Izraelská armáda za poslední den podnikla 320 útoků na cíle radikálního palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy. (23. října 2023) | foto: Reuters

Historička: Islám zprvu neměl roli. Hamás využívá civilisty jako rukojmí

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Konflikt mezi Izraelem a Palestinci má hluboké kořeny, které sahají do historie 19. století. Nejvíce se vyhrotily v průběhu 20. století, které přineslo také vznik palestinských skupin bojujících za nezávislost, které byly zprvu sekulární, později ovlivněné islámem. Jejich vznik popisuje historička Eva Taterová v rozhovoru pro iDNES.cz.

V současné době na území Palestiny působí hned několik radikálních organizací. Jak se vyvíjela jejich historie a kde se na území vzaly?
Radikalismus se na území projevoval už v meziválečné době, vlastně na obou stranách. Jednak tam byli palestinští radikálové, z nichž je asi nejznámější Izz ad-Dín al-Kassám, podle kterého je pojmenováno i vojenské křídlo Hamásu. Stejně tak pravicové tendence izraelské současné vlády mají počátky v této době. Například Ze’ev Žabotinský inspiroval některé židovské skupiny jako Irgun nebo Lechi, aby bojovaly jak vůči Arabům, tak vůči té britské nadvládě vyloženě násilnou cestou. Stály třeba za bombovými útoky, atentáty na významné osobnosti a podobně.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video