Zpráva z WikiLeaks možná posloužila íránskému režimu jako důkaz pro obvinění a popravu podezřelého. Ilustrační foto

Zpráva z WikiLeaks možná posloužila íránskému režimu jako důkaz pro obvinění a popravu podezřelého. Ilustrační foto | foto: AP

K popravě mladíka v Íránu vedla americká depeše zveřejněná na WikiLeaks

  • 118
V úterý popravený Íránec Madžíd Džamali Faší byl zřejmě obviněn na základě americké depeše zveřejněné na WikiLeaks. Faší údajně předloni v lednu spáchal atentát na íránského profesora fyziky, aby pomohl pozdržet tamní jaderný program.

Faší byl zadržen asi měsíc poté, co byla na WikiLeaks publikována depeše z americké ambasády v Ázerbájdžánu. V té se mluvilo o expertovi na asijská bojová umění. A právě Faší navštívil zakavkazskou zemi v rámci kickboxerského turnaje.

"Taková depeše mohla vzbudit v íránských představitelích podezření," uvažuje odborník na Írán z birminghamské univerzity Scott Lucas. "Anebo druhá možnost - depeše mohla být později využita jako usvědčující důkaz..."

Vedoucí Institutu pro íránská studia Ali Ansari na univerzitě v St. Andrews byl prý vždycky k publikování uniklých depeší skeptický: "Tyto informační úniky, které byly publikovány bez nějakého ověřování, jsem od začátku považoval za nezodpovědnost nejvyššího rázu...," sdělil britskému deníku The Times. 

Útoky proti jaderným expertům

Atentát na Mohamádího byl jedním ze série útoků proti íránským jaderným expertům. Paradoxní je, že Mohamádí na jaderném programu přímo nespolupracoval a podle některých informací sympatizoval s opozičním hnutím. Jako poslední byl letos v lednu zavražděn Mustafa Ahmádí Rošan, odborník na obohacování uranu. Vrazi přijeli k jeho automobilu na motorce a připevnili na něj magnetickou bombu (o atentátu více zde).

WikiLeaks jméno autora depeše samozřejmě upravila, ale samotnou informaci 09BAKU687 popsala jako "diplomatické hlášení o osobě s licencí na trénink bojových sportů". Zpráva je datována k 1. září 2009, tedy několik dní poté, co Faší do Baku skutečně na turnaj dorazil.

K uniklé depeši byla dodána informace, že režim v Íránu se snaží místní sportovní klub využít k tréninku svých revolučních gard, aby mohly být lépe potlačovány případné demonstrace. A po tom byla v roce 2009 po Ahmadínežádovu podezřelém znovuzvolení skutečně poptávka...

Ačkoli z uniklé depeše nebylo jasné, zda se jedná skutečně o Madžída Dažamaliho Fašího, informace mohla režimu minimálně posloužit k jeho pohodlnému obvinění, odsouzení a posléze i popravě (čtěte zde). Vyjádření mluvčího slavného internetového webu se redakci The Times nepodařilo sehnat.

Írán tvrdí, že Spojené státy a Izrael se snaží jeho jaderný program ochromit tajnými operacemi. V posledních letech zemřelo při atentátech nejméně pět íránských jaderných vědců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video