčové hospodářské embargo, které platí už více než padesát let, však zůstává v platnosti, protože o jeho zrušení nemůže rozhodnout prezident, ale poslanci amerického Kongresu změnou příslušných zákonů. Kongres je však v držení republikánů, kteří jsou proti sbližování s nedemokratickým státem. Zrušení embarga tak Obama pravděpodobně v nejbližší době neprosadí.

První hospodářskou blokádu zavedly proti Kubě Spojené státy už v říjnu 1960 a v následujících letech ji zostřovaly. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a rok nato v únoru zahájily embargo na veškerý obchod s Kubou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video