Protesty v ulicích Urumči utnuly tisíce čínských vojáků (9. července 2009)

Protesty v ulicích Urumči utnuly tisíce čínských vojáků (9. července 2009) | foto: Reuters

Číňané popraví povstalce odpovědné za mrtvé při nepokojích v Urumči

  • 64
Šéf čínské komunistické strany v Urumči oznámil, že úřady popraví povstalce, kteří jsou odpovědní za nepokoje ve městě. Urumči od víkendu sužují střety mezi Ujgury a etnickými Číňany, zemřelo při nich nejméně 156 lidí. Město zaplavily tisíce čínský vojáků a kvůli nepokojům odjel prezident Chu Ťin-tchao ze summitu G8.

Místní komunistický boss Li Č' na tiskové konferenci uvedl, že je situace ve městě po několika dnech stabilizovaná a ozbrojené složky mají ulice pod kontrolou. Policisté podle něj zatkli několik lidí, kteří mají na svědomí vraždění v ulicích. Většinou prý jde o studenty.

Podle zpravodaje BBC připomíná atmosféra v Urumči stanné právo a na každém rohu jsou tisíce příslušníků bezpečnostních sil. V noci v oblasti platil zákaz vycházení. Ani přísná bezpečnostní opatření ale podle agentury Reuters nezabránila novým střetům mezi Ujgury a etnickými Číňany (Chany). - o včerejší protestech ve městě si přečtěte zde

Protesty v ulicích Urumči utly tisíce čínských vojáků (9. července 2009)

Protesty v ulicích Urumči utnuly tisíce čínských vojáků (9. července 2009)

Nové nepokoje vypukly poté, co policie přišla pozatýkat vůdce etnických Číňanů. "Propusťte je! Propusťte je!" skandoval tisícihlavý dav, když policie odváděla mladého Číňana. "Proč chytáte Chany? Oni se nás jen snaží chránit," vykřikovala přitom jedna žena.

Obyvatelé Urumči se bojí vycházet na ulici a ve městě také nefunguje přístup k internetu. "Bojíme se jít kamkoli, děsí nás, když máme udělat i ty nejjednodušší věci," říká padesátiletý Muhammad Ali.

Čínský prezident odjel předčasně ze summitu G8

Na místním letišti se shromažďují davy lidí, kteří se chtějí dostat pryč z města. "Bojíme se, že Sin-ťiang už není bezpečný," říká jeden z cestujících, který se nechtěl představit.

Protesty v ulicích Urumči utly tisíce čínských vojáků (9. července 2009)

V ulicích Urumči zemřelo při protestech nejméně 156 lidí (9. července 2009)

EXILOVÉ SKUPINY VINU ODMÍTAJÍ

Čínské úřady z rozdmýchávání nepokojů viní exilové ujgurské skupiny. Vůdkyně Světového ujgurského kongresu Rebija Kadírová ale tato obvinění odmítá. Naopak říká, že Peking úmyslně snižuje počet obětí - podle političky čínští policisté zastřelili či ubili 400 Ujgurů.

Exilová ujgurská podnikatelka a politička Rebija Kadírová

Vláda varuje lidi před zapojováním do násilností, které jsou prý nejhorší od povstání na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Upozornění běží v televizi i v rozhlasu. Čtvrtěmi projíždějí auta s tlampači a nad městem krouží vrtulník, který shazuje letáky vyzývající více než dva miliony obyvatel města ke klidu.

Vážnost situace dokazuje i to, že čínský prezident Chu Ťin-tchao předčasně opustil summit G8 v Itálii. "Vzhledem ke zhoršení nepokojů v Sin-ťiangu se prezident Chu Ťin-tchao rozhodl k předčasnému návratu do Číny a summitu G8 se nezúčastní," prohlásil první rada čínského velvyslanectví v Římě Tchang Cheng.

Nepokoje v Sin-ťiangu vypukly v neděli a začali je muslimští Ujguři, kteří požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé. Protest se ale zvrhl v násilí, když lidé začali zapalovat a převracet auta a napadat kolemjdoucí čínské národnosti. - o nedělních protestech si přečtěte zde

Na oplátku se včera do ulic Urumči vydaly tisíce příslušníků čínského etnika Chan. Vyzbrojeni kyji a mačetami se chtěli pomstít za nepokoje, do nichž byli v předchozích dnech zapojeni muslimští Ujguři a jež si vyžádaly 156 mrtvých a více než tisícovku zraněných. Dalších více než 1 400 lidí čínská policie od neděle zadržela.

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde                                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video