Diskuze

Francouzi mají právo se rouhat, řekl Macron v reakci na kritiku islámu

Francouzi mají právo se rouhat a kritizovat náboženství. Francouzský prezident Emmanuel Macron to řekl v reakci na případ mladé dívky, která kvůli ostré kritice islámu na internetu čelí výhrůžkám smrtí. Případ šestnáctileté Mily je už několik týdnů tématem politické debaty na nejvyšší úrovni.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J43a15n 43P83u17l18e89c

13. 2. 2020 11:05

To se ochráncům tzv. tradičních hodnot líbit nebude. R^

1 1
možnosti

Pan Macron v podstatě jen citoval francouzské zákony. Podstatné zde je, zda to nebezpečí hrozící té slečně oslabí anebo naopak posílí; já to nevím. Jen doufám, že pan Macron má starost o její život a nesnaží se si takto nahnat politické body.

0 0
možnosti
Foto

Som rád, ze zijem v krajine, kde mozem povedať, ze náboženstvo je jed a nikto sa mi nevyhraza zabitím. Teda, pokial to nepoviem v kostole...

6 1
možnosti

I v kostele to můžete klidně říct a nikdo Vám nebude vyhrožovat zabitím. Jen si o Vás budou myslet, že jste nevychovaný hulvát a požádají Vás, abyste odešel.

4 0
možnosti

Takový malý lakmusový test:

"Osobě je vyhrožováno vážně smrtí protože kritizovala X"

"Vyznavači X povraždili karikaturisty kvůli pohaně zakladatele své ideologie"

apod.

Zkuste si za X dosadit jakoukoli jinou ideologii než islám. Náboženskou, sekulární to je jedno. Monetarismus, existencialismus, tibetský buddhismus. Nebude to znít ani zdaleka tak normálně a očekávávaně jako u toho islámu. Popírat to je čirý obskurantismus. S islámem máme velký problém...

3 0
možnosti

S islámem žádný problém nemáme už víc než 200 let,

Problém máme pouze s islamistickými teroristy, kteří se zrodili ze sovětské okupace Afghanistánu v 80. letech a ze západního vměšování do středovýchodních konfliktů v 90. letech minulého století. Mimochodem - na jejich výzbroji a výcviku se v Afghanistánu významně a s neprozíravou naivitou podílely USA.

Považovat islám za ideologii je poněkud scestné. Jeho základem je nekonzistentní kompilát příkazů a zákazů z biblického Starého zákona, určený k bezpodmínečnému podrobení věřících jednotlivců. Ideologie je naopak konzistentní a účinný politický nástroj, určený k ovládání společenského systému.

Takový nástroj používala například katolická církev při realizaci svých politických zájmů. K tomu účelu také vytvořila katechismus - vulgarizovanou verzi svatých písem, přizpůsobenou praktickým potřebám svých oveček, a styk jednotlivce s Bohem podmínila tak trochu fízlující účastí důvěrného duchovního prostředníka.

Islám nikdy žádnou církev neměl a nemá, nevyžaduje proto ani kontakt s imámem nebo návštěvu mešity. Dokonce i sňatek lze platně uzavřít bez účasti oddávajícího duchovního. Žádná jednotná islámská ideologie dnes nemůže existovat. Islámský svět se roztříštil na množství vzájemně si odporujících, a mnohdy i vzájemně nenávistných denominací. Kvůli tomu se dnes muslimové nedokážou na ničem pořádném dohodnout, a nedokážou už ani obnovit funkci chalífy (nástupce Mohamedův a jediná nezpochybnitelná náboženská autorita), zrušenou v roce 1923.

Sekulární odluka náboženství od státu znemožňuje přímý vliv na politický život, a tedy uplatňování jakékoliv náboženské ideologie. Až na několik výjimek platí totéž i ve všech muslimských zemích. V dodržování náboženských povinností (tzv. pilíře islámu - pravidelné modlitby atd.) nejsou muslimové o mnoho důslednější než křesťané. S výjimkou několika teokracií typu Saúdská Arábie a Íránu na jejich horlivost nebo liknavost nikdo nedozírá.

1 0
možnosti

Ja jen doufám, že neziskovky všechny tyto nenávisté vyhrůžky proti mladé francouzce zaznamenaly a podali na všechny trestní oznámení.

Tak jako to bylo u nás, při přestřelce na facebooku ze zpěvakem s gipsy... :)

4 0
možnosti

U mnoha diskutérů mám pocit,že jim jde pouze o prosazení a podporu jejich vlastního názoru a ideologie, a že je vůbec nezajímá, že té slečně může jít o život. Mnozí by snad byli dokonce rádi, kdyby ji zabili, protože by to posílilo jejich stanovisko.

0 2
možnosti

Pokud se podíváš níž, třeba si vzpomeneš, že jsi napsal, že přece to ona se pustila do boje s muslimem a proto musí počítat s následky a rozhodně by ses jí nezastával. Já bych místo ní nabdl nějakého velmi vstřícného vítače, třeba by je to pak přešlo, kdyby zažili mírumilovný islám podaný muslimským krimigrantem,na vlastní kůži.

3 0
možnosti

M76i67l63a40n 68K40r32á96l

12. 2. 2020 19:24

Jen se rouhejte, ať vám zase muslimové něco zapálí. Je zajímavé, že na příčinu bleskového požáru ještě nepřišli. Tady je můj příspěvek z letošního jara, moc se do dneška nezměnilo.

Zajímavé je, že ještě dříve, než bylo možno vstoupit do sutin chrámu, bylo vydáno prohlášení, že požár vznikl NÁHODOU.

Na náhodu to rozhodně nevypadá. Rychlost, s jakou se požár rozšířil, vypadá na to, že ohnisko vzniklo náhle a ve velkém rozsahu - (hořlavina?)

Bylo tedy třeba ihned vyhlásit prohlášení, které vylučuje, že by na požáru měl podíl někdo z přistěhovalců a uklidnit tím veřejnost, už tak dost podrážděnou protesty, aby nedej bože nevypukly rozsáhlé občanské nepokoje..

Jak nejeden pozorný divák postřehl - prezident Macron se při svém projevu přihlouple usmíval, když po delším čase opět vystoupil na veřejnosti.

Buď má prostě jen naučený škleb, který se mu po tváři rozlije pokaždé, když vystrčí nos mezi lidi a nebo má z této zkázy takovou radost, že ji ani nedokáže skrývat. Také je možné, že se radoval z toho, že tato tragédie odvede pozornost národa od protestů "Žlutých vest" proti vládě.

Blíží se největší církevní svátky - velikonoce a zrovna jako na zavolanou vyhoří nejvýznamnější symbol mezi chrámy v Paříži.. Je všechno jenom náhoda?

1 0
možnosti
Foto

Já myslel, že kdokoliv může svobodně kritizovat cokoliv. Macron to vlastně jen připomněl, ne, že by to zaváděl jako nějakou novinku. Pokud by byla kritika nějakého druhu omezena, či snad zakázána, omezuje se tím svoboda jako taková. Za kritiku samozřejmě nelze považovat výhrůžky a podobné excesy. Nakonec to je velmi pěkně vidět i zde na diskuzích. Má-li někdo jiný názor, je promptně označen za tupce, ignoranta, neznalce, kobliháře, či člověka neschopného života. Jen diskuzí se dá argumentovat a třeba i vyvrátit názor někoho na něco.

2 0
možnosti

Z hlediska francouzských zákonů máte nepochybně pravdu. Ale kdybyste třeba hrubě urazil mou matku, tak Vám půjdu rozbít hubu i za cenu, že za to budu potrestaný. My křesťané většinou urážky Ježíše Krista přehlížíme. Ale realita je prostě taková, že mnozí muslimové chápou urážku Mohameda jako urážku vlastní matky. Když se slečna úmyslně pustila do boje, tak ať s tím nyní počítá.

0 2
možnosti

No Manu..., nevím, nevím! Určitě bych do té věty o tom na co mají Francouzi právo minimálně vsunul slovo "zatím" a doplnil informaci, že tím riskují život. Uvidíme, jestli ta holka přežije a pokud ano, tak bez zohavení, či znásilnění. A za tenhle stav mohou přesně takoví politici, jako jsi ty Manu...

2 0
možnosti

Kritika, ne urážka, náboženství ( ještě např. navíc od ateisty a v sekulárním státu je ) je rouhání ? Ten, kdo věří se může rouhat proti svojí víře, nebo její nejvyšší instanci. Jak se může rouhat někdo, kdo nevěří ?

2 0
možnosti