(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Policie prý určila pachatele útoku na Skripala, ministerstvo to zpochybnilo

  • 1240
Britská média uvedla, že policie identifikovala pachatele odpovědné za útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru jedem novičok. Agentura Press Association (PA) dokonce s odvoláním na svůj zdroj uvedla, že nervově paralytickou látkou útočili Rusové. Náměstek britského ministra vnitra pro otázky bezpečnosti to však označil za divokou spekulaci.

„Myslím, že tento článek patří do složky ‚špatně informované a divoké spekulace‘,“ komentoval náměstek britského ministra vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace zprávu britské agentury PA. Ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Jakovenko odmítl na zprávu PA reagovat. „Koneckonců pracujeme s oficiálními daty, ne se zprávami z tisku,“ řekl s tím, že se pokusí sejít s britským ministrem zahraničí, aby se dozvěděl více.

Vyšetřovatelé podle PA identifikovali pachatele útoku prostřednictvím záznamů z videokamer a kontrolou seznamu lidí, kteří v kritickém období přijeli do Spojeného království. „Jsou si jisti, že jsou to Rusové,“ napsala agentura.

Informace o odpovědnosti ruských agentů za pokus o otravu Skripalových se objevovaly už dříve, žádná jména však dosud nepadla. Spekulovalo se o tom, že Rusové přiletěli do Británie krátce před útokem a bezprostředně po něm zemi opustili. Šlo údajně o dva lidi.

Rusko podíl na útoku energicky popírá. Kremelský vůdce Vladimir Putin po pondělním summitu s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Helsinkách novinářům řekl, že britská obvinění jsou nepodložená.

„Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné, jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb,“ řekl Putin v rozhovoru pro americkou televizi.

Nervově paralytickou látkou typu novičok, která se v 70. a 80. letech vyráběla v bývalém Sovětském svazu, byli Skripalovi otráveni před čtyřmi měsíci v jihoanglickém Salisbury. Moskva odpovědnost odmítla a incident vyvolal diplomatickou roztržku. Začátkem července se do kontaktu s jedem dostali nedaleko Salisbury Britové Dawn Sturgessová a Charlie Rowley. Žena před deseti dny zemřela, její partner v nemocnici bojuje o život.

Británie obviňuje Rusko z útoku již od března

Skripal se ocitl na jednotce intenzivní péče spolu se svou dcerou Julijí, když byli počátkem března vystaveni nervově paralytické látce novičok. Případ vyvolal diplomatický skandál mezi Ruskem a Velkou Británií a potažmo Evropskou unií poté, co Britové za pachatele otravy označili Rusy. Moskva se nařčení brání.

Británie vypověděla třiadvacet ruských diplomatů ze země, k rozhodnutí se pak připojily i další evropské země včetně Česka. Jako jeden z prvních nařídil odchod ze země šedesáti ruským diplomatům a uzavření ruského konzulátu v Seattlu americký prezident Donald Trump. Rusko pak v odvetě ohlásilo vyhoštění 59 evropských diplomatů.

Juliji Skripalovou z nemocnice lékaři proputili 9. dubna, jejího otce 18. května. Nyní pokračují v léčbě na utajeném místě. Lékaři připouštějí, že dopady otravy na dlouhodobý zdravotní stav Skripalových nedokážou odhadnout.

Do kauzy se zapojil i český prezident Miloš Zeman, který české tajné služby veřejně pověřil, aby zjistily, zda byl na území Česka novičok vyvíjen nebo skladován. Následně prohlásil, že česká armáda nervový plyn skutečně vyvíjela a testovala, i přesto, že Bezpečnostní informační služba došla k opačnému závěru. Rusko Zemanovy výroky přivítalo, české politiky však rozhořčily.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video