Milionový Šrínagar se proměnil v město duchů, v ulicích hlídkují jen vojáci

  • 7
Prázdné ulice, občas vojenská hlídka. Tak nyní vypadá Šrínagar, letní hlavní město indického státu Džammú a Kašmíru. Spíše než milionové město však připomíná město duchů. V jeho vylidněných ulicích se pohybují pouze vojáci, kteří mají zajistit, aby nevypukly nepokoje po pondělním rozhodnutí vlády zrušit zvláštní autonomní status převážně muslimy obývaného státu Džammú a Kašmír.

Ozbrojení vojáci stojící na rozích ulic a před zátarasy z ostnatého státu jsou obvykle jediní lidé, které je na ulicích vidět. Informací z tohoto himálajského státu je jen velmi málo. Společně s vyhlášením zákazu vycházení bylo odpojeno telefonní spojení a internet.

Navzdory odříznutí Šrínagaru od okolního světa se v úterý objevily informace o sporadických protestech. Nejmenovaný zdroj z městské nemocnice agentuře AFP sdělil, že tu bylo hospitalizováno nejméně šest lidí se střelnými a dalšími zraněními.

Podle policisty, který si nepřál být jmenován, se jeden z protestujících utopil, když při útěku před policií skočil do řeky, dodala AFP. Tyto zprávy však není možné ověřit z žádného jiného zdroje.

Vojáky střežená kontrolní stanoviště jsou na hlavních ulicích po každých 100 metrech. Z domů mají dovoleno vycházet jen lidé v nezbytně nutných profesích. Prakticky všechny obchody jsou zavřené a do města se nedostává žádné čerstvé zboží. 

Džammú a Kašmír přišel o zvláštní autonomii v úterý, kdy dolní komora indického parlamentu schválila zákon, který právě status zrušil. Podle schváleného zákona se oblast rozdělila na dvě svazová teritoria. V pondělí vláda oznámila, že odebere autonomii této oblasti, což vyvolalo ostrou reakci v sousedním Pákistánu, s nímž Indie oblast Kašmíru sdílí. Výhrady vyjádřila také Čína, která kontroluje sever Kašmíru.

Pákistánská armáda chce podporovat obyvatele Kašmíru, uvedl její šéf

Indie stát Džammú a Kašmír odřízla od světa, poslala tam vojenské posily a zadržela tamní politiky z obav, aby neorganizovali demonstrace.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, obě země disponující jadernými zbraněmi kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze tří vzájemných válek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video