Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Meloniová po roce zůstává populární, získala si i Evropu. Na migraci nevyzrála

  21:00
Italská premiérka Giorgia Meloniová, jejíž vláda získala důvěru loni 26. října, se během prvního roku ve funkci snažila vytvořit si příznivý mezinárodní obraz. Doma zůstává relativně oblíbená, a to i díky rozdrobenosti opozice, míní odborníci. Někteří kritici však Meloniové vyčítají, že se ve vládě i ve straně obklopuje jen svými věrnými a také příbuznými.
Italská premiérka Giorgia Meloniová se účastní summitu Evropského politického...

Italská premiérka Giorgia Meloniová se účastní summitu Evropského politického společenství ve španělské Granadě. (5. října 2023) | foto: ČTK

Meloniové strana Bratři Itálie (FdI) si podle průzkumů udržuje preference kolem 30 procent, a je tak stále nejpopulárnější italskou politickou stranou. Podle poslední sondáže pro stanici Sky z 16. října by FdI volilo 29,6 procenta voličů, což je více než při loňských parlamentních volbách, kdy jí dalo hlas 26 procent voličů. Záporně však vládu hodnotí 56 procent voličů.

„Italové oceňují více premiérku než její vládu,“ řekl emeritní profesor politických věd na Boloňské univerzitě Gianfranco Pasquino. Podle něj je Meloniová totiž nejschopnější političkou v kabinetu. „Ona garantuje stabilitu, což voliči oceňují,“ dodal Pasquino.

Podle profesora politické sociologie na pařížské univerzitě Sciences Po Marca Lazara se Meloniové podařilo uklidnit zahraniční vlády i finanční trhy, které sledovaly její vstup do exekutivy s obavami vzhledem k minulosti premiérky i její krajně pravicové strany. FdI mají kořeny v Italském sociálním hnutí, které sdružovalo nostalgiky po fašistickém režimu.

Stojíme při Ukrajině, shodli se Biden s Meloniovou. V pomoci budou pokračovat

„(Meloniová) usilovala o získání mezinárodního kreditu. Spočítal jsem, že uskutečnila sedmatřicet zahraničních cest za dvanáct měsíců,“ uvedl Lazar s tím, že do této statistiky nezahrnul přesuny do Bruselu kvůli unijním zasedáním.

Podle něj se italské premiérce ve velké míře podařilo vybudovat si příznivý obraz v zahraničí, byť ostatní evropské vlády jsou vůči Meloniové stále trochu podezíravé. Premiérka mimo jiné ukázala, že podporuje pomoc Ukrajině, ačkoliv v její koalici jsou i politici, kteří vyjadřovali obdiv ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podle Lazara je současná vláda „nejvíce pravicová od vzniku Italské republiky“ v roce 1946.

„Má lehce problematický vztah s Evropskou unií, ale méně, než se původně předpokládalo,“ řekl Pasquino. Podle něj italská premiérka musí s unijní institucemi „vyjednávat, ačkoliv jí nejsou někteří partneři příjemní“. Podle politologa je Meloniová duší blízko národoveckým silám. „V obecné rovině je pro větší Itálii a ne pro větší Evropu,“ dodal Pasquino.

V domácí politice Meloniová zatím nečelí vážnější konkurenci. „Opozice je rozdělená a nenabízí žádnou dobrou alternativu. Dnes není žádný důvod si myslet, že by opozice dokázala vyhrát volby,“ myslí si Pasquino. Opoziční strany se navíc přetahují o stejné hlasy místo toho, aby se snažily získat voliče, kteří hlasovali pro vládní strany.

Dost bylo chaosu. Meloniová chce přepsat italskou ústavu a dát víc moci vládě

V hospodářské politice se italská vláda příliš neodchýlila od kurzu, který nastavil Meloniové předchůdce Mario Draghi. Toho přitom Meloniová v opozici silně kritizovala. Podle Pasquina si v této oblasti současná vláda „nevedla ani dobře, ani špatně“. „Meloniová je schopná politička, ale neumí nastavovat veřejné politiky,“ poukázal Lazar. Příkladem podle něj byla daň z nadměrných zisků bank, kterou vláda oznámila, ale pak ji mnohokrát musela upravit.

Mezi prvními rozhodnutími vlády bylo omezení venkovních hudebních slavností, takzvaných rave party, či přísnější zákony proti kriminalitě mladistvých. „Vzhledem k tomu, že vláda má jen omezený manévrovací prostor v hospodářské politice kvůli vysokému státnímu dluhu Itálie, tak premiérka potřebuje ukázat, že zůstala věrná svým konzervativním a tradičním hodnotám,“ míní Lazar.

Někteří kritici však Meloniové vyčítají, že se ve vládě i ve straně obklopuje jen svými věrnými a také příbuznými. V kabinetu zasedá její švagr, ministr zemědělství Francesco Lollobrigida, a významnou pozici ve straně získala její sestra Arianna Meloniová.

Italská premiérka se rozešla s partnerem. Kolegyni navrhoval skupinový sex

„Ona nikomu nedůvěřuje, což je výsledkem její politické kultury. Pochází z malé strany, která ještě před několika lety měla čtyři procenta hlasů a byla na okraji,“ řekl Lazar, podle kterého Meloniová řídí vládu i svou stranu jako „malý klan“ sestavený z příbuzných či naprosto oddaných spolupracovníků.

Ani ona s migrací nedokázala nic udělat

Jestli se Meloniové něco nepodařilo, tak je to snížit počet migrantů, kteří připlouvají do Itálie, jak slibovala před volbami. Od počátku roku do 20. října do Itálie připlulo na 141 000 migrantů, což je téměř dvakrát tolik, kolik ve stejném období loňského roku. Výrazný nárůst počtu příchozích migrantů vláda připisuje špatné politické situaci v Africe a globálním krizím, jako je válka na Ukrajině.

Kritici však připomínají, že premiérka jako představitelka krajně pravicové opozice kritizovala předchozí vlády za výrazně nižší počty migrantů a slibovala „námořní blokádu“. Zkrocení migrace patřilo k hlavním slibům, které Meloniová dávala Italům před loňskými parlamentními volbami.

Italská premiérka Giorgia Meloniová si stanovila boj s imigrací jako jeden z hlavních úkolů.

Meloniové kabinet se snažil problém migrace v prvním roce vlády řešit skrze některá legislativní opatření. Ke konci loňského roku přijal nová pravidla pro působení nevládních organizací v záchranných operacích. Ta například nutí lodě, které tyto organizace provozují, aby po každé pomoci migrantům požádaly o přidělení přístavu k jejich vylodění. To podle organizací výrazně ztěžuje a zpomaluje jejich pomoc migrantům na moři. K dalším restrikcím přistoupil kabinet letos v září. Vláda počítá s posílením detenčních zařízení i s přísnějším prověřováním těch migrantů, kteří se prohlašují za nezletilé. Nezletilí migranti mají totiž nárok na silnější ochranu.

Delší detence a uprchlíci po celé Itálii. Meloniová řeší problém Lampedusa

Dosavadní vládní přístup však Italy nepřesvědčil. Podle říjnového průzkumu agentury Quorum/YouTrend pro stanici Sky si dvě třetiny Italů myslí, že vláda není schopna problémy spojené s migrací řešit. „Meloniová a její spolupracovníci, například ministr vnitra (Matteo Piantedosi), se dopustili chyby, když si mysleli, že pro řešení migrace stačí říct: ‚Zavíráme hranice či zavádíme přísná pravidla‘,“ řekl italský politolog Gianfranco Pasquino.

Italská premiérka nyní opakuje, že je zapotřebí, aby se v migrační politice více angažovala Evropská unie. To přitom tvrdily i předchozí vlády, které například prosazovaly kvóty pro přerozdělování žadatelů o azyl. Proti nim byli někteří blízcí spojenci Meloniové – polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) či maďarský premiér Viktor Orbán. Italští vládní představitelé mluví také o rozvojovém plánu pro Afriku, jehož obrysy jsou ale zatím nejasné.

Itálie má novou taktiku. Blokuje lodi, které sbírají migranty v moři postupně

Podle profesora historické sociologie na francouzské univerzitě Sciences Po Marka Lazara tak Meloniová musela slevit ze svých předchozích prohlášení. „Meloniová by chtěla, aby EU měla větší váhu v migraci, ale v ostatních oblastech ne. Je otázkou, zda to jde,“ uvedl Lazar.

Podle Pasquina však zatím migrační situace neubírá vládě preference, protože ani opozice nemá jasné řešení. „Italové si na tento problém zvykli,“ domnívá se politolog. V otázce migrace tak podle něj nyní nedochází k „přelévání hlasů“ mezi jednotlivými stranami.

Podle Lazara s migrací souvisí i některé iniciativy vlády a vládních představitelů na ochranu italské kuchyně či proti nadměrnému používání cizích slov. Podle něj je to součástí tvorby národní identity, která v Itálii zesílila od konce 80. let v reakci na separatistické snahy severních regionů a také s nárůstem počtu přicházejících migrantů.

„V italské společnosti je dost zakořeněná představa, že ve světě, který se mění, je nutné se zastat italské identity,“ řekl Lazar. S tím souhlasí i Meloniová a její postfašistická strana Bratři Itálie. Meloniová a její spolustraníci podle něj sdílí představu, že „Italem je ten, kdo se narodil v Itálii do italské rodiny a je křesťanem a katolíkem“.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo zranění. Oheň se v dřevěném hotelu rozšířil z restaurace ve čtvrtém patře. Lidé se snažili zachránit i...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní se prvním zákazníkům otevře dean&david v pondělí 27. ledna. Německý řetězec...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka

V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země. Byly nejmohutnější od loňského prosince, podle střízlivých odhadů přišlo přes 100 tisíc lidí, víc než...

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly odpovědnost za obranu svého kontinentu před Ruskem. Pro prosazení mírové dohody na Ukrajině podle něj...

Kvůli poruše nejezdily vlaky mezi Prahou a Kolínem. Provoz stál i na jihu Čech

Provoz na železniční trati mezi Prahou a Kolínem v sobotu na většinu dne u Kostomlat nad Labem na Nymbursku zastavilo poškození trakčního vedení. Podle dřívějších předpokladů Českých drah měl být...

25. ledna 2025  11:25,  aktualizováno  18:08

Blockchain spasí USA, myslí si Musk. Chce ho na osekání vládních nákladů

Elon Musk zkoumá, jak by se technologie blockchainu dala použít pro zefektivnění práce amerických úřadů. Muž, který vede nový úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), o ní vede rozhovory s...

25. ledna 2025  18:02

Ve Svitavách vlak srazil člověka, po koridoru na Brno se jezdilo po jedné koleji

Zhruba od půl čtvrté byl zcela zastaven provoz na hlavním železničním koridoru mezi Svitavami a Březovou nad Svitavou. Nedaleko svitavského nádraží mezinárodní vlak EC Hungaria srazil člověka, který...

25. ledna 2025  17:16,  aktualizováno  17:54

Škoda 450 milionů korun. Jeseník vyčíslil řádění loňské povodně

Na 450 milionů korun vyčíslila jesenická radnice škody, které způsobila loňská zářijová povodeň na městském majetku. Obnova podle zástupců radnice potrvá roky, jen projektová dokumentace vyjde na...

25. ledna 2025  17:41

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Šedesátník Dominik Hašek bude počtvrté táta. Jsem opatrnější, říká hokejista

Hokejista Dominik Hašek, který 29. ledna oslaví šedesátiny, se pochlubil šťastnou novinkou. Bude z něj opět tatínek. S...