Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Příhodná propaganda. V Íránu nasadili seriál o hrdinných revolučních gardách

  • 24
Jejich protivníky jsou zahraniční špioni, tajní agenti a zkorumpovaní politici. Jejich tempo je vražedné. Íránská státní televize odvysílala seriál, který má zlepšit pověst obávaným Islámským revolučním gardám. Paradoxně se propaganda kvůli střetům mezi jestřáby a umírněným křídlem íránské politiky naváží i do současné vlády.

Seriál inspirovaný krimiseriály a Jamesem Bondem dostal jméno Gando, v překladu Krokodýlové. Tuto přezdívku totiž mají skuteční členové gard pro svou trpělivost a houževnatost, se kterou zasahují proti všem opravdovým či domnělým nepřátelům režimu a islámské revoluce.

„Galantní rozvědčík Mohammad a jeho úžasně přitažlivá kolegyně Fahimi pod vedením nezlomného a klidného velitele Hosseina loví špehy. Pomáhají jim v tom ajťáci, informátoři a další bohabojní, zbožní a patriotičtí členové íránské veřejnosti,“ píše o seriálu státní televize web The Arab Weekly.

Nepřátelé jsou zřejmí, dodává web: novináři, akademici, aktivisté a lidé se zahraničním pasem. Tvůrci seriálu tvrdí, že je založený na skutečných událostech. Jednou z postav je tak třeba íránsko-americký špeh CIA Michael Hashemian, kterého hrdinní zpravodajci úspěšně dopadli a přivedli před soud.

Předlohou jim podle Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) byl novinář amerického listu The Washington Post Jason Rezaian, který coby údajný špion strávil 544 dní v nechvalně proslulém íránském vězení Evín. Na svobodě pak o mučení a neustálých výsleších napsal knihu Vězeň a íránskou vládu také pro zažité utrpení zažaloval.

Pokud umíte persky, na seriál se můžete podívat i na internetu:

Íránská státní televize v pondělí odvysílala poslední třicátý díl seriálu a nyní údajně chystá pokračování. Narazila však na odpor, a to na nečekaném místě - u íránské vlády. I do ní se totiž seriál opírá.

Hned v první epizodě je zatčen syn jednoho z vládních představitelů poté, co rozvědka podobně jako v amerických akčních seriálech donutí přistát letadlo s údajným špehem. Ten má u sebe kufřík plný dolarů a zlatých mincí. „Jede v tom tolik lidí, že kdybych ti řekl jejich jména, byl bys v šoku. Měli být vzorem pro naše děti, ale nejsou jím ani pro ty své,“ říká pak jeden agent druhému.

Revoluční gardy

Revoluční gardy fungují v Íránu od roku 1979 a stojí zcela mimo armádu. Založil je ajatolláh Chomejní, aby upevnil svou moc nad zemí. Slouží v nich asi 125 tisíc mužů, spadá pod ně i letectvo nebo námořnictvo s ponorkami a vznášedly. Revoluční gardy dohlížejí zejména na vnitřní bezpečnost státu, spadá pod ně však třeba i výroba raket.

V dalších dílech se pak objeví i „neteř jednoho úředníka“, ve které se zrcadlí skutečná neteř prezidenta Hasana Rúháního, kterou před pár lety obvinili ze špionáže, nebo postava ministra zahraničí. I on je v seriálu zápornou postavou.

Vládní kabinet patří k umírněnému křídlu a od začátku bojuje o moc s konzervartivními jestřáby. Rozpory se tak ukázaly i nyní. Zatímco konzervativci seriál vítají, vláda si stěžuje na očerňování svých členů. Říká, že se autoři díla snaží podrývat autoritu prezidenta.

Mluvčí ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa se pak podle listu Tehran Times nechal slyšet, že seriál „neodpovídá realitě“ a že kdyby se ho někdo zeptal, ministerstvo by rádo poskytlo veškeré potřebné informace, aby se diváci mohli podívat na realističtější scény.

Seriál se navíc vysílal v době čím dál většího napětí mezi Íránem a Spojenými státy. „Producenti Ganda mohou vydělat na momentu, kdy lidé v Íránu mají pocit, že je celý svět proti nim,“ míní Narges Bajoghliová z blízkovýchodních studií na univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru. 

Ještě jedno poselství pak Gando podle pozorovatelů nese. Íránské tajné služby sledují všechny a všude.

Úryvek ze seriálu Gando s anglickými titulky:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video