Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn | foto: Reuters

Předseda labouristů Corbyn se v 80. letech setkal s agentem StB

  • 42
Nynější předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se na konci 80. let nejméně třikrát setkal s příslušníkem československé StB. Mluvčí labouristů potvrdil, že se současný lídr parlamentní opozice Corbyn v 80. letech několikrát setkal s čs. diplomatem, podle mluvčího ale netušil, že se jedná o agenta StB.

Podle bulvárního listu The Sun, který článek s titulkem „Corbyn a špión komoušů“ zveřejnil dokonce na titulní stránce svého tištěného vydání, se tehdejší labouristický poslanec Corbyn setkal s agentem československé tajné služby nejméně třikrát. Ke dvěma setkáním údajně došlo přímo na půdě britského parlamentu.

První schůzka se odehrála v roce 1986. Zástupce československé tajné policie, kterým byl podle The Sun „plukovník Jan Dymič“, ve svazku uvádí, že Corbyn „projevil zájem o další setkání“. Ve zprávě je chování levicového poslance popsáno jako „zdrženlivé a zdvořilé, příležitostně výbušné (když hovoří na obranu lidských práv)“. Dokument zmiňuje například i to, že „vlastní psa a ryby“. Corbynovi je ve svazku přiděleno krycí jméno COB.

Svazek podle bulváru The Sun britského politika popisuje jako muže, který má negativní vztah „ke Spojeným státům i současné politice konzervativní vlády“, kterou v té době vedla Margaret Thatcherová. Jeho postoj k východnímu bloku je podle pravicového listu ve svazcích StB označován za „pozitivní“ a hovoří se také o jeho údajné podpoře „sovětské mírové iniciativy“.

15.února 2018 v 09:42, příspěvek archivován: 15.února 2018 v 10:41

Corbyn. Creating jobs for the CIA, KGB and MI6. https://t.co/Gs5peCosQk

Poslance Corbyna československá tajná služba údajně vyhledala, neboť se domnívala, že má dobré informace o „osobách, které jsou v kontaktu s protikomunistickými službami“.

Ke druhé schůzce příslušníka StB a Corbyna údajně došlo v roce 1987 v poslancově volebním obvodu a zúčastnil se jí podle The Sun i nejmenovaný člen ústředního výboru Komunistické strany Československa (KSČ). Na jednom z dalších setkání údajně Corbyn s československým diplomatem hovořil o možném zvýšení bezpečnostních opatření v souvislosti s vyšetřováním východoněmeckého agenta britskou tajnou službou MI5. Po schůzce z října 1987 záznamy v Corbynově svazku končí.

Prohloubení důvěry

V úryvku ze zápisu o říjnové schůzce, který The Sun zveřejnil, se mimo jiné slovensky píše, že poznatky ze setkání „s cílem upevnění vzájemného poznání a prohloubení důvěry... nebylo možné zužitkovat do info, (neboť) byly pouze všeobecného charakteru“.

Mluvčí Labouristické strany na dotaz britského listu potvrdil, že se Corbyn v 80. letech setkal s československým diplomatem, aniž však tušil, že hovoří s agentem StB. „Tvrzení, že byl (Corbyn) agentem či informátorem jakékoli tajné služby, je zcela nepravdivé a jde o směšnou pomluvu,“ uvedl. Podle něj se nynější předseda labouristů stejně jako ostatní tehdejší poslanci běžně setkával se zahraničními diplomaty.

Mluvčí nejsilnější opoziční strany rovněž odmítl, že by Corbyn údajnému diplomatovi z Československa nebo jakémukoliv jinému pracovníkovi cizí ambasády „poskytl jakékoliv důvěrné informace“. „Během studené války pracovníci tajných služeb, jak známo, tvrdili nadřízeným, že rekrutovali lidi, se kterými se stěží setkali,“ upozornil mluvčí labouristů.

Jan Dymič existoval

Příslušník československé tajné služby, se kterým se Corbyn měl scházet, opravdu existoval. „K člověku, se kterým se měl scházet a který je jmenován jako Jan Dymič, máme kádrový spis příslušníka rozvědky,“ řekla ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková. Dodala, že ve skutečnosti šlo o krycí jméno rozvědčíka. Zda existují materiály i přímo ke Corbynovi, zatím nezjistila.

Udílení krycích jmen podle ní bylo obvyklé, rozvědčíci oficiálně pracovali na zastupitelských úřadech v zahraničí. Kádrový spis podle Ptáčníkové obsahuje podrobnosti k jeho cestě do zahraničí, důvody, proč na ni vyjel a na co se měl zaměřit. Tyto materiály nyní archiváři studují a hledají další podklady, které by se vztahovaly k možné spolupráci Corbyna s těmito složkami.

„Musíme zjistit, zda existuje samostatný svazek ke Corbynovi, nebo zda jsou nějaké materiály k němu ve svazku Dymiče. To nyní kolegové prověřují v evidencích,“ doplnila ředitelka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video