Ujgurská žena šije čepice ve svém domě ve městě Kašgar.

Ujgurská žena šije čepice ve svém domě ve městě Kašgar. | foto: Profimedia.cz

Muže do táborů, ženy do postelí s úředníky. Jak Čína převychovává Ujgury

  • 303
Muslimské ženy, jejichž manželé skončili v čínských převýchovných táborech, musí povinně sdílet domácnost se státními úředníky, kteří mají za úkol kontrolovat naplňování stranické ideologie. Návštěva kontrolora se může protáhnout až na čtrnáct dní, během kterých s rodinou jí, pracuje, ale také tu spí na stejné posteli.

Monitorování je součástí systematických represí vůči muslimům v západní provincii Sin-ťiang, kde Čína podle organizací pro lidská práva zadržuje v převýchovných táborech více než jeden milion Ujgurů, převážně mužů.

Lidé, kteří nejsou ve vězení, čelí stále přísnějšímu bezpečnostnímu režimu, který zahrnuje přechody přes kontrolní stanoviště střežené ozbrojenci nebo pouliční kamery rozpoznávající obličeje. 

Vláda od loňského roku po ujgurských rodinách v Sin-ťiangu požaduje, aby k sobě domů zvaly na návštěvu státní úředníky a detailně je informovaly o svém životě nebo názorech na čínskou politiku.

Čína podle listu The Independent už v provincii rozmístila více než jeden milion vyzvědačů, především mužů, kteří mají za úkol obcházet ujgurské domácnosti a odhalovat jakékoli protistátní jednání. Kontrola navštěvuje rodinu každé dva měsíce v rámci programu nazvaného „Spárujte a staňte se rodinou“.

Úředníci, které vláda popisuje jako příbuzné sledovaných rodin, v domácnostech pracují, jedí a sdílejí postel se svými „hostiteli“. „Se spárovanými příbuznými zůstávají ve dne v noci,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z úředníků, který má v okrese Yengisar na starost 80 rodin.

Tajné záběry ukazují stovky svázaných Ujgurů:

„V jedné posteli normálně spí jeden nebo dva lidé. Pokud je chladno, tak spolu spí tři lidé,” uvedl muž pro Rádio Svobodná Asie. Špehové podle něj pouze „pomáhají rodinám s jejich ideologií“. Trvá také na tom, že nikdy neslyšel o tom, že by se úředníci pokusili v domácnostech někoho sexuálně zneužít. 

Podle něj je úplně normální, když žena spí na jedné posteli „s mužským příbuzným“. Většina nasazených úředníků ale patří k majoritnímu čínskému etniku Chanů, takže s rodinami muslimů pravděpodobně nejsou spříznění.

Podle čínských úřadů je spaní na jedné posteli v pořádku

Ačkoli vláda navenek prezentuje program jako dobrovolný, muslimové dobře vědí, že odmítnutí státní iniciativy povede k označení za nebezpečné extremisty. Na sociálních sítích se objevila řada snímků, na kterých se „nový příbuzní“ účastní ujgurských svateb, pohřbů a dalších soukromých akcí.

Číňané nutí Ujgurky v táborech k potratům, v noci je znásilňují

Yengisarské úřady potvrdily, že úředníci spí během kontrol vedle ujgurských žen a nevidí na tom nic špatného. Pouze mužům doporučují, aby si zachovali od svých hostitelů přibližně metrový odstup. Bezproblémovost programu dokládají i tím, že si na něj zatím údajně nikdo nestěžoval. 

„Čína kompletně zničila hranice mezi soukromým a veřejným životem. Cílem programu je odstranit identitu Ujgurů a zamezit jim v projevování názorů a kultury. Monitorování je jedna věc, ale spaní úředníků na posteli s cizími lidmi, to už je perverzní,“ říká mluvčí Světového ujgurského kongresu Peter Irwin.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Čína, rodina

Video