Agenti propásli 11. září, tvrdí zpráva

  • 117
USA zveřejnily zprávu o práci zpravodajských služeb před teroristickými útoky 11. září 2001. Spis vypočítává na 900 stránkách pochybení FBI a CIA. Inspektoři ale nenašli důkaz, že by tyto služby mohly útokům zabránit. Podle AFP ale není zpráva kompletní a záměrně neobsahuje některé informace.

Zpráva tvrdí, že špionážní agentury propásly šance rozbít spiknutí pozdějších sebevražedných atentátníků.

Nedaly také dohromady informace, které mohly "významně posílit" šance odhalit plán sítě Al-Kajda na útoky unesenými dopravními letadly a předejít mu.

"Nikdo se nikdy nedozví, co by se bývalo mohlo stát, kdyby se navzájem propojilo více těchto různorodých informací," tvrdí zpráva.

Spis také obsahuje některé dosud tajné detaily z loňského společného vyšetřování zpravodajských výborů Sněmovny reprezentantů a Senátu.

"Bohužel, vinu lze rozdělovat mnoha směry," řekl televizi CNN Robert Graham, který minulý rok předsedal zpravodajskému výboru Senátu.

"Pokud by bylo více spolupráce a větší sdílení informací, kdyby tu bylo více kreativity a trochu štěstí, toto spiknutí mohlo být odhaleno dost dlouho před tím, než dospělo k 11. září," řekl Graham. Příští rok bude kandidovat na prezidenta.

Kongresová zpráva pomíjí roli Rijádu

Obsáhlá zpráva amerického Kongresu neobsahuje informace o roli Rijádu před atentáty. Celkem 28 stránek z devítisetstránkového spisu, týkajících se Saúdské Arábie, bylo na žádost vlády ze spisu vyjmuto, uvádí agentura AFP.

Podle ní Bílý dům z bezpečnostních důvodů rozhodl vyjmout celou kapitolu nazvanou Pátrání, diskuse a výpovědi týkající se citlivých záležitostí z oblasti národní bezpečnosti. Ze Saúdské Arábie pocházela většina z 19 atentátníků a USA opakovaně Rijád kritizovaly za přístup k teroristům.

Saudská Arábie s USA nespolupracovala
Agentura AFP se odvolává na zdroje velmi blízké parlamentnímu vyšetřování. Podle nich nezveřejněné stránky obsahují vysoce tajné informace, týkající se saúdskoarabské politiky, stranící fundamentalismu a pasivní vůči Al-Kajdě, a to navzdory varování, které Washington Rijádu adresoval od roku 1996.

Nezveřejněný text se zmiňuje o Umarovi Bajúmím, který se zřejmě podílel na přesunu peněz pro atentátníky ze Saúdské Arábie. Zpráva naznačuje, že to byl zřejmě agent saúdskoarabské vlády, a detailně popisuje jeho kontakty se dvěma z atentátníků, Chálidem Minzárem a Naváfem Hamzím.

Bajúmí, který byl placen saúdským civilním letectvem, spadajícím pod ministerstvo obrany, v lednu 2000 přicestoval do Los Angeles a přihlásil se tamnímu konzulátu Saúdské Arábie. Pak se vydal do restaurace, kde se s oběma budoucími únosci setkal. Hamzí a Minzár do USA přicestovali z Malajsie. Bajúmí pak za ně zaplatil zálohu a první měsíční nájemné za byt v San Diegu.

FBI zakázala Bajúmího vyslechnout
Majitelem bytu byl informátor FBI a vůdce muslimské komunity v San Diegu. FBI zakázala vyšetřovací komisi ho vyslechnout. Bajúmí v USA studoval, ale měl zjevně neomezené příjmy ze Saúdské Arábie. Podle FBI daroval kurdské mešitě v San Diegu 400 tisíc dolarů.

"Zpráva dokazuje, jak velkou roli při přípravě atentátů sehráli saúdskoarabští vládní agenti, kteří měli k dispozici velké finanční sumy pocházející od vlády království," sdělil k tomu Jean-Charles Brisard, který je jedním z advokátů příbuzných obětí. "Je nepřijatelné, aby americká vláda rodinám obětí upírala právo na celou pravdu," dodal.
 
Velvyslanec Saúdské Arábie v USA princ Bandár bin Sultán označil spekulace o možném zapojení své vlády do organizace atentátů za zcela neopodstatněné a lživé.

FBI ignorovala dopis o výcviku pilotů
Jednou z promarněných příležitostí byla například zpráva agenta Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) z Phoenixu ve státě Arizona.

Dával najevo ústředí ve Washingtonu znepokojení nad tím, že šéf Al-Kajdy bin Ládin posílá studenty do USA k pilotnímu výcviku.

Dopis vyvolal jen malý zájem, uvádí kongresová zpráva.

Ústřední zpravodajská služba (CIA) zase nereagovala na informaci, že do USA cestují Chálid Minzár a Naváf Hamzí.

Byli už před 11. září 2001 spojováni s bin Ládinem. Agenti je ale nezanesli na vládní seznam podezřelých osob. Oba byli posléze mezi 19 sebevražednými atentátníky.

CIA: Jednoho chytíme a 50 jich proklouzne
Jedna zpravodajská informace v prosinci 1998 podle zprávy uváděla, že jeden muž bin Ládina plánuje operace proti americkým cílům.

"Plány na únos amerického letadla pokračují dobře. Dva jedinci se úspěšně zkusili vyhnout kontrole na jednom newyorském letišti," tvrdila tato informace.

"Vedle každého bin Ládinova agenta, kterého zadržíme, jich naší sítí proklouzne padesát bez povšimnutí," napsalo 16. srpna 2001 protiteroristické středisko CIA.

Vzhledem k nedávným zatčením je jasné, že bin Ládin vytváří celosvětovou infrastrukturu, která mu umožní četné a souběžné útoky s malým nebo žádným varováním, dodává protiteroristické centrum CIA.

NSA slyšela, že se něco chystá
Den před útoky, tedy 10. září 2001, získala Národní bezpečnostní agentura (NSA), která odposlouchává elektronické komunikace po celém světě, dvě informace, podle nichž se "jednotlivci s kontakty na teroristy" domnívali, že se něco význačného stane 11. září.

Zpráva podotýká, že informace nenaznačovala dobu, místo ani typ akce. Připomíná současně, že vzhledem ke způsobu práce v NSA, agentura byla s to o poznatku informovat až 12. září.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video