Egyptská policie u soudu v Káhiře (28. července 2018)

Egyptská policie u soudu v Káhiře (28. července 2018) | foto: Profimedia.cz

Egypt podnikl zátah na ochránce lidských práv. Mnozí z nich zmizeli

  • 28
Egyptská policie za poslední měsíc zatkla nejméně čtyřicet právníků, ochránců lidských práv a aktivistů. Od té doby je drží na blíže neurčených místech, tvrdí organizace Human Rights Watch. Mezi zatčenými jsou podle ní především lidé, kteří pomáhali rodinám politických vězňů. V Egyptě navíc podle Amnesty International beze stopy mizí i děti.

„Mnozí ze zatčených jsou lidé, kteří zajišťovali humanitární a právní pomoc rodinám. Represe egyptských bezpečnostních služeb se nyní zaměřuje i na mizení těchto statečných žen a mužů,“ uvedl Michael Page, zástupce Human Rights Watch (HRW) pro Blízký východ a severní Afriku s tím, že se „vláda očividně snaží zničit to, co zbývá z egyptské občanské společnosti“.

Egyptská policie nahání homosexuály, zadrženým zkoumá konečníky

Human Rights Watch ve své zprávě vychází z rozhovorů s právníkem a třemi aktivisty, kteří jsou v kontaktu s rodinami zatčených, a podle Al-Džazíry byla schopná z uváděných osmdesáti zmizelých ověřit čtyřicet jmen. 

Někteří zadržení také podle HRW patří k lidskoprávní organizaci Egyptian Coordination for Rights and Freedoms, která nyní údajně přerušila práci, protože úřady podle ní „napadnou každého, kdo brání utlačované“.

„Naše zdroje sdělily, že žádná z bezpečnostních složek nepředložila zatykač a že když se rodiny nebo právníci snažili zjistit, kde jsou zatčení drženi, úřady jim neodpověděly. Některé z těchto případů mohou vyústit ve vynucené zmizení,“ varuje organizace.

Dodává, že z osmi zatčených žen byly tři později propuštěny. Zbylých pět policie stále drží na neznámých místech. Většinu lidí zatkli v jejich domovech, jen jednu ženu dopadli na letišti, když se snažila vycestovat ze země. 

V Egyptě je hůř než za Mubaraka, lidé mizí beze stopy, říká politoložka

Organizace na základě svých zjištění vyzvala egyptské úřady, aby „okamžitě odhalily místa, na kterých se všichni zadržení nachází, aby propustily všechny, kteří byli zatčeni jen kvůli uplatňování svých práv, a ostatní okamžitě přivedli k soudci, který přezkoumá jejich zadržení“.

Egypt proti kritikům vlády zasahuje dlouhodobě. Zatýká především opravdové či domnělé členy Muslimského bratrstva, ke kterému patřil i svržený prezident Muhammad Mursí a které současný kabinet prezidenta Abdala Fattáha Sísího považuje za teroristickou organizaci. 

„Stávající režim ‚zdokonaluje‘ praktiky potlačování opozice, které existovaly za Husního Mubaraka. Podle organizací, které se zabývají porušováním lidských práv v Egyptě, je situace daleko horší než za Mubaraka. V egyptských věznicích je odhadem čtyřicet tisíc politických vězňů, což nebylo ani v době největších represí v 90. letech. Byly doloženy stovky případů, kdy lidé beze stopy zmizeli,“ řekla iDNES.cz v roce 2016 odbornice na oblast Egypta a Blízkého východu Helena Burgrová.

Mizí i děti. Mučí je, aby se přiznaly k věcem, které neudělaly

Egypt se podle mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) navíc dopouští krutostí i vůči dětem. Ty zažívají mučení a úřady jim nedovolují kontakt s rodinou.

Amnesty International podle agentury AP zdokumentovala od roku 2015 případy nejméně šesti dětí, které ve vyšetřovací vazbě zbili, a dvanáct případů nuceného zmizení. Příbuzní vypověděli, že děti „byly těžce zbity, dostávaly elektrické šoky do genitálií a jiných částí těl, nebo byly zavěšovány za končetiny“. 

Účelem mučení bylo donutit děti, aby se přiznaly k činům, které ve skutečnosti nespáchaly, uvádí se ve společné zprávě AI a Egyptské fronty za lidská práva. Jednomu z dětí ze zmíněné šestice bylo dvanáct let, dalšímu čtrnáct, u ostatních není věk známý. Čtrnáctiletý chlapec byl zadržen v lednu 2016 a pak o něm dalších 35 dnů nikdo nevěděl. 

Příslušníci bezpečnostních složek ho podle AI mučili, aby přiznal, že patří k teroristické organizaci a že zaútočil na hotel. Nic takového prý neudělal. Stále je ve vazbě a podle AI půjde k soudu s dospělými. Jiné tři děti byly během „nespravedlivých hromadných procesů“ odsouzeny k trestu smrti. Dvěma z nich byl později rozsudek změněn, třetí stále čeká na vyřízení odvolání, uvádí AI.

Tyto případy podle šéfky severoafrické pobočky AI Nadžii Búnaimové dokládají, že Egypt ukazuje naprosto ostudnou lhostejnost k právům dětí. Mluvčí egyptského ministerstva vnitra, do jehož působnosti spadá i policie, se ke zprávě AI nevyjádřil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video