Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová

Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová | foto: Michal Růžička, MAFRA

Státní zastupitelství zastavilo stíhání a účet žalobkyně podezřele nabyl

  • 336
Státní zastupitelství v Prachaticích pomohlo podnikateli, který chtěl podle policistů ošidit stát na daních. Ti museli na pokyn zastupitelství jeho stíhání zastavit. Podnikatel pak poslal na účet manžela státní zástupkyně půl milionu korun. Všichni tři aktéři tvrdí, že to byla půjčka.

Přesně v polovině ledna roku 2010 zahájila prachatická policie stíhání místního podnikatele Bernarda Lainky. Podezírala ho, že po finančním úřadu neoprávněně žádal vrácení DPH ve výši 648 tisíc korun.

Policisté po oznámení finančního úřadu zjistili, že si Lainka mezi dvěma svými společnostmi přeprodal dva kombajny a pak na základě falešného dokumentu žádal od státu peníze. Okresní státní zastupitelství však se stíháním nesouhlasilo. Podle něj Lainka neměl úmysl spáchat trestný čin. Policie musela státní žalobce poslechnout a v červnu vyšetřování ukončit.

O čtyři měsíce později, na konci října, přichází na účet Miroslava Prokeše, policisty z nedalekých Českých Budějovic a manžela okresní státní zástupkyně, půl milionu korun – z účtu nedávno obviněného a očištěného Bernarda Lainky.

Prokešová měla na stíhání jiný názor

Podle zjištění MF DNES, která případ dva měsíce mapovala, manželé Prokešovi v minulém roce neprodali žádnou nemovitost ani neudělali žádný větší obchod. Zač byly tedy ony peníze? "K tomu účtu mám dispoziční právo, je to půjčka‚" přiznává okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová.

Tvrdí, že její manžel a Bernard Lainka jsou dlouholetí přátelé a že Lainkův případ nijak neovlivňovala. MF DNES však zjistila, že státní zástupkyně se na konci června 2010 zúčastnila v kanceláři ředitele prachatické policie schůzky, kde se probíral Lainkův spis.

"Ano, tomu případu jsme se na tomto setkání okrajově věnovali," připouští Prokešová, která jako okresní státní zástupkyně byla na jednání nejvyšší autoritou.

Další účastník schůzky, ředitel prachatické policie Roman Rypáček, však hovoří poněkud jinak.

"Lainka je jeden ze spisů, kdy jsme měli jiný právní názor než státní zastupitelství. Kvůli tomu se to řešilo na úrovni mé a paní okresní státní zástupkyně. A její právní názor byl diametrálně odlišný od toho našeho," říká policista Rypáček.

Ještě jsme nic nesplatili

Podle informací MF DNES se policisté se státními zástupci normálně pohádali. Policie si byla jistá, že má proti Lainkovi dostatečně silné důkazy, aby mohla ve stíhání pokračovat. Když se strany nedohodly, vyžádali si policisté pokyn k zastavení stíhání písemně.

Místo toho, aby stíhání státní zastupitelství v čele s Prokešovou zastavilo samo, přinutilo k tomu policisty. Kdyby to udělali žalobci, riskovali by kontrolu nadřízeného státního zastupitelství, která by mohla přijít na případnou manipulaci. Takto jim žádná kontrola nehrozila.

Smlouvu na půjčku, výši úroku a splátkový kalendář Prokešová ukázat odmítá. "Ještě jsme nic nesplatili," přiznává jeho manželka. "Ale teď někdy máme první splátku," dodává..

Jaký bude další osud Miroslavy Prokešové, není úplně jasné. Její přímý nadřízený, krajský státní zástupce Petr Dušek, se k případu nechce vyjadřovat s tím, že věc musí nejprve prošetřit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video