Sametoví revolucionáři v Arménii slaví, premiér oznámil rezignaci

  • 31
Arménský premiér Serž Sargsjan oznámil, že odstupuje z funkce. Rozhodl se k tomu po více než desetidenních masových protestech. Bezpečnostní složky propustily z vazby opozičního předáka Nikolu Pašinjana, který vede protivládní demonstrace.

„Naposledy se k vám obracím jako hlava naší země. Nikol Pašinjan měl pravdu. Já jsem se pletl. V současné situace se nabízí několik řešení, ale já jsem žádné z nich nezvolil. To bych nebyl já. Opouštím post hlavy naší země, post ministerského předsedy Arménie,“ uvedl v pondělí odpoledne Sargsjan podle webu newsru.com.

„Vyslyšel jsem vaše požadavky. Naší zemi přeji mír, harmonii a logiku,“ dodal podle agentury Erkramas premiér, který do funkce nedávno nastoupil po deseti letech v úřadu prezidenta a loni v Arménii prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. 

Opozice ho obvinila, že tímto krokem chce i nadále ovládat arménskou politiku a v Jerevanu a dalších městech začaly protesty. Šéf opozice Nikol Pašinjan je označil za nenásilnou „sametovou revoluci.“  Vládu prozatím povede první vicepremiér Karen Karapetjan. Jakmile prezident přijme premiérovu demisi, celá vláda má odstoupit.

Protesty v pondělí pokračovaly

V neděli Sargsjan odmítl s Pašinjanem vyjednávat, ačkoli ho předtím sám k dialogu vyzval. Policie vzápětí proti účastníkům protestů tvrdě zakročila.  Zadržela bezmála 300 lidí, mezi nimiž byl i Nikol Pašinjan. 

V pondělí opozičního předáka propustili, což opoziční stoupenci přivítali nadšeným voláním „Nikol, Nikol!“ a „Vítězství, vítězství!“. Politik podle agentury Interfax uvedl, že v pondělí vystoupí na večerním mítinku. Policie společně s nim z vazby propustila i další dva zadržené opoziční poslance.

S hesly jako „Připojte se k nám!“ demonstranti v pondělí znovu zablokovali nejdůležitější ulice metropole. Přidala se k nim i skupina vojáků v uniformách. Ti tvrdí, že „stojí za svým národem“. Ministerstvo obrany v prohlášení jejich jednání odsoudilo, porušují prý armádní neutralitu vůči vnitrostátním záležitostem.

Do protestů se v pondělí zapojili i vysokoškoláci po celé zemi, kteří bojkotují výuku. Před Jerevanskou státní univerzitou se sešla zhruba stovka studentů, kteří se odmítají účastnit přednášek. Kolemjdoucí vyzývají, aby se k nim přidali.

Odstoupení Sargsjana požadují i zástupci arménské komunity v Česku. Ve svém prohlášení se v neděli ohradili „proti jeho snahám směřovat Arménii k autoritářsky policejnímu režimu“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video