Na FiIipíny se opět řítí mocný tajfun, prchá před ním milion lidí

  18:41aktualizováno  18:41
Filipíny se sotva vzpamatovaly z následků loňského ničivého tajfunu Haiyan a na souostroví míří další živel. Kvůli blížícímu se tajfunu Hagupit již opustil své domovy víc než milion lidí, OSN hovoří o jedné z největších evakuací v historii. Celá země se připravuje na možný kolaps.

K filipínským břehům se blíží tajfun Hagupit (4. prosince 2014) | foto: Reuters

Hagupit sice v posledních hodinách zeslábl a podle meteorologů by tak neměl dosáhnout intenzity takzvaného supertajfunu, jako tomu bylo loni v případě ničivého Haiyanu, přesto s sebou přinese silné přívalové deště a vlny dosahující až 4,5 metru. Vítr bude podle meteorologů dosahovat rychlosti až 175 kilometrů v hodině, v nárazech pak dokonce až 210 kilometrů v hodině, informovala agentura Reuters.

V sobotu večer již tajfun zasáhl východní část Filipín. Přinesl s sebou vydatné srážky a vichr, který porážel stromy a vytrhával střechy. Na řadě míst způsobil výpadky proudu. Žádné oběti na životech nejsou zatím hlášeny. Meteorologové ale předpovídají, že to nejhorší souostroví teprve čeká.

Hagupit by měl podle předpovědi postupovat severovýchodním směrem rychlostí asi 16 kilometrů za hodinu. V plné síle tak podle všeho udeří na ostrovní provincie Masbatete, Romblón a Mindoro, které už loni postihl ničivý Haiyan.

Blížící se tajfun vyhnal milion lidí z domovů

Kvůli blížícímu se tajfunu již opustil své domovy víc než milion lidí. Organizace spojených národů to označila za jednu z nejmasovějších neválečných evakuací v historii.

Většina lidí z nízko položených oblastí či tam, kde hrozí vlivem vydatných dešťů sesuvy půdy, se vydala hledat útočiště do místních škol, kostelů či sportovních hal. Řada neziskových organizací i vládních agentur tam zřídila provizorní centra.

Armáda i dobrovolníci na mnoha místech připravují balíčky s potravinami a pomocí potřebným. Vojsko ale posílilo posádky i v městech, kde po loňském tajfunu vzali lidé místní obchody útokem a rabovalo se tam ve velkém. Úřady se tak snaží po loňských zkušenostech předejít nejen možným obětem na životech, ale i škodám na majetku.

Fotogalerie

Doprava se na řadě míst prakticky zastavila. Jen v sobotu byla zrušená asi stovka letů do centrální a jižní části souostroví. Nevypluly ani mnohé trajekty z hlavního města Manily, přestože to má být nejničivějšího řádění tajfunu ušetřeno.

Spojené národy i vlády jednotlivých zemí již nabídly Filipínám pomoc v podobě transportních letounů, zdravotnického a pomocného personálu. Ve střehu jsou rovněž prakticky všechny neziskové organizace, které na souostroví působí od loňského řádění Haiyanu.

Ten je považován za jeden z nejničivějších tajfunů, s jakým se kdy lidstvo setkalo. Místy tehdy dosahoval vítr rychlosti až 250 kilometrů za hodinu. Živel za sebou nechal na sedm tisíc mrtvých nebo pohřešovaných a víc než čtyři miliony lidí bez domova. Jen na ostrovech Samar a Leyte, kam se tajfun žene i letos, žije dosud 25 tisíc lidí v provizorních přístřešcích a stanech.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Promenáda v plavkách se zakazuje. Svůdnost je sexistická, rozhodli Britové

Úřad regulující reklamu ve Velké Británii zakázal vysílání reklamního spotu módní značky Misguided. Přišla na ni totiž...

Premium

Japonsko korunuje nového císaře Naruhita. Čeká na něj magický rituál

Císař je Japonsko a Japonsko je císař. To platí už přes dva tisíce let. Je to jinde nevídaná kontinuita. Absolutně...

Zloději podlehli svědomí. Okradli lékárníka, ale ne seniorku

Brazílie žije případem lupičů s jakýmsi zbytkem charakteru. Dvojice ozbrojených mužů si tam po zaměstnanci lékárny...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz