Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

  • 1134
Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují pouze dvě pohlaví. Vyučující na střední škole Aberdeenshire vykázal sedmnáctiletého chlapce z hodiny s tím, že jeho názor je diskriminační a neinkluzivní. Vedení školy se za učitele postavilo, jednal údajně podle školního řádu.

Tříminutové video zachycuje slovní výměnu mezi učitelem a žákem poté, co je hoch vyveden ze třídy. Začíná tím, že učitel žákovi říká, že má právo na svůj názor. „To, že jste mě vyhodil ze třídy, ale nebylo moc inkluzivní,“ opětuje mu na videu žák.

Debata údajně vznikla, když učitel ukazoval třídě webovou stránku tvrdící, že existují pouze dvě pohlaví, respektive pouze dvojí pohlavní identita –genderová příslušnost, což kritizoval. „Ale ona existují pouze dvě pohlaví,“ opáčil mu student v hodině. Po následné názorové výměně z ní byl učitelem vykázán.

20.června 2019 v 14:59, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 15:03

Teacher filmed 'ejecting pupil' for insisting only two genders exist https://t.co/qKK5eN0JYH https://t.co/7neowi3A8A

„Říkal jsem, že existují více než dvě pohlavní identity, což je názor přijatelný na této škole. Obávám se, že váš názor, kdy říkáte, že neexistuje nic jiného než muž a žena, není inkluzivní,“ vysvětluje důvod trestu učitel.

„Myslím si, že je hloupé, aby tu bylo něco jiného než dvě pohlaví,“ opakuje svůj názor mladík a u toho učitele skrytě natáčí na video.„Vy můžete říkat svůj názor a můj názor nesmí být ve třídě slyšet?“ ptá se učitele.

„Vím, co si myslíte vy a co si myslí úřady a názor úřadů je jednoznačný. Na pozemcích školy nebude žádná diskriminace,“ kárá mladíka učitel, který zdůrazňuje, že sám nezastává své osobní, nýbrž „oficiální, národní i školské“ stanovisko k genderové otázce.

Ochrana před diskriminací

Odkazuje tím na sekci školního řádu aberdeenshirské rady, která je postavená na britském zákonu o rovnosti z roku 2010. Podle toho mají všechny veřejné instituce chránit své studenty před diskriminací na základě vlastností, jako jsou věk, rasa nebo víra. Zahrnuje i sexuální orientaci či identitu.

Podle žáka však názor, že existuje jen mužské a ženské pohlaví, není diskriminační. „Všechno ostatní je jen sebeidentifikace,“ říká hoch na videu. Naráží tak na to, že vědecká debata o pohlaví, respektive o genderové příslušnosti není zcela uzavřená. „Mohli jsme vést diskusi, nemusel jste mě vykopnout ze třídy,“ říká mladík.

Pohlavní identita

Pohlavní identita, gender nebo genderová příslušnost označují kulturní a sociální charakteristiky, role a modely přiřazované mužskému nebo ženskému biologickému pohlaví. Tyto role se mění s časem a liší se napříč kulturami, nejsou tedy přirozeným, ale dočasným vývojovým stupněm sociálních vztahů.

Transgender či transsexuál je zastřešující pojem pro lidi, jejichž pohlavní či genderová identita není v souladu s jejich biologickým pohlavím. Může jít o identitu opačnou jejich pohlaví (muž, žena), nebo o jinou identitu na spektru mezi mužem a ženou, či lze tyto kategorie zcela odmítnout.

Podle učitele však nejde o názor, který by byl určený k debatě. „Měl jste možnost o tom dál nemluvit. Vy jste si to vybral. Tyto názory si, prosím, nechte na doma,“ říká učitel mladíkovi, který incident později označil za názorovou diskriminaci. Video končí odchodem učitele ze třídy.

Podle rady hrabství Aberdeenshire bylo jednání učitele v souladu se snahou o inkluzivitu na školách. “Je naší povinností zabraňovat diskriminaci (...). Udržení dobrých vztahů mezi různými skupinami může být náročné, ale náš cíl je podporu férového, inkluzivního prostředí pro všechny,“ uvedl mluvčí školy pro The Independent.

Žák v pátek publikoval video na sociálních sítích bez souhlasu vyučujícího, za což jej škola potrestala. Podle vyjádření mluvčího zároveň video neříká úplný příběh o tom, co se ve třídě odehrálo. „Je důležité chápat kontext videí, která jsou natočená bez souhlasu ostatních,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video