Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Nadace i firmy pomáhají dětem, samoživitelům i seniorům

  12:00aktualizováno  31. března 11:32
Šíření koranoviru vyvolává strach, ale i vlnu solidarity. Weby plní nabídky dobrovolníků a pomoc nabízejí i firmy, nadace a humanitární organizace. Třeba Nadace AGROFERT se zaměřila na rodiče samoživitele. Rodičům a dětem pomáhá i UNICEF. Společnost Amazon daruje potřebným téměř 14 milionů korun. Pomoc dobrovolníků nabízí ADRA.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Nadace AGROFERT kvůli opatřením, která nastala v souvislosti se šířením nemoci Covid-19, přispěchala se záchranným programem. 

Epidemie koronaviru

„Musíme jednat rychle. Proto jsme pro samoživitele vyhlásili mimořádný program, kdy mohou podat žádost na úhradu nákladů vzniklých v souvislostí se šířením viru Covid-19. Stačí do naší nadace poslat elektronicky žádost z Fondu pro rodiče samoživitele a doplnit ji u zaměstnanců potvrzením o zaměstnání, u OSVČ co nejaktuálnějším výpisem z bankovního účtu s platbou záloh na zdravotní a sociální pojištění. Víc není potřeba dokládat,“ popsala postup ředitelka Nadace AGROFERT Zuzana Tornikidis.

Doplnila, že rodiče samoživitelé mohou získat příspěvek ve výši několika tisíc korun. „Každou žádost budeme posuzovat individuálně,“ upřesnila. Žádosti s přílohou mají rodiče samoživitelé posílat na e-mail: zuzana.tornikidis@nadaceagrofert.cz.

Kromě toho už Agrofert věnoval státu zdarma suroviny k výrobě 500 tisíc litrů dezinfekce v hodnotě 10 milionů korun. Dezinfekci dodává i pro praktické lékaře, nemocnice, hasiče, domovy důchodců, obce v sousedství svých továren. 

Amazon posílá téměř 14 milionů

Peníze od společnosti Amazon poputují k lidem zasaženým současnou situací spojenou s pandemií COVID-19 v České republice. 350 tisíc eur z této částky je určeno pro Český červený kříž a 150 tisíc eur pro podporu místních organizací a komunit, ve kterých žijí a pracují zaměstnanci Amazonu. „Jsme si plně vědomi negativního dopadu, který pandemie na společnost má. Jako zaměstnavatel a investor chceme v těchto složitých časech podpořit místní komunity z okolí našich logistických center,“ říká Blanka Fijołek, CEE PR & Community manažerka Amazonu.

Amazon také před nedávnem spustil iniciativu AWS – Amazon Web Services – Diagnostic Development Initiative, aby podpořil výzkum a vývoj diagnostických metod, které cílí na rychlou a přesnou detekci a testování na COVID-19.

Počítače pro školáky

Na pomoc rodinám v nouzi se zaměřila i společnost Mironet, která se rozhodla zajistit tisíc počítačů dětem z rodin v nouzi pro jejich domácí studium. 

„Hledáme rodiny, kterým se kvůli situaci způsobené koronavirem nedostává prostředků, a jejich děti nemohou studovat na dálku. Těmto chceme pomoci. Zároveň hledáme dobrovolníky. Mironet těmto rodinám zajistí zapůjčení až tisícovky svých počítačů a pokusí se získat další, které třeba někdo jiný už nevyužívá,“ vysvětlil majitel společnosti Robert Novotný.

Mironet bude podle něho spolu s nadačním fondem IT People koordinovat práci dobrovolníků, kteří se mohou do akce zapojit darem, prací nebo aspoň sdílením. Všichni se mohou zaregistrovat na stránce: www.mironet.cz/koronavir, kde jsou i další informace k celé akci.

Tato pomoc je určena primárně rodinám, které mají dítě školního věku, nemají pro něj zajištěnu techniku pro školní vzdělávání na dálku a kvůli výpadku příjmů si tuto techniku nemohou dovolit nakoupit. Jedná se o rychlou zápůjčku do konce června. Technika od dobrovolníků bude po odeznění krize věnována těm rodinám, které si nemohou dané vybavení pro děti dovolit dlouhodobě.

Mironet bude počítače půjčovat za symbolických 320 korun/měsíčně. Poplatek podle vyjádření firmy slouží také tomu, aby tato služba nebyla nadužívána a dostala se k těm, kteří ji nyní opravdu potřebují. Darovaná bazarová technika ze strany dobrovolníků bude podle vyhodnocení konkrétního případu a možností poskytnuta buď za poplatek, nebo v některých případech zcela zdarma.

Pro využití techniky k vzdálenému vzdělávání je třeba internetového připojení, které bude Mironet, Nadační fond IT People a dobrovolníci zajišťovat rodinám podle místní situace a možností. 

Dětem a rodičům nabízí pomoc například i česká pobočka UNICEF. Spustila kampaň ZASTAVMECOVID.cz, která zahrnuje doporučení a rady pro rodiče i možnost podpořit prevenci šíření nemoci COVID-19 ve světě.

Pomoc v souvislosti s šířením koronaviru poskytují i další organizace například humanitární organizace ADRA zmobilizovala své dobrovolníky. Ti pomáhají s donáškou nákupů seniorům a lidem, kteří se ocitli v izolaci.

Autor:

ZANIKLÉ TRATĚ: Morkovičku na Hané prosadili místní košíkáři

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Italům v karanténě docházejí peníze. Začínají krást a hrozí revolucí

Italům dochází po třech týdnech v karanténě trpělivost i peníze. Nejhorší je situace na jihu země, kde už lidé nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů, stavebnin, železářství a do prodejen jízdních kol. Všechny...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Karanténa zvýšila sledovanost placených TV o pětinu, lákají zprávy i porno

Sledovanost placených televizních služeb se v posledních dvou týdnech zvýšila zhruba o pětinu. Největší zájem je...

A přece se točí. ČT chystá komediální seriál Láska v čase korony

Jeden dům, tři generace a jedna globální pandemie. Česká televize přichází s příběhem, který právě teď prožívá celý...

Začátek karantény zvedl o třetinu čas, který Češi proseděli u televize

Češi strávili v prvních dvou týdnech celostátní karantény u televizí o 33 procent více času než ve stejné době loni. U...

STO OBJEVŮ: Noviny slavného Pulitzera byly překvapivě bulvární

Čteme je už přes 400 let, někteří si bez nich nedokážou představit ani den. Přestože se tištěné noviny prodávají daleko...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...