Americké superstroje Raptor zaútočily na drogové laboratoře Talibanu

  • 74
Spojené státy podnikly sérii leteckých úderů v Afghánistánu, při kterých bylo na jihu země zničeno sedm laboratoří na výrobu drog a velitelské centrum Talibanu. Pro údery poprvé americké velení zvolilo superstroje F-22 Raptor, aby zabránilo vedlejším škodám a civilním obětem.

Rozsáhlá operace „Jagged Knife“ odstartovala v neděli a během čtyřiadvaceti hodin americké letouny udeřily na cíle v jihoafghánské provincii Hílmand. Tři nálety v okrese Kadžaki, čtyři v oblasti Musa Kala a jeden v okrese Sangin. Zničeno bylo sedm laboratoří Talibanu na výrobu drog a jedno velitelské a kontrolní centrum islamistů.

„Podnikli jsme údery v severním Hílmandu, abychom zasáhli Taliban, kde ho to bolí: jeho financování,“ uvedl vrchní velitel koaličních sil v Afghánistánu John Nicholson. Taliban se podle jeho slov stává stále více zločineckou organizací, které boj umožňují zisky z obchodu s narkotiky, únosů a vražd.

Pro letouny F-22 Raptor to bylo premiérové operační nasazení v Afghánistánu. Stroje, které svými schopnostmi vysoce převyšují to, co bylo nutné ke zničení laboratoří Talibanu, vybrali podle Nicholsona velitelé kvůli minimalizaci vedlejších škod a civilních ztrát. Podle Nicholsoa byly pro údery použity malé 250ti librové pumy. Cíle se totiž nacházely v bezprostřední blízkosti farem a makových polí.

Kromě strojů Raptor, startujících ze základny Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech, se na úderech podílely také bombardéry B-52. Podporu zajišťovala střelami HIMARS americká námořní pěchota a armáda prostřednictvím bezpilotních strojů.

Útoky umožnil obrat v politice  USA po zvolení Donalda Trumpa

Pokračující operace odráží změny americké strategie v Afghánistánu, kterou v létě avizoval prezident Donald Trump. Ta umožňuje podle aktuální situace americkým silám zaútočit na Taliban a další militantní skupiny. Předtím se americké údery omezovaly jen na obranu a podporu afghánských bezpečnostních sil. „Umožňuje nám to napadnout jejich finanční sítě, jejich příjmy,“ konstatoval Nicholson.

Taliban je podle OSN zodpovědný za produkci 85 procent opia na světě. Odhady hovoří, že zisky prodejců heroinu, který se z opia vyrábí, se loni vyšplhaly na 60 miliard dolarů a zhruba 200 milionů dolarů z toho činí zisky Talibanu.

Náletům na drogové laboratoře předcházely podle Nicholsona týdny důkladných příprav a plánování. Nicholson odmítl uvést, kolik amerických strojů bylo do operace nasazeno a zda bude pokračovat. Upozornil však, že v Afghánistánu existuje zhruba 400 až 500 zařízení na zpracování opia.

, natoaktual.cz

Video