V bukurešťském paláci sídlil Ceašescu s rodinou, nyní se zde koná summit NATO

V bukurešťském paláci sídlil Ceašescu s rodinou, nyní se zde koná summit NATO | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ceaušescu se obrací v hrobě, v jeho paláci jedná nepřítel

  • 3
Něco takového v plánech rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska jistě nebylo. V gigantickém paláci uprostřed Bukurešti měla žít jeho rodina a úřadovat komunistické instituce. Ale aby se tu scházela za studené války nepřátelská organizace typu NATO, to si Ceaušescu sotva představoval.

V budově, která je podle zdejších průvodců druhou největší na světě po americkém Pentagonu, se včera vpodvečer na slavnostní večeři sešel v historii vůbec nejpočetnější summit NATO. Lídři aliance tak mají jedinečnou příležitost na vlastní oči uvidět i zevnitř realizovaný sen despotického komunistického pohlavára, který byl "svým" rozlíceným lidem popraven během revoluce na sklonku roku 1989.

Rozlehlá budova je odpudivá a fascinující zároveň. Měla být nedobytnou baštou. O to snazší je uvnitř uspořádat tak bezpečnostně citlivou událost, jakou alianční summity bývají. "Budova je připravena na nejvyšší stupeň zabezpečení," řekl mi jeden z lidí zajišťujících bezpečnost.

Místo kostelů a vil bludiště
Prý se jen nedostávaly záchodky, stěžovali si organizátoři z NATO. Hůře se v ní také orientuje. Je tu labyrint tajných chodeb, tři tisíce pokojů, dvě desítky křídel, nadzemní i podzemní patra a protiatomový kryt – tedy dokonalé bludiště. Najít restauraci v sektoru S2 a pak se dokázat vrátit zpátky vyžadovalo několik dotazů a otoček zpět.

Pro mnohé je dům symbolem svévole totalitních režimů a brutality Ceaušeskovy policie. Aby dnešní Parlamentní palác mohl vzniknout, nechal Ceaušescu zdemolovat desítky domů, kostelů, synagog i krásných modernistických vil. Tisíce lidí se musely odstěhovat na okraj města. A nejen to, během stavby byla veškerá těžba kamene rezervována pro palác. Na mramor pro soukromé účely museli Rumuni zapomenout. Hladověli a v zimě mrzli, zatímco Ceaušescu nechával osazovat koupelnu zlatem.

Rumunský vůdce nazval budovu "Dům lidu" a mluvil o ní jako o rumunské "Akropoli". "Potřebuji něco ohromného, co odráží vše to, co jsme dokázali," řekl prý.

Dnes si obyvatelé Bukurešti na gigapalác zvykli. Stala se z něj turistická atrakce, o které se píše v každém průvodci. "Hlavně uvnitř je to neuvěřitelné. Však to také stálo spoustu peněz. Ceaušescu se dokončení budovy nedožil, stavba skončila až za nového režimu," připomíná mi rumunská kolegyně Luminica.

Summit NATO je pro Rumunsko, které před více než rokem vstoupilo i do EU, dobrou příležitostí ukázat, jakou cestu od Ceaušeskových dob urazilo.

Rumunsko se chce blýsknout
Velice rádo by hrálo roli regionálního vůdce. Už to, že se summit koná v relativně novém členské státu NATO, si zdejší diplomaté vykládají jako výraz uznání.

Strategický význam černomořského státu je očividný. Horší to je s vlastní schopností vypořádat se s neduhy popřevratových dob. Lídři NATO včetně amerického prezidenta Bushe jsou nyní v rukou institucí země, která je i podle poslední veskrze alarmující zprávy Evropské unie prolezlá korupcí. "Rumunsko nedodalo přesvědčivé výsledky zejména v boji s korupcí na vysokých místech. Deset důležitých případů leží odloženo," píše se ve zprávě komise.

Rumunská policie "za účelem příjemného pobytu" rozdala návštěvníkům summitu leták, ve kterém upozorňuje na krádeže a podvodné taxikáře. Byl zcela namístě, taxikář si za cestu z letiště naúčtoval čtyřnásobek. Zároveň úřady učinily zátah na toulavé psy a prostitutky, kteří ve všední den do centra města "patří".

Také sama organizace summitu těžce pokulhávala, a to až tak, že ji agentura Reuters věnovala kritickou zprávu. "Je to nejhorší summit všech dob, větší zmatek nebyl snad ani na prvním," rozčiloval se včera jeden z činitelů NATO. Což je velká nepříjemnost pro Rumunsko, které se chtělo v očích světa blýsknout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video