ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Třikrát a dost. Čínské město zakazuje venčení psů, hříšníkům je zabije

  • 272
Číňanům na okraji prefektury Čao-tchung hrozí, že jim úřady zabijí psa, pokud ho budou venčit. Nové nařízení reaguje na případy pokousaných dětí a zavádí systém tří varování. Po napomenutí a pokutě nakonec psa utratí. Občané hodnotí zákon jako krutý a extrémní. Souhlasí s nimi i organizace na ochranu zvířat, podle které by stačilo dostatečně vzdělat majitele psů.

Úředníci v okrese Wej-sin, která se nachází v prefektuře Čao-tchung na západě Číny, vyhlásili absolutní zákaz venčení psů. Oběžník vydaný 13. listopadu lidem nakázal, aby je měli neustále doma. Psi nesmějí narušovat řád společnosti nebo zasahovat do každodenního života ostatních.

Na záchod tak mají chodit jen ve svých kotcích. Majitelům zvířat, kteří zákaz poruší, úřady nejprve udělí varování. Podruhé dostanou pokutu od 50 do 200 juanů (zhruba 150 až 700 korun). Ten, koho nachytají potřetí, už se však domů vrátí bez psa. Úředníci mu ho zabaví a zabijí, bez ohledu na chování zvířete.

Oznámení o novém systému vyvolalo na čínských sociálních sítích vlnu pohoršení. Číňané označují zákaz za krutý a extrémní. Negativní odezva vedla k tomu, že příslušní úředníci vyhlášku znovu posoudí. Zákaz ovšem už od pátku platí.

Za venčení psa pokuta nebo vězení, ohlásili radikálové v Pásmu Gazy

A mezi obyvateli nejlidnatější země světa se najdou i tací, kteří s přísnějšími tresty pro majitele psů souhlasí. Podle deníku The New York Times vyjádřilo několik lidí novým předpisům podporu. Uvedli, že společnost příliš často staví práva zvířat nad ta lidská.

Samotným důvodem, proč samospráva se zákazem přišla, jsou totiž incidenty, při kterých tamní psi pokousali malé děti. „V poslední době v kraji došlo k několika případům, kdy psi zranili člověka. Majitelé se také nestarali o odpad po svých psech,“ tvrdí úřady.

Jaipal Singh Gill, výkonný ředitel Společnosti pro prevenci týrání zvířat v Singapuru ovšem varuje, že trvalé zavírání psů jim může zhoršit kvalitu života. Uvádí také náhradní řešení. „Místo toho, aby se zakázalo venčení psů, lze zvážit vzdělávání majitelů, aby se uměli o svá zvířata zodpovědně postarat,“ řekl podle BBC.

Dřívější zákazy chovu psů v Číně

Omezení chovu psů v čínských městech není žádnou novinkou. V některých metropolích jsou již zavedená pravidla, která se vztahují k velikosti, plemeni psa nebo denní době, kdy je možné zvířata venčit.

V roce 2018 zakázalo město Chang-čou venčení psů v denních hodinách a zcela omezilo chov velkých plemen. Ve městech Šanghaj, Čching-tao nebo Čcheng-tu platí takzvaná politika jednoho psa, kdy každá domácnost může vlastnit pouze jednoho mazlíčka.

V Chuang-š´ je povolen chov psů, kteří v kohoutku nepřesahují výšku 45 centimetrů. Peking pak zakazuje plemena, která jsou považována za agresivní. Patří mezi ně rotvajleři nebo němečtí ovčáci.

Okres Wej-sin se nachází v provincii Jün-nan na západě Číny.

Okres Wej-sin se nachází v provincii Jün-nan na západě Číny.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video