Barack Obama s manželkou - Demokratický kandidát na prezidenta USA Barack Obama...

Barack Obama s manželkou - Demokratický kandidát na prezidenta USA Barack Obama objímá na předvolebním shromáždění v Iowě svou manželku Michelle. (10. listopadu 2007) | foto: Reuters

Demokraté řečnili v Iowě, Obama zastínil Clintonovou

  • 7
Hillary! Barack! John! Které z těchto jmen provolávají aktivisté demokratické strany v USA nejhlasitěji? Překvapivě to není pokaždé jen Hillary... Je sobota večer, v iowském Des Moines se rozjíždí hektický a hlučný sraz všech šesti uchazečů o stranickou nominaci v čele s bývalou první dámou Hillary Clintonovou.

Ulicemi města projíždějí auta s transparenty. K místu sletu, sportovní hale HyVee, pochodují stovky zapálených přívrženců demokratů i nezávislých voličů.

Stoupenci Johna Edwardse mají bílá trika, lidé podporující Baracka Obamu červená, tábor Clintonové se oděl do žluté.

O půlnoci, až mumraj skončí, se nejvíce budou radovat ti v červeném. Tedy fanoušci prvního černocha v dějinách, který má reálnou šanci stát se americkým prezidentem. "Jsme nadšeně pro něj,“ budou skandovat poté, co jejich hrdina svým charizmatickým projevem zastíní Clintonovou.

Předtím, zhruba kolem osmé večer, vybíhá šestice uchazečů za mohutných potlesků a nadšených výkřiků z tisíců hrdel na malé pódium. Hala je vyzdobená množstvím transparentů a velkou americkou vlajkou.

Kandidáti nadšeně mávají směrem ke svým "kotlům“ na ochozech, zdraví se navzájem. Pak si odcházejí sednout dolů ke stolům, kde jsou lidé, kteří zaplatili sto dolarů za vstupenku. Podává se večeře.

Jsem republikán, ale fandím Obamovi
Po množství předskokanů z řad iowských politiků se ke slovu jako první dostane John Edwards, před čtyřmi lety viceprezidentský kandidát. "Zkorumpovaný a prohnilý systém ve Washingtonu musíme z gruntu změnit,“ podotkne.

A začne vyprávět, jak jako právník hájil zájmy chudých proti "zpupnosti“ obřích firem. "A já je porazil. Já je porazil,“ stupňuje svá slova a podtrhuje, že se jako prezident nezmění. Lidé nadšeně tleskají, z amplionů se ozve píseň kapely U2 začínající veršem: Jeden člověk přišel ve jménu lásky...

Program pokračuje, řečníci se střídají, na řadu přijde i dražba plyšového oslíka, maskota demokratů, s podpisy všech kandidátů. Cena se dlouho šplhá. Nakonec jej koupí manžel Nancy Pelosiové, šéfky demokratů ve Sněmovně reprezentantů, za dva tisíce dolarů.

Začíná přestávka. "Víte, já mezi ty lidi tady nepatřím. Jsem republikán. Ale zvažuji, že bych příští rok volil Obamu. Proto jsem se na něj přišel podívat,“ říká mi jeden muž, postávající na chodbě. "Působí na mě dojmem, že by nás dokázal trochu sjednotit. Bush mě v tomhle ohledu trochu zklamal.“

Nedaleko jsou dvě dívky s transparenty vyjadřujícími podporu Hillary. "Ona je prostě nejchytřejší. A na rozdíl od ostatních by se nemusela zaučovat, dokázala by věci řídit od prvního dne,“ říká jedna z nich. "Hillary je pro obnovitelné zdroje energie, pro Kjóto,“ vypočítává její přednosti. Námitku, že uplatnění Kjótského protokolu by mohlo zbrzdit americkou ekonomiku, odmítá. "To jsou republikánské bláboly.“

Zprávy - USA volba prezidenta 2008

Demokraté chtějí změnu
Napětí v hale mezitím stoupá. "Vezměte si teď raději ucpávky do uší,“ říká se smíchem místní farmářka, která by volila Obamu.

Vše tak trochu připomíná školní sportovní soutěž. Nechybí roztleskávačky, z ochozů se ozývá píseň We Are the Champions. Vnucuje se dojem, že všichni si tu jsou naprosto jistí, že za necelý rok zvítězí v prezidentských volbách někdo ze šestice demokratů.

Třeba jako manekýn vypadající Edwards, který se právě fotí s jednou rodinou, nebo v slušivém černém kalhotovém kostýmu oděná Hillary, jež se na židli pohupuje v rytmu rockové hudby. Nebo Obama připomínající svou výškou basketbalistu a rozdávající jeden autogram za druhým.

Během večera vystoupí i trojice zbylých demokratických kandidátů: Joe Biden, Bill Richardson, Chris Dodd. Jenže tlumený potlesk doprovázející jejich nepříliš výrazné projevy je barometrem toho, jakou mají šanci.

Tu se na podiu objeví Hillary. Má silný a podmanivě sebejistý hlas. "Já nebudu útočit na ostatní naše kandidáty. Já budu útočit na problémy, s nimiž se potýká Amerika,“ říká a zdůrazňuje přitom každou slabiku.

Hala se dostává do varu. Bushově administrativě vyčte zkorumpovanost a zkostnatělost. Apeluje na lidi, že právě v ní mají záruku změny. Se zápalem se zaručuje za dostupnou zdravotní péči pro všechny. Slibuje, že ukončí válku v Iráku a obnoví vůdčí roli Ameriky.

Její projev je brilantní, stovky lidí z ochozů mezitím sejdou dolů a začnou se tísnit u pódia. Nezdá se, že by tohle mohl poslední řečník Barack Obama ještě trumfnout.

Ale právě to se stane. Obama vybíhá na pódium jako rocková hvězda. Nadšení ještě zesílí. "Já přináším změnu, které se dá opravdu věřit. Já už mám dost demokratů, kteří si myslí, že jediný způsob, jak lze bojovat proti teroru, je vypadat jako Bushovi republikáni,“ zdůrazňuje.

I on chce zpřístupnit lidem zdravotní pojištění a jako Edwards zmenšit vliv, který mají velké firmy ve Washingtonu. "Náš čas přišel teď. Přesně jak to říkal Martin Luther King. Je to palčivá naléhavost přítomného okamžiku.“

Clintonová jej ze své židle pečlivě sleduje. Vyrostl jí konkurent.

Volby v Iowě

Stranické volební shromáždění probíhá formou oddělené schůze registrovaných voličů republikánské a demokratické strany. Ti se shromáždí na stanoveném místě v 1784 volebních okrscích. Obvykle v místních kostelech, knihovnách a školách. Probíhá tam diskuse. Kliky jednotlivých kandidátů přesvědčují nerozhodnuté voliče, aby je přetáhly na svou stranu. Až po diskusi dochází k volbě. Obě strany si vyberou zástupce, kteří přes další volbu na vyšší úrovni nakonec vyberou delegáty. Ti budou hlasovat pro jednoho z kandidátů na federálních stranických konventech. V Iowě proběhne hlasování 3. ledna 2008, primárky v ostatních státech následují, a proto jsou zdejší volby důležité.

Preference demokratů v Iowě
• John Edwards - 24 procent
• Barack Obama - 21 procent
• Hillary Clintonová - 19 procent
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video