Japonský premiér Noto Kan uctil uctil oběti II. světové války při příležitosti 65. výročí konce války v Pacifiku

Japonský premiér Noto Kan uctil uctil oběti II. světové války při příležitosti 65. výročí konce války v Pacifiku | foto: AP

Japonský premiér odmítl 65 let po válce navštívit svatyni válečných zločinců

  • 24
Japonský premiér Naoto Kan se během 65. výročí japonské kapitulace ve druhé světové válce vyhnul návštěvě kontroverzní svatyně Jasukuni. V svatyni jsou pochováni i japonští váleční zločinci. Američané výročí oslavili připomínkou slavného polibku na Times Square.

Je to vůbec poprvé od konce druhé světové války, kdy se celý japonský vládní kabinet vyhnul 15. srpna návštěvě svatyně Jasukuni.

V tokijské svatyni jsou kromě jiných vojáků pohřbeni i Japonci odsouzení za válečné zločiny. Na rozdíl od premiéra a jeho ministrů se do svatyně vydali představitelé Liberálnědemokratické strany (LDP).

Tato pravicová strana vládla Japonsku prakticky nepřetržitě od konce druhé světové války. Po loňských předčasných parlamentních volbách ale skončila v opozici. Drtivou většinu ve Sněmovně reprezentantů získala Kanova Demokratická strana Japonska (DPJ).

Japonský veterán ve svatyni Jasukuni

Japonský veterán ve svatyni Jasukuni

Mezi těmi, kdo svatyni dnes navštívili, byl předseda LDP Sadakazu Tanigaki a bývalý japonský premiér Šintaró Abe. Do svatyně se vydalo také na 40 poslanců, uvedly japonské sdělovací prostředky.

"Způsobili jsme během války velké škody a utrpení mnoha národům, zvláště pak obyvatelům Asie," řekl Kan shromáždění asi 6000 lidí, kteří se sešli na každoroční vzpomínkovou akci za oběti války v tokijském sále Budokan.

"Cítíme hlubokou lítost a nabízíme upřímnou soustrast těm, kdo trpěli, i jejich rodinám," dodal premiér. "Obnovujeme svůj slib, že už nikdy nepovedeme válku a slibujeme, že uděláme co nejvíce, abychom dosáhli věčného světového míru a už nikdy nezopakovali chybu války."

Japonský veterán ve svatyni Jasukuni

Japonský veterán ve svatyni Jasukuni

Slovům premiéra naslouchal i japonský císař Akihito. Jeho otec Hirohito před pětašedesáti lety oznámil kapitulaci Japonska v rozhlasovém vysílání. Bylo to vůbec poprvé, co japonská veřejnost slyšela hlas císaře, který byl uctíván coby živoucí bůh.

Američané se líbali na Times Square

Stovky Američanů oslavily 65. výročí japonské kapitulace polibkem na newyorském Times Square. Předlohou jim byla slavná fotografie amerického vojenského námořníka líbajícího zdravotní ošetřovatelku, která se stala symbolem konce války v Pacifiku.

Američané si připomněli konec války v Pacifiku na Times Square (15 srpna 2010)Američané si připomněli konec války v Pacifiku na Times Square (15 srpna 2010)

Do centra New Yorku v sobotu dorazily stovky lidí v námořnických čapkách a zdravotnických čepečcích, aby slavný polibek zopakovaly. V upomínku významného dne zde byla také vztyčena osm metrů vysoká socha ústřední dvojice ze slavného snímku.

Kdo je tajemný námořník?

Příběh fotky, která ukončila válku v Pacifiku

Snímek námořníka líbajícího sestřičku v roce 1945 pořídil fotograf Alfred Eisenstaedt a později zveřejnil časopis Life. Druhá světová válka skončila bezpodmínečnou kapitulací Japonska 15. srpna 1945, v USA to kvůli časovému posunu bylo předcházející den. Kapitulaci několik dní předtím předcházelo svržení jaderných pum na japonská města Hirošimu a Nagasaki.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video