Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

KOMENTÁŘ: Konec neutrality. Putin „žene“ Finsko a Švédsko blíž k NATO

  11:57
Rusko zesiluje v posledních letech vojenskou aktivitu v mořích okolo Skandinávie, především u břehů Finska a Švédska. Putinova agresivní taktika ale může vést k tomu, čemu chce vládce Ruska zabránit - oba severské státy se víc přimknou k NATO, píše ve svém komentáři Vladimír Votápek.

Ruská jaderná ponorka Jekatěrinburg na archivním snímku (16. března 2011) | foto: AP

Vrak malé ponorky, nalezený nedávno u švédského pobřeží, ještě nebyl stoprocentně identifikován. Nápis v azbuce, vyvedený na trupu podmořského plavidla, naznačuje, že jde o ruskou ponorku. Její archaická konstrukce zase nasvědčuje tomu, že může jít o vrak z doby 1. světové války. Ať už bude její příslušnost a stáří jakékoli, skutečností zůstává, že ruské průniky do neutrálních švédských vod mají dlouhou a barvitou historii (o nálezu více zde).

Sovětské ponorky vplouvaly bez povolení do švédských vod od konce druhé světové války, nicméně až do konce 70. let nebyl počet podobných událostí nijak vysoký. Ať už díky nižší aktivitě sovětských ponorek, nebo malé schopnosti švédské strany tuto činnost odhalovat, počet známých incidentů nepřekračoval tři - čtyři průniky ročně.

Od roku 1980 se počet zaznamenaných sovětských operací několikrát zvýšil na 17 - 36 ročně. I když se Švédsku téměř nikdy nepodařilo nad veškerou pochybnost dokázat, že jde o sovětské stroje, nikdo z kvalifikovaných analytiků o jejich původu nepochyboval.

Asi největší pozornost vyvolal incident s ponorkou třídy Projekt 665 (podle klasifikace NATO třída Whiskey), která koncem října 1981 uvízla na skalách poblíž švédské námořní základny u Karlskrone a byla objevena švédskými rybáři. Po několika dnech vyšetřování a oboustranných hrozeb použití síly byla nakonec ponorka uvolněna švédským remorkérem a transportována do mezinárodních vod, kde už na ni čekala sovětská flotila.

Chyby z dob studené války

Po rozpadu Sovětského svazu se snížila i aktivita ruského námořnictva a švédská obrana si mohla načas oddychnout. To ale neplatí pro poslední léta, kdy se opět začal zvyšovat počet zaznamenaných incidentů. Vzhledem k tomu, že rozpočet švédského vojenského námořnictva byl silně redukován, má dnes Stockholm jen málo možností, jak Rusku v jeho operacích zabránit. Někteří komentátoři k tomu ironicky poznamenávají, že pro ruské ponorky ve švédských vodách je větším nebezpečím špatné počasí a obtížná navigace, než vojenské námořnictvo se znakem tří korunek.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Jinou otázkou ale je, jak moudrá je agresivní ruská politika a zda přinese Kremlu nějakou výhodu v širším kontextu. Ano, ruské ponorky mohou celkem bez obtíží pronikat do švédských vod a také to činí. Nicméně každý zaznamenaný incident je zátěží nejen pro vztahy Moskvy a Stockholmu, ale pro ruskou pozici v celém regionu, protože nordické státy vůči sobě cítí vysokou míru solidarity.

Zdá se, že Kreml opakuje své chyby z dob studené války, kdy se mu „podařilo“ promarnit slušnou šanci na neutralizaci evropského severu. I když Island, Norsko a Dánsko vstoupili už v roce 1949 do Severoatlantické aliance, veřejné mínění v těchto zemích bylo z počátku velmi silně nakloněno myšlence neutrality - mimo jiné proto, že tento model si vybralo nejen Finsko, ale i nejvýznamnější země regionu, Švédsko.

Nevyprovokovaná sovětská agresivita ale postupně měnila nálady jak v samotném Švédsku, tak i v dalších nordických zemích a byla jedním ze závažných faktorů, podkopávajících snahu Moskvy oslabit evropskou obranu prostřednictvím Kremlem sponzorovaného mírového hnutí.

Blíž k Severoatlantické alianci

Podobné změny nálad vidíme i dnes. Ve Švédsku i Finsku významně sílí podíl veřejnosti, která je připravena změnit tradiční model neutrality a připojit se k Severoatlantické alianci - mimo jiné i proto, že na vlastním příkladu vidí, jak ani staletí dodržovaná neutralita není dostatečnou ochranou proti agresivitě ruského vedení.

Jedním z důsledků kremelského tlaku je podepsání dohody o posílení vojenské spolupráce, které v dubnu 2015 oznámilo pět nordických států Island, Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko chtějí zintenzivnit vzájemná vojenská cvičení, posílit vývoj a výrobu nových zbraňových a kybernetických systémů a v neposlední řadě prohloubit sdílení zpravodajských informací.

I když současná dohoda nezahrnuje klauzuli o automatické společné odpovědi na vnější agresi, obecně je považována za významné posílení odstrašující kapacity nordických zemí. Jejich společné prohlášení zdůrazňuje, že tento krok je odpovědí na ruskou agresi proti Ukrajině a protiprávní připojení Krymu k RF. Chování Moskvy je porušením mezinárodního práva a mezinárodních smluv a představuje zásadní výzvu evropské bezpečnosti. Jeho důsledkem je mj. zhoršení bezpečnostní situace nordických zemí.

Putinova agresivní politika

Nejnovější prohloubení bezpečnostní spolupráce nordických zemí má i další dopad, který by Moskvu neměl těšit, protože fakticky znamená další přiblížení Švédska a Finska k NATO. Helsinky i Stockholm již dříve přistoupili k programu Partnerství pro mír. Protože komunikační a další standardy při společných nordických cvičeních jsou přebírány z alianční praxe, je zřejmé, že uvedená vojenská spolupráce může být praktickou přípravou plného členství v NATO.

Zdá se tedy, že stupňující se tlak Moskvy na severské sousedy bude mít pro Rusko negativní dopad. Švédsko a další země jsou znepokojeny dalšími a dalšími incidenty - ať už jde o průniky tajemných ponorek, agresivní chování ruských vojenských letadel, nebo rozsáhlou zpravodajskou aktivitu Kremlu.

Ve veřejném mínění ale nad zastrašením převládá podráždění a v zahraniční politice roste vůle Moskvě vzdorovat. Putin svou agresivitou vlastně zahání Švédsko a Finsko blíž k NATO, což je klasickým příkladem špatné zahraniční politiky. Bude zajímavé sledovat, zda a kdy si to Kreml, uvědomí. Zda a kdy se v Rusku najde dostatečně silný hlas, který se odváží konstatovat, že taková politika rozhodně není v ruském zájmu.

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Milici, jež loni chtěla provést únos guvernérky Michiganu, vedla údajně FBI

Premium Byl to velký případ, psalo se o něm loni v říjnu po celém světě: odhalené protistátní spiknutí, pravicové milice chtěly...

Po explozi v německé chemičce je 31 zraněných, jeden člověk zemřel

Aktualizujeme Exploze v chemickém průmyslovém areálu Chempark v západoněmeckém v Leverkusenu si v úterý vyžádala nejméně jednu oběť...

Německý soud řeší případ důchodce, který měl ve sklepě tank z války

Němečtí právníci vedou spor o to, jak se vypořádat s čtyřiaosmdesátiletým penzistou, který měl ve svém sklepě německý...

Stát nedělá nic, my pomáháme. Německá krajní pravice „těží“ z povodní

Krajně pravicová uskupení, v jejichž řadách jsou také odpůrci vakcín, zastánci konspiračních teorií či popírači...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...