Čína může z tajných úkrytů zahrozit tisícovkami jaderných hlavic. (Ilustrační snímek)

Čína může z tajných úkrytů zahrozit tisícovkami jaderných hlavic. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čína ukrývá v tunelech tisíce jaderných hlavic, zjistili studenti v USA

  • 251
Studenti Georgetownské univerzity při školním projektu zjistili, že Čína v tajných tunelech může ukrývat mnohem větší arzenál jaderných hlavic, než přiznává. Pod vedením učitele, který pracoval pro Pentagon, to odhalili z veřejně přístupných zdrojů. O jejich práci se zajímá armáda i Kongres.

Čína nazývá rozsáhlý labyrint tunelů, které ukrývají moderní střely a jaderný arzenál země, Velkou podzemní zdí. Pro studenty byly tajné skrýše, které chrání sofistikované čínské zbraně, poslední tři roky domácím úkolem.

Jejich 363stránková studie ještě ani nebyla oficiálně zveřejněna a už se o ní šušká na nejvyšších místech. Probírala se při slyšení v Kongresu a koluje i kancelářemi vysokých armádních velitelů v Pentagonu. Studenti totiž provokují zjištěním, že Čína může schovávat až tři tisíce nukleárních hlavic.

Ostatní četli Shakespeara, my luštili vojenské tajemství

Experti přitom dosud soudili, že říše středu ve stínu jaderných mocností Ruska a Spojených států dospěla k osmdesáti, maximálně čtyřem stům jaderných hlavic. Ale jak studenti kolem dvacítky prolomili čínské vojenské tajemství a dospěli k číslu, které by mohlo otřást světovou vojenskou rovnováhou?

Pod vedením pětašedesátiletého profesora Phillipa Karbera, který za studené války strávil léta v Pentagonu jako stratég ministra obrany a náčelníka generálního štábu, přeložili tisíce stran dokumentů, probrali se gigabajty dat a stovkami satelitních snímků.

Zatímco spolužáci v knihovně četli Shakespeara, oni luštili veřejně dostupné vojenské magazíny a fotografie. Poté, co Čína v roce 2009 přiznala, že má tisíce kilometrů tunelů, jež buduje speciální jednotka dělostřelectva (takzvaná Second Artillery Corps), zaměřili se kromě tunelů také na její působení.

Pomohl tajný manuál i populární seriál

Asi největší průlom v jejich práci nastal, když se přes osobní kontakty v Číně dostali k tajnému čtyřsetstránkovému manuálu speciální jednotky, která spravuje výhradně balistické rakety a nukleární hlavice. Obrázek o jejím působení jim ale podle listu The Washington Post doplnil i čínský seriál o osudech vojáků z tohoto oddílu.

Na základě dat a výpočtů, kolik tunelů speciální jednotka vykopala a kolik do nich umístila zbraní, podle profesora Karbera došli k závěru, že Čína nyní ukrývá až tři tisíce jaderných hlavic.

"Ani nechci vědět, kolik hodin jsme na tom strávili," říká dvaadvacetiletý člen týmu Nick Yarosh. "Ale když se lidí zeptáte, co dělali na univerzitě, většina vyjmenuje kurzy nebo kluby. Já mohu říct, že jsem školu strávil čtením čínské jaderné strategie a manuálu speciální jednotky," dodal.

Odborníci práci vyčítají především to, že studenti čerpali ze zdrojů jako je Google Earth, blogů, vojenských magazínů a dokonce seriálů. Kromě nevěrohodnosti experti vyčítají studii i to, že by v době denuklearizace světa mohla zastáncům zbrojení přihrát argumenty pro zachování jaderného arzenálu.

"Není to žádná šokující zpráva, ale lidé ji srovnávají s tím, co znají z utajovaných dokumentů," řekl The Washington Post anonymní zdroj z ministerstva obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video