Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hepatitida C ohrožuje třetí svět

  14:34
Saídovi Tahá řekli doktoři, že mu zbývají pouhé dva týdny života. Osmačtyřicetiletý elektrikář je upoután na lůžko v káhirské nemocnici a je napojen na lékařské přístroje. Před deseti lety mu lékaři zjistili hepatitidu C. Poté, co otce tří dětí zmohla únava, odešel z práce a utratil své celoživotní úspory za jeden ze dvou léků schválených k boji s virem. Ten však nezabral. "Nevěřím na medicínu a doktory. Při této nemoci nic nepomáhá," tvrdí rezignovaně.

Na vedlejší posteli leží 70letý Abdullah Šahhát. U něho virus diagnostikovali před čtyřmi měsíci. Už teď má oteklé nohy a břicho, což jsou charakteristické příznaky jaterní choroby.

Oba muži patří mezi 15 až 25 procent Egypťanů nakažených hepatitidou C, což je nejvyšší míra výskytu na světě, píše časopis Newsweek. Mnozí se nakazili stejně jako Tahá při vládní kampani zahájené v roce 1961 proti tropické nemoci schistosomóze. Zdravotníci tehdy očkovali miliony Egypťanů použitými, nesterilními jehlami. Kampaň skončila v roce 1982, když se na trh dostal orální lék. Newsweek dodává, že vláda se dnes snaží dostat pod kontrolu epidemii, na jejímž vzniku se podílela.

Hepatitida C je globální epidemií
Popsaný případ není bohužel ojedinělý, hepatitida C je globální epidemií. Touto nemocí trpí asi 170 milionů lidí, tři procenta světové populace, což je čtyřikrát víc než nakažených virem HIV.

Hepatitida C nezabíjí s takovou silou jako AIDS, ale přesto je smrtelná. Asi 15 procent nemocných si vyvine dostatečně silnou imunitní reakci a s virem se vypořádá, ti zbývající se s ním ale potýkají celý život. Jeden z pěti pacientů onemocní cirhózou jater, která může vést k rakovině nebo k selhání orgánu.

V Egyptě jde přes 50 procent výdajů zdravotnictví na léčbu pacientů s chorobami jater, z nichž většina má hepatitidu C. Ti sice dostávají jakési vládní poukázky na léky, avšak pro jejich získání musejí vystát hodinové fronty před ministerstvem a jejich hodnota se navíc každý měsíc mění. Lékaři jsou pak na rozpacích, jaký lék pacientovi předepsat.

Transplantace jsou  příliš drahé
Virus se může být po léta v krvi a být nečinný. Odhaduje se, že v příštích dvaceti letech propukne hepatitida C u milionů lidí, kteří byli nakaženi, ale nevědí o tom. Bude to znamenat zvýšenou poptávku po orgánech vhodných k transplantacím, kterých je už dnes nedostatek, i po účinných lécích, jež si ale taková chudá země jako Egypt nebude moci kvůli vysoké ceně dovolit.

Zdravotníci se na tuto situaci nemohou připravit, protože základní údaje o nemoci, která byla objevena teprve před 14 lety, neexistují. Než byly vyvinuty příslušné testy na její zjišťování, postupně se šířila. Krevní testy se od začátku 90. let provádějí v Evropě a Severní Americe, ale z rozvojových zemích je to pouze Thajsko, Jižní Afrika a Brazílie. V dalších státech, které mají dost peněz na transfúze jako Čína nebo Indie, mohou infikované krevní konzervy přispívat k nákaze nových pacientů.

Vysoký výskyt hepatitidy C je v subsaharské Africe, kde infekcí trpí 1,3 až šest procent obyvatel, ale nemoc se u většiny pacientů nezjišťuje. Lékaři se ani nesnaží virus najít, protože si zkrátka nemohou dovolit ho léčit. Situace je vážná také v Rusku, kde výskyt hepatitidy C za posledních deset let vzrostl čtyřnásobně, většinou kvůli nárůstu nitrožilního užívání drog. S epidemií se potýká i Brazílie, která má jeden z nejlepších systémů zdravotní péče v rozvjovém světě. Nakaženo je podle odhadu asi pět milionů lidí, avšak virus byl diagnostikován pouze u nepatrné menšiny z nich a příznaky vykazuje stále více pacientů.

Nákazu přiznávají i celebrity
Šíření viru vzbuzuje obavy i v rozvinutém světě, zvláště v zemích s vysokým výskytem AIDS. Hepatitida nedávno vyvolala rozruch ve Spojených státech, kde nákazu přiznala řada celebrit, například herečka Pamela Andersonová. V Británii je každoročně zaznamenáno 5000 nových případů hepatitidy a vláda se snaží udržet situaci pod kontrolou. Epidemii v obou zemích má na svědomí užívání drog v 60. a 70. letech.

Spolehlivá léčba zatím neexistuje. Nejlepším dostupným řešením je kombinace léku interferon na podporu imunity a antivirálního léku ribavirin, které během šesti měsíců až jednoho roku vyléčí zhruba polovina pacientů. Způsobují ovšem závažné vedlejší účinky jako padání vlasů a srdeční selhání.

Zatím jsou jedinou nadějí bylinky
V rozvojových zemích si tuto léčbu může dovolit jen málokdo, Světová zdravotnická organizace (WHO) proto vládám doporučuje, aby se zaměřily na prevenci šíření nových případů, spíše než na léčení existujících.

Největší nadějí pro pacienty třetího světa by bylo nalezení vakcíny, na níž už vědci pracují. Nějaký čas to ale ještě potrvá, než bude účinná látka schválena a připravena k širokému použití.

Někteří nemocní se mezitím uchylují k bylinným lékům, jejichž hlavní výhodou je snadná dostupnost. O jejich účinnosti dosud existuje jen málo důkazů, ale přinejmenším mohou pacienty zbavit některých bolestivých symptomů. Mnozí trpící se s tím spokojí, alespoň na dobu, než oficiální věda přijde s něčím lepším.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...