Diskuze

Slavný archeolog Carter kradl z pokladu Tutanchamona, tvrdí 88 let starý dopis

Podezření Egypťanů, že slavný britský archeolog Howard Carter ukradl část z pokladu hrobky faraona Tutanchamona, kterou v roce 1922 objevil, posiluje doposud nezveřejněný dopis z roku 1934. V něm se objevilo obvinění, že Carter nakládal s majetkem „nepochybně ukradeným z hrobky“. Autorem dopisu byl prominentní britský egyptolog a filolog Alan Gardiner, který byl v Carterově archeologickém týmu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Neprima obvineni bez solidnich dukazu. Predevsim, Egyptane by si meli uvedomit, ze nebyt Carterova nadseni, tak by ten poklad nemeli. I to, ze po nalezu zmenili zakon o naleznem a porusili puvodni kontrakt. Carter zkatalogizoval cely ten nalez naprosto profesionalne a diky tomu se ho podarilo zachovat neporuseny. Kazdy, kdo by ucinil takovy objev by si z celozivotniho dila odnesl nejakou malickost jako upominku. Na to ma moralni pravo a rozhodne to neni zadna kradez.

0 0
možnosti
IF

I71v71a85n 81F67u72č19í29k

16. 8. 2022 10:38

Heinrich Schliemann, který objevil na Hisarliku (nynější Turecko) tzv. priamův poklad jej také odvezl do Berlína. Tam jej ale v r. 1945 osvobodila Rudá armmáda a odvezla do Ruska a uložila v Ermitáži. nyní jsou tyto tři země ve sporu, komu by měl poklad náležet. Jistěže jsou jen v teoretickém sporu. V praxi to znamená, že Rusko nikomu nic nedá.

0 0
možnosti
PU

On nekradl on jen odnášel a to se může navíc on to našel takže to bylo alespoň z části i jeho, kdyby to nenašel neměl by nikdo nic.

2 4
možnosti
JP

J60i78r10i 91P53i45l33n49y

16. 8. 2022 9:08

Nebýt Cartera, tak mají kulové, nebo by to bylo rozkradené všechno. Nějaká odměna by mu měla náležet.

9 0
možnosti
PD

To jo, ale většinou se u historicky cenných artefaktů řeší nalezné finančně či nějakou domluvou, ne že si nálezce odebere podle svého. Na druhou stranu i pokud je toto pravda, patřil Carter spíš k těm slušnějším, pokud si něco vzal, byl to pravděpodobně nepatrný zlomek obsahu.

5 0
možnosti
JU

V subsaharské Africe převládá názor, že Egypťané byli černoši. Že byli mnohem vyspělejší než Evropané, kteří uměli jen vraždit a loupit. Důvod proč vyspělí Afričané podlehli méně vyspělým Evropanům a Arabům měl být ten, že ti Afričané byli extrémně mírumilovní, a tak měli jen slabou armádu. Dokonce byli až tak mírumilovní, že (podle nich) není pravdou, že pyramidy stavěli otroci. Každý v tehdejším Egyptě (Kemet) byl svobodný a měl rád svého panovníka. Jsem si jist, že na základě informací z článku vzniknou desítky nových článků na afrických serverech informující o tom, že je to další důkaz loupeživosti Evropanů.

1 0
možnosti
TT

Tak to je pro mě novinka, že si čerňoši takhle přivlastňují Egypt. Ale nijak se tomu nedivím.

0 0
možnosti
ZW

Carter věnoval hledání a pak zkoumání Tutanchamonova hrobu v podstatě celý život. A všichni se shodují, že to byl ve své době zcela mimořádně pečlivý a systematický člověk, který pořizoval seznamy, každý předmět nakreslil, nafotil, zaevidoval... Kdyby to dělal někdo jiný, dopadlo by to pravděpodobně mnohem hůře a rozkradlo by se toho mnohonásobně víc. Nemám moc iluzí o tom, jaký pořádek a evidenci by v roce 1922 vedly egyptské úřady, ani dnes ta země není zrovna symbol dokonalého pořádku a neúplatnosti...

7 0
možnosti
TB

A kdyby to vyšetřoval slavný detektiv Carter, přišlo by se na to dříve :-)

1 0
možnosti
JK

J65a73n 14K94a53č98e28r

16. 8. 2022 8:24

A co to vlastně znamená detektiv?

1 0
možnosti