Budova Reichstagu v Berlíně (26. září 2021)

Budova Reichstagu v Berlíně (26. září 2021) | foto: Michael ProbstReuters

Jako za Göringa! AfD soptí, vyfoukli jí post doyena Spolkového sněmu

  • 82
Na ustavujícím zasedání nového Spolkového sněmu se o pořádný rozruch postarala Alternativa pro Německo. Její poslanec Bernd Baumann přirovnal postup sněmu, který vzešel ze zářijových parlamentních voleb, k počínání nacistického pohlavára Hermanna Göringa. Novou předsedkyní Spolkového sněmu se stala sociální demokratka Bärbel Basová (SPD).

Jádrem sporu byl post poslance, který ustavující schůzi zahajuje a který ji vede až do zvolení nového předsedy. Tuto funkci, která se v němčině označuje jako Alterspräsident, do roku 2017 zastával nejstarší poslanec. 

Aby se tento čestný post tehdy nedostal k členům Alternativy pro Německo (AfD), která je označována za populistickou a krajně pravicovou a ostatní poslanci s ní odmítají spolupracovat, byla kvalifikace změněna pro nejdéle sloužícího poslance.

Dosavadní předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble na ustavující schůzi dolní komory německého parlamentu (26. října 2021)

Po volbách 2017 tak funkce připadla Wolfgangu Schäublemu z Křesťanskodemokratické unie (CDU), který v parlamentu zasedá od roku 1972. Schäuble, jemuž je 79 let, doposud Spolkovému sněmu předsedal. Také v úterý Schäuble ustavující zasedání zahájil, což AfD kritizovala, protože nárok shromáždění řídit měl podle této strany její 80letý čestný předseda Alexander Gauland.

Poslanec AfD Baumann v úvodu zasedání prohlásil, že doposud všechny sněmy pravidlo nejstaršího respektovaly. „Výjimku učinil jen v roce 1933 Hermann Göring. Je to snad váš vzor?“ prohlásil Baumann. „Nejstarším a nejzkušenějším v tomto parlamentu je Alexander Gauland,“ dodal.

Následní řečníci Baumanna za jeho výrok kritizovali. Sociálnědemokratický poslanec Carsten Schneider označil za drzost, že Baumann odkazuje na takzvanou výmarskou republiku, jak se meziválečné Německo s demokratickou ústavou nazývá. Uvedl, že právě nacisté jako předchůdci AfD tuto republiku rozvrátili. 

Poslanec CDU Michael Grosse-Brömer k tomu poznamenal, že AfD si opět neodpustila příležitost škodit i novému Spolkovému sněmu a že Gauland se již dávno diskvalifikoval svým prohlášením, ve kterém dobu nacismu označil jen za ptačí trus na úspěšných německých dějinách.

Schäubleho střídá Basová

Novou předsedkyní německého Spolkového sněmu se na úterním zasedání stala sociální demokratka Bärbel Basová (SPD). Hlasovalo pro ni 576 poslanců, proti jich bylo 90 a volby se zdrželo 58 přítomných zákonodárců. 

Třiapadesátiletá Basová je po sociální demokratce Annemarii Rengerové a Ritě Süssmuthové z konzervativní CDU třetí ženou, která spolkový sněm vede. Ve funkci, která je po úřadu spolkového prezidenta protokolárně druhá nejvyšší, vystřídala Schäubleho.

„Jako poslanci máme všichni stejná práva, na což musí předseda dohlížet,“ rozloučil se s funkcí velezkušený konzervativní politik. Uvedl také, že ve společnosti klesá ochota respektovat opačné názory a že debata na toto téma je úkolem parlamentu, protože ani jedna z názorových stran nemívá bezvýhradnou pravdu. 

26. září 2021

Poslance zároveň vyzval, aby vždy měli na paměti společné blaho, nikoli jen zájmy jednotlivých skupin. Schäublemu se za jeho projev dostalo potlesku vstoje.

Nový Spolkový sněm si nyní musí zvolit místopředsedy. Na takový post má nárok každá z parlamentních stran. Problémem je ale AfD, která dosud nedokázala žádného svého kandidáta na post místopředsedy prosadit, neboť s ní ostatní strany odmítají spolupracovat. Nový sněm je se 736 poslanci dosud největší v dějinách spolkové republiky, v tom předchozím zasedalo 709 zákonodárců.

26. září 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video