Diskuze

Vrchol posvátné hory Uluru bude nepřístupný turistům, prosadili Austrálci

Vrchol posvátné hory australských domorodců Uluru, známé též pod názvem Ayers Rock, bude od roku 2019 nepřístupný turistům, informovala agentura Reuters. Středeční rozhodnutí správy tohoto ikonického monolitu ukončilo kampaň původních obyvatel Austrálie, kteří po celá desetiletí bojovali za ochranu své posvátné hory.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

J31i11ř24í 74P49a90j77k

2. 11. 2017 9:49

V Znepřístupnění chápu jako chybný krok vedený dobrými úmysly. Starším kmene vadí, že si mladí zvykají na západní styl života. Kmen má ze zisků vstupného svůj podíl. Ze získaných financí si jeho členové kupují západní vymoženosti. Jezdí na motorkách. Loví puškami. Pokud se jim zhorší životní úroveň, očekávám odliv mladých členů kmene z buše do civilizace za lepším životem a postupný zánik kmene do několika málo desítek let.

0 1
možnosti
MM

"Starším kmene vadí, že si mladí zvykají na západní styl života." to je jen takova populisticky sirena 'legenda", obvykle zvana urban legend /urban myth.

V pripade Uluru se VUBEC nejedna o odpor starsich vuci westernizaci jejich mladeze, protoze zmineni starsi jsou tam vesmes sami westernizovani a vedi, ze jim to prinasi velke mnozstvi $$$$$. Nemyslisi, ze by si misto toho radsi oblekli kozesinu z klokana, sebrali kus klacku s pripevnenym kamennym hrotem a sli do bushe lovit zver a cervy a sbirat bylinky, aby se najedli!!

Aborigincum totiz patri rozsahle uzeni kolem Uluru v rozloze 1325 km2, ktere si spravuji, kontroluji a maji z toho zisk. Jak jsem napsal dole, Aboriginci a Central Land Council (Aboriginska rada, ktera spravuje region stredni Australie).vlastni rekreacni zarizeni, hotely, kempy restaurace a jina stravovaci zarizeni, benzinove a servisni stanice, pruvodcovske a dalsi sluzby sakum prask, na nez maji monopol, takze si diktuji veskere ceny. Jakozto majitele si take uctuji si nemale castky za vstup do regionu a doposud take nemale castky za vstup na skalu. tech 300 000 navstevniku za rok je pro ne zlaty dul. Tohle a z toho plynouci zisky bez westernizace domorodcu neni mozno provest.

Uluru neni zdaleka jedina takova oblest, kterou vlastni a kontroluji Aboriginci a prislusny regionalni Land Council. Dalsim je treba narodni park Kakadu, na vychod od Darvinu s centrem v Jabiru. Muj svagr tam asi 3 roky pracoval jako vedouci servisniho strediska a jeden cas zaskakoval jako vedouci hoteloveho resortu Gagudju - hotel Krokodyl, kdyz se jeden cas mistni Aborinci nemohli dohodnout se svym zemskym koncilem kdo to s konecnou platnosti povede.

0 0
možnosti
VD

Sylva Šporková 56209

Jasně - a náš svět stvořil Pán Bůh za sedm dní;-D

-----------

Nerespektujete cizi tradice, legendy a mytologii ? V tomto pripade se vysmivate legende, ktera rika, ze Uluru uplacali dve deti z bahna. Zrejme by bylo podle Vas v poradku aby nekdo zpochybnil a stejne jako vy, se vysmal nasi legende o praotci Cechovi a udelal z Ripu treba sjezdovky nebo zabavni park ? Dle Vas zrejme zadne etnikum nebo narod nema pravo mit vlastni posvatna mista...

Prave diky lidem jako Vy, lidem ktery za kazdou cenu musi byt vsude, lidem ktery nerespektuji cizi kultury a zvyky, lidem kteri si mysli, ze jsou pany zemekoule a maji automaticky na vse pravo, podobne zakazy vznikaji. Chybi Vam respekt pani Sylvo...;-)

5 2
možnosti
JL

J21a82n 91L25u52k31á96š

1. 11. 2017 17:51

U nas taky byly posvatne pohanske haje, hory atp, doufejme, ze se nenajde nejaky potomek techto tradic a nebude nam chtit zakazat, abychom tam chodili.

2 0
možnosti
JB

Je to bobře,je to jejich posvátná hora ke které vzhlížejí s úctou a váží si veškerého života,tato hora je pro ně něco vyššího a ani se nedivím,že nesouhlasí s tím,aby po ní někdo šplhal.Dá se dost dobře okouknout i zezdola a nemusí nikdo původním obyvatelům lézt na jejich pomyslné božstvo.

3 1
možnosti
JF

No co svět se nezboří, tak jim tam teď budou lít dronama, to se jim asi bude líbit víc.

Nevím, co s tím tak nadělají, jsou daleko exponovanější místa, kde místní etnikum našlo způsob, jak těch míst využít ke svému prospěchu. Tihle jsou prostě ještě v době kamenné.

1 5
možnosti
PF

P77e83t54r 85F98i10a44l63a

1. 11. 2017 15:17

Kde berete pravo kecat puvodnim obyvatelum do zivota....

3 1
možnosti
MM

tak nejaka statistika a ucelem uvedeni na pravou miru.

Trestanci se do Australie zacali privazet v 1788 -1868. Pak se prestalo, protoze se to proste nevyplatilo. Celkovy pocet trestancu byl za tech 80 let 162 tisic osob.

Nutno dodat, ze hned od 1788 se zacali do Australie s nimi stehovat svobodni pristehovalci, nejdriv vojaci a jejich manzelky a od 1820 tom svobodni pristehovalci, ktere tam nejdriv lakal velky prostor, puda, jiz ovsem bylo nutne zkultivovat a zacatky prumyslu.

Kdyz privoz trestancu ustal, Australie mela asi milion obyvatel, tudiz nekolikrat vic svobodnych pristehovalcu nez trestancu v 1868.

Tvrzeni dole, ze "Ti bili trestanci z Evropy jim (Aborigincum) nedali velkou sanci se prispusobit jejich kulture." je tedy samozrejme NESMYSL. Trestanci nemeli s Aboriginci moc co k cineni.

Trestanci, kteri byli odsouzeni v Anglii na 7 let v kolonii, mohli zadat o pardon po 4 letech prace u jednoho pana, po 5 letech kdyz pracovali behem te doby u dvou., Ti s trestem 14 let po 6-12 letech, podle toho zda pracovali u 1, 2 nebo 3 panu behem trestu. Cim mene panu, tim kratsi trest.

Trestanci puvodne odsouzeni na dozivoti mohli dostat svobodu po 8 letech prace u jednoho pana. atd

Po osvobozeni si mohli zvolit praci sami, usetrit a koupit pozemek nebo zacit podnikat a kdo dostal Absolutni omilostneni, se smel vratit zpet do Anglie atd.

0 0
možnosti
MM

kolem 1850 bylo v Australii nalezeno zlato a vypukla zlata horecka, ktera privedla relativne velke mnozstvi dalsich pristehovalcu do Australie a pomohla rozvoji australskych mest a infrastruktury z penez ziskanych nalezenim zlata.

0 0
možnosti
PP

P92a53v81e34l 24P91í16p81a

5. 11. 2017 5:47

Magor Čermák, mající strach z jakékoliv opozice.

0 0
možnosti
LN

L24u67m17i50r 45N34o83v26a31k

1. 11. 2017 13:53

chápu... taky bychom byli rádi, kdyby se zavřelo alespoň o víkendu nábřeží v praze pro turisty, trhovce a další atrakce a byl tam prostor pro normální klidnou procházku... co dokážou udělat lidi, kteří si daného místa neváží - nic je k místu nepojí, je šílenost... přitom je to také krásné místo s výhledem na hrad, vyšehrad a další... nic ho tak nezničí jako raw, bio, food, klobásy, xx-braní (xx dosaďte libovolný výraz, např. pivo,víno,huso,kachno,sekano,klobáso,polívko,peněženko).

4 2
možnosti

Sakra a zrovna jsem se chystal na striptiz se selfickem :-P

0 0
možnosti
LM

mas na to dosta casu .. 2 roky

0 0
možnosti
VD

Podivejte se, v Nepalu se nachazi prekrasna hora Machapuchare, taky se na ni nesmi.

"Hora je posvátná: podle hinduistů na ní sídlí Šiva, podle buddhistů Amitábha, výstup na vrchol je proto zakázán. První horolezci na Mačapučare, Angličané David Cox a Wilfrid Noyce v roce 1957, proto na základě slibu, který dali nepálskému králi, ponechali vrcholové partie nedotčené."

je to spatne, ze si chce urcite etnikum uchovat alespon kousek sve kultury a mytologie ? Uluru je pro mistni lidi posvatne misto, nezakazuji nikomu do mist zavitat, jen maji uctu k svym "bohum" resp. stvorenim a jediny co pozaduji ke klid na hore...za me naprosto pochopitelne, takovych mist je ve svete mnoho...

14 1
možnosti
PP

P97a75v83e49l 84P40í40p25a

5. 11. 2017 5:41

ano je to špatné, zakazovat cokoliv kvůli náboženském blouzneni

0 0
možnosti
ZH

A tak mě napadá, když chtějí mít nárok na "své" území, odstěhují se tam taky a budou žít bez dávek a civilizačních výdobytků zlotřilých bělochů?

4 7
možnosti
MH

dej jim tu moznost a budou

2 1
možnosti