ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Úřadům práce chybí 232 lidí pro vyřizování dávek. Nabízí plat od 22 tisíc hrubého

  • 196
Úřady práce se potýkají s nedostatkem pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Aktuálně jich chybí 232. Nejvíce neobsazených míst je v Praze, a to až osm desítek. Žadatelé navíc kritizují úřady, že je vydávání dávek zpožděné. Ministr práce Marian Jurečka tak avizoval odměny i úpravu platových tabulek.

Na společném jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu to ve středu řekl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Jeho instituce čelí náporu žadatelů a stížnostem za zpožďování dávek. Stav kritizoval ve středu i ombudsman Stanislav Křeček. Podle něj jediným řešením k získání chybějícího personálu je zvýšení platů.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka řekl, že i pro letošek počítá s mimořádnými odměnami pro úřady práce a ministerstvo chystá také úpravu platových tabulek. Ministr kritizoval šéfa úřadu za neřešení situace.

Kolik platí stát? Za 32 let praxe do 40 tisíc, kuchařkám méně než „minimálku“

V úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Podle Najmona je neobsazených postů v republice celkem 381. Na vyřizování dávek schází 232 lidí, z toho 80 v Praze. V agendě zaměstnanosti je dalších 87 volných postů. Výběrových řízení nyní úřad pořádá 78, upřesnil generální ředitel. Podle něj úřad konkurzy zrychlil.

V metropoli nabízí příplatek hned při nástupu. V republice se přijalo 47 pracovníků na dohodu. Pracovníci se mezi pobočkami přerozdělují, digitální žádosti zpracovávají pracoviště v Libereckém a Ústeckém kraji. Zaměstnancům má ulevit také call centrum, které místo nich bude odpovídat na dotazy.

Využili jste v posledním roce služeb Úřadu práce?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 8. února 2023. Anketa je uzavřena.

Ombudsman členům výborů řekl, že se ochránce práv běžně úřady práce nezabývá. „Vedl nás k tomu extrémní nárůst počtu stížností klientů i samotných úřadů na situaci, do které se dostávají a na kterou se nereaguje. Dochází k prodlevám, které občany přímo ohrožují,“ uvedl Křeček.

Zmínil půlroční i delší zpoždění výplaty podpory od státu. Jako řešení problému s neobsazenými místy vidí nárůst platů. „To je jediná možnost, že zvýšíme příjmy lidí,“ řekl ombudsman.

Mimořádné odměny

Pracovníci úřadů práce dostali mimořádné odměny už loni. Podle ombudsmanovy kanceláře průměrná částka za minulý rok dosáhla 39 100 korun. Generální ředitel řekl, že se tak průměrný výdělek zvedl ze 30 200 na 35 tisíc korun hrubého. Poukázal na to, že s těmito částkami není možné konkurovat mzdám ve firmách, a to zvlášť v Praze.

Nástupní platy zaměstnanců úřadu práce

  • Ti, kteří sedí přímo za přepážkami a jednají s klienty, spadají většinou do deváté platové třídy. To znamená, že čerstvý absolvent si podle stávajících tabulek přijde na 21 710 korun hrubého měsíčně. Hranici 30 tisíc korun zaměstnanec překoná až po více než 27 letech praxe.
  • Třeba sociální pracovníci na úřadu práce spadají do desáté platové třídy. Jejich nástupní mzda činí 23 390 korun a nejvyšší 34 370 korun. Tu ale takový zaměstnanec získá jen s praxí nad 32 let.

Jurečka řekl, že s mimořádnými odměnami počítá i pro letošek. Slíbil na ně „minimálně stejný objem“ peněz. Ministerstvo připravuje také nové nastavení platové tabulky a tarifů, aby se výdělky v úřadu práce zvedly. Od ledna se zvýšil rizikový příplatek, podotkl ministr.

Jurečka kritizoval generálního ředitele za neřešení situace. „Od srpna jsem dal prostor, aby se udělaly změny, pokud úřad práce potřebuje... řekl jsem, že jsem připraven je realizovat. Ale i úřad práce musí říct, že je připraven je realizovat. Není to prostě dobře fungující úřad,“ uvedl Jurečka.

Opoziční poslanci se naopak Najmona zastávali. Kritizovali vedení ministerstva. Zmiňovali stav digitalizace či odměňování. Koaliční zákonodárci se za vedení resortu postavili, podle nich musí personální otázky a chod úřadu řešit generální ředitel. Šéf sněmovního výboru Vít Kaňkovský to označil za slovní přestřelku, vyzýval ke spolupráci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video