Britská premiérka Theresa Mayová na summitu EU-LAS v egyptském Šarm aš-Šajchu...

Britská premiérka Theresa Mayová na summitu EU-LAS v egyptském Šarm aš-Šajchu (24.2.2019) | foto: Reuters

Británie směřuje k odkladu brexitu. Mayová nechá rozhodnout parlament

  • 1289
Britská premiérka Theresa Mayová nechá na parlamentu rozhodnutí, zda dojde k brexitu 29. března. Nejprve dá znovu hlasovat o stávající dohodě o odchodu z EU, kterou uzavřela s Bruselem. Pokud ji poslanci znovu odmítnou, bude se hlasovat o brexitu bez dohody. Pokud parlament odmítne i to, budou poslanci hlasovat o jeho odkladu.

Mayová, která další kroky v úterý oznámila v Dolní sněmovně britského parlamentu, tak vůbec poprvé připustila, že k odkladu může dojít. Do pondělí vždy rezolutně tvrdila opak.

Podle dosavadního rozložení sil v parlamentu je vysoce pravděpodobné, že brexit v březnu nebude, ledaže se na poslední chvíli najde většina v parlamentu, která by posvětila její již uzavřenou rozvodovou dohodu s EU.

Tu většina poslanců, tvořená mimo jiné opozičními labouristy a velkou částí vládních konzervativců, už v hlasování v minulosti odmítla. Skalní konzervativci, kterým by nevadil brexit bez dohody, by náhle museli změnit názor. Je otázkou, zda jim drobné úpravy textu a mlhavé přísliby, že nakonec bude v zásadě „po jejich“, ale budou stačit. Jejich čelný představitel, poslanec Jacob Rees-Mogg už řekl, že zůstává nadále nepřijatelná.

U druhého, následného hlasování, pokud dohoda o brexitu nebude přijata, se očekává jednoznačný výsledek. Labouristé a umírnění konzervativci jasnou většinou zajistí, aby neřízený brexit neprošel. V třetím závěrečném hlasování pak znovu stejné uskupení by mělo rozhodnout o odkladu odchodu Británie z EU.

Mayová v úterý řekla, že by si přála, aby odklad „byl co nejkratší“. Zdůraznila, že pokud by byl nový termín stanoven později než koncem června, znamenalo by to, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. „Jaký vzkaz bychom tím vyslali 17 milionům lidí, kteří téměř před třemi lety hlasovali pro odchod z EU?“ uvedla premiérka. 

Opoziční Labouristická strana je paradoxně proti stávající dohodě Mayové s EU o brexitu. Usiluje totiž o zachování celní unie a z ní vyplývající série závazků vůči EU.

Mayová v úterý odpoledne seznámila poslance s posledním vývojem jednání s Evropskou unií o brexitu. Tvrdila, že dosáhla významného pokroku, ale bučení v sále napříč politickým spektrem dávalo najevo, že ji poslanci neberou příliš vážně.

Corbyn: přístup Mayové k brexitu je groteskně bezohledný

Přístup premiérky Theresy Mayové k odchodu Británie z Evropské unie je „groteskně bezohledný“. V reakci na prohlášení předsedkyně vlády v parlamentu to řekl lídr opozice Jeremy Corbyn, který už dříve různé odklady na cestě k brexitu ostře kritizoval.

Podle předsedy Labouristické strany Mayová „slibuje dosáhnout něčeho, co není dosažitelné. Důsledky cynických taktik premiérky na běžný život pociťují lidé po celé zemi,“ dodal Corbyn.

Pokud by dohoda uzavřená s Evropskou unií byla nakonec přece jen v parlamentu schválena, měla by být podrobena schválení lidem v druhém referendu. 

Mayová v reakci na Corbynova slova uvedla, že druhé referendum by bylo „zradou důvěry britského lidu“. Zdůraznila, že ačkoli vláda za daných podmínek odklad brexitu nabídne, ona sama s ním nesouhlasí. Nejistotu podle ní ukončí jen přijetí dohody.

„Chci zcela jednoznačně říci, že sama o prodloužení lhůty stanovené v článku 50 (Lisabonské smlouvy) nestojím. Naším jediným zájmem by mělo být vyjednání dohody a odchod 29. března,“ řekla premiérka.

Odklad by přijal i Brusel

Agentura Reuters po vystoupení Mayové s odvoláním na trojici unijních činitelů napsala, že EU by byla připravena odsouhlasit krátký odklad brexitu potřebný pro ratifikaci dohodnutých podmínek v britském parlamentu. Britští a unijní představitelé v úterý pokračují v Bruselu v rozhovorech o zárukách, které by mohly rozptýlit obavy některých britských poslanců spojené s důsledky „rozvodové dohody“.

Mayová, které hrozí v současné době demise už 15 členů vlády, doposud odklad odmítala. Zároveň se ale marně snažila vyhovět radikálním konzervativcům a pokoušela se vymoci si změny v již dosažené dohodě s EU, respektive odstranit kontroverzní „irskou pojistku“.

To je pasáž, která garantuje, že se neobnoví hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, pokud se v přechodném období po vyhlášení brexitu Británie a EU nedohodnou na nových vztazích.

Opoziční labouristé podpoří druhé referendum a odmítají tvrdý brexit

Změnu Brusel odmítl s tím, že lepší už vyjednat nelze. Také netajil podezření, že i kdyby ustoupil (a že by to stejně neudělal), neexistuje záruka, že by s tím radikální konzervativci a severoirští unionisté, kteří zajišťují menšinové britské vládě existenci, souhlasili.

Navíc jejich odmítnutí irské pojistky stejně podle mnohých názorů ukazuje, že vlastně ani nepočítají s dosažením dohody v přechodném období a Damoklova meče v podobě pojistky se tak chtějí co nejdříve zbavit.

Ve středu se britští poslanci sejdou k tomu, aby projednali, co dál. Ale dá se předpokládat, že schválí navržený harmonogram tří po sobě jdoucích navrhovaných hlasování, která se mají uskutečnit v polovině března.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video