Někdejší afghánský prezident Hamíd Karzáí (čtvrtý zleva) a bývalý předseda národní rady pro usmíření Abdullah Abdullah (v šedé vestě) na setkání s delegací Tálibánu (19. srpna 2021) | foto: Reuters

Abdal Ghání Baradar. Symbol síly, která porazila USA. A brzy prý nový emír

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
I takové jsou paradoxy dějin: Abdal Ghání Baradar patří k „vyvoleným“ – byl jedním z nejdůležitějších zakladatelů Tálibánu. Ovšem v roce 2001 si byl tak jistý konečnou porážkou islamistického hnutí, že krátce po americké invazi připravil a vyjednal formální kapitulaci. Dnes se vrací zpět.

Nyní střih: tentýž Baradar, jen o dvacet let starší, ve volném sněhobílém rouchu, s ležérně nasazenými brýlemi a dlouhým plnovousem, vystupuje v Kandaháru z flotily bílých SUV, pozdravován ohňostroji a stovkami svých souvěrců. Byl to triumfální návrat.

Muž, který strávil přes polovinu dospělého života jako povstalec nebo vězeň, se v pondělí znovu vynořil v Afghánistánu jako vítěz, jako symbol síly, která dokázala porazit USA a jejich spojence.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video