Prezidentův kancléř Vratislav Mynář

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář | foto: Petr Topič, MAFRA

Stíhaný Mynářův šéf Lán dal další milionovou zakázku obviněné firmě

  • 328
Šéfa lánské obory, kterého dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář, už více než rok stíhá policie. Společně s manažerem kladenské firmy Energie. Muže viní z manipulace zakázky v prezidentském sídle. Přesto doslova pod nosem policie jeden druhému nyní podle zjištění MF DNES přihrál další zakázku za veřejné peníze. Opravu polňačky za 8,7 milionu korun.

Dle smlouvy podepsané na konci srpna, kterou má MF DNES k dispozici, dostane společnost miliony za rekonstrukci lesní cesty Výrovka přímo ve veřejnosti nepřístupné Lánské oboře.

O zakázku se ucházely pouze dvě firmy. A Energie musela zvítězit, protože podle tvrzení Lesní správy nabídla nejlepší cenu. Z veřejné zprávy o výsledku tendru však nejde vyčíst, jak na tom byl druhý uchazeč ani kolik jich správa obory oslovila.

A podrobnosti nechce prozradit ani šéf obory Miloš Balák, kterého navzdory obvinění policie, že manipuloval jiný stamilionový tendr, hradní kancléř Vratislav Mynář odmítá odvolat. Balák na dotazy MF DNES neodpověděl. Vzkázal jen, ať si redakce o údaje požádá dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Kauza Lány

Jisté je, že druhou firmou, která se o zakázku ucházela, byla společnost Herkul mosteckého podnikatele Vladimíra Repáče. Rozhodně nejde o neznámé jméno. Exředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz tohoto podnikatele u soudu v záležitosti miliardových machinací s eurodotacemi ROP Severozápad označil za jednoho z klíčových lidí. 

MF DNES pak před časem spočítala, že Repáčova firma získala z programu zakázky za zhruba miliardu. Vyšetřovatelé je označili za zmanipulované, policie ho však dodnes neobvinila.

Stíhaný šéf Lán Miloš Balák přitom od svého nástupu po prvním zvolení Miloše Zemana prezidentem věnuje lesním cestám v uzavřeném areálu mimořádnou pozornost. Polňačku v Lánech ale Repáč nyní opravovat nebude. Energie ho dle Balákova vyhodnocení nižší cenou trumfla.

Sponzoři Balákova basketu

Lesní správa práce v dalších případech rozdělila na etapy, ale hodnota ani jedné z dalších zakázek nepřesáhla šestimilionový limit, za kterým by už bylo třeba vypsat řádnou soutěž mezi firmami. Práce projektovala firma Projekt IV, která se rovněž podílela na návrhu oprav, kvůli kterým nyní Baláka stíhá policie.

Kladenská firma Energie přitom byla podle klubového webu významným sponzorem Basketbalového klubu Strakonice. Šéf Lán Balák tam v minulosti působil jako prezident, jeho kolega Eduard Gaisler, který řadu lánských zakázek vypisoval, jako manažer. A zakázky v Lánech ve velkém získávali i další sponzoři basketbalového klubu. O to, jak peníze do klubu a z klubu plynuly, se zajímají i vyšetřovatelé.

Například pracovníci strakonické firmy Znakon kromě toho, že sponzorovali místní basket, v letech 2014 a 2016 dojížděli 150 kilometrů daleko spravovat polňačky do Lán. V součtu téměř za devět milionů korun.

„Sehnala mi to přítelkyně“

A přidružená zakázka pro někoho ze Strakonicka, odkud Balák pochází, se našla i tentokrát. Na to, aby práce na cestě Výrovka firma se stíhaným manažerem provedla kvalitně, bude jako stavební dozor bez výběrového řízení dohlížet Vladimír Nejedlý z Katovic kousek od Strakonic.

„Zakázky se ke mně dostaly prostřednictvím mé přítelkyně, která lidi z Lán zná. Jak, to vám neřeknu, to bych spekuloval,“ připustil Nejedlý. Za své služby v Lánech dostane téměř milion korun. A z jeho smlouvy je možné vyčíst, že se v sídle prezidenta chystají další opravy domů či oplocení, které bude opět kontrolovat on.

Mezitím policie pokračuje ve vyšetřování. Detektivové Balákovi kladou za vinu, že zmanipuloval zakázku na zpevnění okolí nádrže Klíčava, která je obklopena lánskými lesy. Získala ji právě kladenská společnost Energie – stavební a báňská. Policie kromě Baláka obvinila i jednoho z manažerů společnosti.

Mynář: Ctím presumpci neviny

Česká televize však minulý týden informovala, že policie stíhání rozšířila. Nyní stíhá také jednu firmu. Dle ČT nejspíše opět Energii. „K identitě osob se vyjadřovat nemůžeme,“ řekla včera pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Generální ředitel Energie Zdeněk Osner vyšetřování nechce komentovat.„Nejsme oprávněni podávat žádné informace. Komentovat to nebudu,“ vzkázal Osner pouze přes svou asistentku.

Dle dřívější analýzy MF DNES přitom není problematická zdaleka jen zakázka, které se věnuje policie. Stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko buď k Balákovi, nebo přímo k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi.

Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana.

Baláka osobně do funkce vybral Mynář. A ač stíhaný, další veřejné miliony může rozdělovat i dále. Kancléř prezidenta Miloše Zemana Mynář totiž včera znovu zopakoval, že o odvolání Baláka neuvažuje. „Neboť ctím princip presumpce neviny a nepovažuji za vhodné komentovat probíhající vyšetřování,“ uvedl Mynář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video