Genově upravené svaly nestárnou

- I ve vyšším věku mohou být svaly pružné a silné tak, jako když byly mladé. Američtí výzkumníci našli gen, který zpomaluje stárnutí svalů, a dokonce umí vrátit už zestárlým svalům jejich dřívější velikost a sílu. Gen se dá vcelku snadno vstříknout injekcí do kosterních svalů, které pak omladí. Postup byl však zatím vyzkoušen pouze na laboratorních myších. Pokud by však fungoval i u lidí, zpomalil by příznaky stárnutí a zmenšil potíže s ním spojené.
"Použití tohoto genu je pro kosterní svaly přímo pramenem mládí," vychvaloval metodu šéf výzkumného týmu Lee Sweeney z Pensylvánské univerzity v rozhovoru s reportérem listu Boston Globe. Výsledky provedených pokusů až dosud potvrzují, že účinek genu je rychlý, spolehlivý, trvalý a bez vedlejších vlivů.
Vědci proto požádali o možnost vyzkoušet metodu co nejdříve na lidských dobrovolnících.
OMLAZENÉ MYŠI
Výzkumníci vzali geny, o nichž se ví, že řídí vytváření proteinu označovaného dlouhým názvem "inzulinu podobný růstový faktor typu 1", nebo krátkou zkratkou IGF-1. Tyto geny vložili do "skořápky" jednoho neškodného viru a mikroinjekcí, tenčí než lidský vlas, vstříkli myším.
Když se geny ve virovém pouzdře dostaly dovnitř svalové buňky, skutečně začaly řídit tvorbu většího množství IGF-1, než by v buňce vzniklo normálně. Tato látka pak opravila svaly pokusných zvířat a efekt zůstal zachován po celý jejich další život.
Mladým myším se hmota svalů zvýšila o 15 procent a jejich síla o 14 procent. Svalové buňky starších myší po injekci genů vytvářejících IGF-1 zesílily dokonce o 27 procent a staly se kvalitou srovnatelnými se svaly mladých jedinců. Pouze velmi starým myším sice svaly zesílily, avšak už ne na mladistvou úroveň.
"Snad díky tomu dokážeme zabránit stárnutí svalů a zlepšit lidské zdraví," doufá Anna McCormicková z amerického Národního ústavu pro otázky stárnutí.
Vědci také soudí, že by se takto daly odstranit či alespoň zmírnit nemoci, které postihují svaly. A protože srdce je rovněž složeno z podobné svaloviny, mohlo by i ono tímto léčením posílit. Stárnutí ostatních částí organismu však IGF-1 neovlivňuje.
VYŠLECHTĚNÍ GLADIÁTOŘI?
Zlepšení života při stárnutí je však jen jedna věc. Nové poznání možná půjde využít i způsobem, který je poněkud kontroverznější.
Nadia Rosethalová z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu vložila při experimentech geny pro IGF-1 do dosud nenarozených zárodků myší. Narození hlodavci, kteří pak nikdy netrpěli stárnutím svalů, si vysloužili přezdívku "Arnoldi Schwarzeneggeři" - podle svalnatého herce vystupujícího v ještě svalnatějších filmech.
Růst a obnova svalů způsobené IGF-1 se projevil i u laboratorních zvířat, která jenom polehávala a neprojevovala žádnou fyzickou aktivitu. To by mohla být příjemná zpráva pro kulturisty, kterým se nechce příliš cvičit. Využití genů pro IGF-1 však může teoreticky vést i ke vzniku nové kategorie vrcholových sportovců - speciálně genově vyšlechtěných gladiátorů. Je také zřejmé, že bohatší národy, které by si mohly genovou léčbu dovolit, by se ke stáru odlišovaly od národů chudších ještě více, než je tomu dnes.
Využití genu pro tvorbu IGF-1, bude-li v lidech fungovat podobně jako v myších, tedy může dalekosáhle změnit svět.

Budeme mít svaly i bez usilovného tréninku?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video